Prezes Prawa i Sprawiedliwości po raz pierwszy zabierze głos w sprawie wyborów prezydenckich - na godz. 13.30 zaplanowano konferencję prasową Jarosława Kaczyńskiego. Będzie to krótkie, stonowane wystąpienie bez możliwości zadawania pytań przez dziennikarzy. Jak wynika z informacji podawanych przez sztab, ma być łagodnie. Będą podziękowania za wsparcie w trudnych chwilach i za podpisy. Możliwe, że Kaczyński poda także uzasadnienie swojej decyzji o kandydowaniu.

REKLAMA

Nie od dziś wiadomo, że sto tysięcy podpisów poparcia sztaby Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego zebrały dość szybko - akcja trwała jednak do ostatniej chwili, bo listy mają być złożone dopiero dziś wczesnym popołudniem.

Ten wyścig był klasycznym pokazem siły - kto lepszy na starcie, kto ma sprawniejszy sztab. Milion podpisów działa na wyobraźnią o wiele mocniej niż 100 tysięcy. I to jasne. Z informacji reporterki RMF FM Agnieszki Burzyńskiej wynika, że rezultat tej "sztabowej wojenki" jest w miarę wyrównany. Politycy Platformy na wszelki wypadek asekurują się, że PiS ma więcej podpisów, bo w akcji pomagał związek zawodowy "Solidarność", a politycy PiS , że to raczej Platforma wiedzie prym, bo zaczęła wcześniej. Jedno jednak jest pewne: z punktu wiedzenia PKW nie ma to żadnego znaczenia. Komisja sprawdzi pierwsze 100 tysięcy prawidłowych podpisów, a reszta trafi do kosza.

Kandydaci muszą złożyć podpisy do PKW przed północą

Dziś wizyty w PKW z podpisami poparcia dla swych kandydatów zapowiedziały już komitety wyborcze: Bronisława Komorowskiego, Jarosława Kaczyńskiego, Andrzeja Olechowskiego i Bogusława Ziętka. O północy mija termin zgłaszania do PKW kandydatów na prezydenta.

Po konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego podpisy trafią do PKW. Tam planowana jest krótka konferencja szefowej sztabu kandydata PiS Joanny Kluzik-Rostkowskiej.

Między godz. 14 a 15 w Państwowej Komisji Wyborczej zostaną złożone podpisy z poparciem dla Bronisława Komorowskiego.

Na godzinę 16 komitet wyborczy Andrzeja Olechowskiego planuje złożenie w PKW ponad 200 tys. podpisów poparcia dla niego - poinformowano we wczorajszym komunikacie prasowym.

Z kolei na godz. 12 planowana jest konferencja prasowa Bogusława Ziętka, po której dokumenty, m.in. podpisy z poparciem - potrzebne do jego rejestracji - zostaną złożone w PKW.

Czas na zebranie min. 100 tys. podpisów z poparciem i zgłoszenie do PKW swego kandydata do północy mają także komitety wyborcze: Kornela Morawieckiego, Andrzeja Leppera, Bogdana Szpryngiela, Janusza Korwin-Mikkego, Romana Sklepowicza, Ludwika Wasiaka, Józefa Wójcika, Krzysztofa Mazurskiego, Gabriela Janowskiego. Z udziału w wyborach wycofał się Zdzisław Podkański.

W środę ponad 380 tys. podpisów poparcia złożył w PKW kandydat SLD na prezydenta, szef Sojuszu Grzegorz Napieralski. Tego dnia ponad 181 tys. podpisów poparcia złożył również inny kandydat na prezydenta szef Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek.

Najwcześniej, bo w sobotę, ponad 190 tys. podpisów poparcia pod kandydaturą Waldemara Pawlaka w wyborach prezydenckich złożyło PSL.