Święto Chleba - pod tym hasłem upłynął drugi dzień Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Jedna z największych imprez plenerowych w Europie rozpoczęła się w sobotę.

REKLAMA

/ Adam Warżawa (PAP) / PAP
/ Adam Warżawa (PAP) / PAP
/ Adam Warżawa (PAP) / PAP
/ Adam Warżawa (PAP) / PAP
/ Adam Warżawa (PAP) / PAP
/ Adam Warżawa (PAP) / PAP
/ Adam Warżawa (PAP) / PAP
/ Adam Warżawa (PAP) / PAP
/ Adam Warżawa (PAP) / PAP
/ Adam Warżawa (PAP) / PAP

Jak informuje reporter RMF FM Kuba Kaługa, na Długim Targu prezentowali się w niedzielę piekarze, ale też cukiernicy. Można było popróbować chlebów i ciast, a ci, którzy chcieli zgłębiać wiedzę o sztuce pieczenia, mogli liczyć na porady mistrzów piekarskich.

Piekarnie i cukiernie, biorące udział w święcie, stanęły do konkursu na najlepsze wypieki. W tym roku przygotowaliśmy nowość. Będzie to chleb 100 procent żytni z dodatkiem jabłka. Jest bardzo smaczny - usłyszał nasz reporter na stoisku jednego ze znanych gdańskich piekarzy.

Konkursowe chleby i ciasta oceniło jury wybrane spośród publiczności.

W podobnym konkursie zmierzyli się amatorzy. Na jarmarku drugi raz w jego wielosetletniej historii odbył się konkurs na najlepszy chleb domowego wypieku.

W połowie sierpnia na jarmarku szykuje się zaś gratka dla miłośników ryb. W dniach 14-15 sierpnia na Targu Rybnym będzie można uczestniczyć w imprezie pod nazwą "Wielkie grillowanie z łososiem norweskim", którą zorganizuje Norweska Rada ds. Eksportu Ryb i Owoców Morza.

Program tegorocznego jarmarku przewiduje też wiele wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, w tym 29 koncertów, na których zaprezentują się m.in. Bednarek, Brodka, Fisz Emade Tworzywo, Mela Koteluk, Pablopavo, Pogodno i Renata Przemyk. W Altanie Melomana zaplanowano natomiast koncerty muzyki klasycznej.

Tysiąc wystawców z 12 krajów. Gdański jarmark już po raz 755.

W Jarmarku św. Dominika, który odbywa się na ulicach historycznego centrum Gdańska po raz 755. i potrwa do 16 sierpnia, zaprezentuje się w sumie tysiąc wystawców i handlowców z Polski i 11 innych krajów: Białorusi, Francji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Litwy, Nepalu, Niemiec, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii.

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 roku, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z całej Europy.

Po II wojnie światowej Jarmark św. Dominika miał przerwę. Został reaktywowany w 1972 roku.

(edbie)