Niemal co trzeci dorosły Polak choruje na nadciśnienie. takie dane zaprezentowano w czasie Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Poznaniu. Specjaliści przypominają, że niedawno zmieniły się normy dotyczące optymalnego ciśnienia.

REKLAMA

Nasz reporter Michał Dobrołowicz rozmawiał na ten temat z profesorem Aleksandrem Prejbiszem z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie. Im niżej, tym lepiej, ta zasada jest aktualna. Jeżeli mamy osobę leczoną na nadciśnienie tętnicze, do 80. roku życia, jeżeli jest w dobrym stanie ogólnym, powinna mieć ciśnienie, co najmniej poniżej 140 mmHg na 90 mmHG, a najlepiej, żeby miała poniżej 130 mmHg na 80 mmHg - zaznacza w rozmowie z RMF FM prof. Prejbisz.

Jeżeli nie mamy nadciśnienia tętniczego, to ciśnienie mierzymy raz do roku. Jeżeli mamy nadciśnienie to przed każdą wizytą mierzymy przez 7 dni dwa razy po dwa razy dziennie. Chodzi o to, żeby były zawsze dwa pomiary ciśnienia tętniczego, jeden za drugim - dodaje prof. Prejbisz.

Normy ciśnienia po zaostrzeniu:

Prawidłowe ciśnienie dla osób do 65. r.ż. to 120-129/70-79 mmHg

Seniorzy powyżej 65 r.ż. mogą mieć nieco wyższe ciśnienie tętnicze, na poziomie 130-139/70-79 mmHg

U osób mających co najmniej 80 lat dopuszczalne jest ciśnienie 130-149/70-79 mmHg

TU ZNAJDZIESZ CIŚNIENIOMIERZE REKOMENDOWANE PRZEZ EKSPERTÓW

Lekarze podkreślają, że do najczęstszych przyczyn nadciśnienia tętniczego należą między innymi nadmierne spożycie soli, dieta bogatotłuszczowa, otyłość, niska aktywność fizyczna i palenie papierosów.