O bezpłatnych badaniach, z których warto skorzystać w najbliższych miesiącach, będziemy mówić w tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM". To będzie pierwsze wydanie naszego cyklu w 2025 roku. Uporządkujemy infromacje o badaniach, z których można korzystać w różnym wieku. Chodzi o programy adresowane zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. Nasi dziennikarze wyjaśnią też, jakie są plany dotyczące programu Profilaktyka 40+.
Specjaliści zwracają uwagę na badania, które wykrywają choroby układu pokarmowego. Można się na nie zgłosić bez skierowania, jeśli skończyliśmy pięćdziesiąt lat albo już po czterdziestych urodzinach, jeśli bliski krewny, na przykład rodzic, chorował na nowotwór jelita grubego. Z badań można skorzystać bezpłatnie raz na dziesięć lat. Jeśli w ostatnich latach nie mieliśmy gastroskopii, kolonoskopii, badań, które są dostępne w ramach programów profilaktycznych, to warto po te badania również sięgnąć - przypomina w rozmowie z RMF FM profesor Adam Antczak.
Program badań przesiewowych raka jelita grubego adresowany jest do osób, które mają od 50 do 65 lat albo mają od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Lekarze zapewniają, że program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy, usunięcie polipów, poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów oraz wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.
Lekarze przypominają także o mniej znanym programie dla jeszcze młodszej grupy pacjentów. Chodzi o program profilaktyki chorób układu krążenia, z którego mogą skorzystać już osoby, które skończyły 35 lat. Chodzi o program ChUK (Choroby Układu Krążenia). By z niego skorzystać, trzeba spełnić następujące warunki: mieć od 35 do 65 lat, brak cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii ani niektórych chorób układu krążenia. Z programu można skorzystać raz na pięć lat.
Program jest realizowany przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystkie poradnie podstawowej opieki zdrowotnej mają obowiązek realizacji programu. Żeby się zapisać, wystarczy dowód tożsamości.
Program profilaktyki raka piersi przeznaczony jest dla kobiet między 45. a 74. rokiem życia, które spełniają jedno z trzech kryteriów:
- w ciągu ostatnich 2 lat nie miała mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia),
- zakończyła okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostajesz w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT),
- zakończyła leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu.
Od ubiegłego roku działa też pilotażowy program leczenia e-uzależnień u dzieci. Jest on adresowany do dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole oraz do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, do czasu ukończenia nauki w szkołach ponadpodstawowych.
Organizatorzy programu pilotażowego zapowiadają, że czas trwania leczenia będzie dostosowany do pacjenta. Może wynieść nawet ponad dwanaście tygodni.
Żeby skorzystać z leczenia, należy zgłosić się bezpośrednio do placówki realizującej program. Nie potrzeba do tego skierowania. Pierwsza porada lub wizyta - według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia - jest możliwa już 7 dni roboczych od zgłoszenia.
TU MOŻESZ SPRAWDZIĆ, GDZIE MOŻNA ZGŁOSIĆ SIĘ NA LECZENIE E-UZALEŻNIEŃ U DZIECI
Wiosną zmienić ma się program Profilaktyka 40+, czyli pakiet badań, z którego raz w roku korzystać mogą wszyscy mający co najmniej 40 lat. Resort zdrowia zapowiada, że jeśli wyniki będą niepokojące, pacjent będzie miał w nowej wersji tego pakietu zapewnioną darmową konsultację z lekarzem. Nowa, robocza nazwa nowej wersji pakietu badań to "Dobre Zdrowie". Na razie w obecnej formule z programu Profilaktyka 40+ można korzystać do końca kwietnia 2025 roku. Termin badania można wybrać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.