Iran wystrzelił we wtorek na Izrael ponad 180 rakiet balistycznych, z czego większość została zestrzelona przez obronę powietrzną. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że Teheran za to zapłaci. "Dopiero podejmiemy decyzję, kiedy i jak odpowiedzieć na irański nalot rakietowy" - oświadczył szef Sztabu Generalnego izraelskich sił zbrojnych gen. Herci Halewi we wtorek wieczorem. Minister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragczi, po wtorkowym ataku rakietowym jego kraju na Izrael, ostrzegł w środę Stany Zjednoczone, by się nie angażowały w konflikt. Z kolei szef MSZ Izrela ogłosił, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres został uznany za persona non grata ze względu na brak "jednoznacznego potępienia" Iranu za wtorkowy nalot na Izrael. Najnowszą odsłonę bliskowschodniego konfliktu śledzimy w relacji z 02.10.2024 r.

REKLAMA

13:50

Trzy osoby zatrzymała duńska policja w związku z dwiema eksplozjami, do których do szło w środę rano w pobliżu ambasady Izraela w Kopenhadze.

Dwójka mężczyzn trafiła do aresztu prosto z pociągu, ze stołecznego dworca, a jednego zatrzymano w innym miejscu w Kopenhadze.

Szwedzka gazeta "Expressen" podała, że jeden z podejrzanych to osoba powiązana z gangiem ze Szwecji. Dziennik "Sydsvenskan" podał, że jest to nastolatek z Malmoe.

Incydent ze Sztokholmu

Wybuchy w Kopenhadze wiązane są ze wcześniejszym incydentem w Sztokholmie. Szwedzka policja potwierdziła, że we wtorek wieczorem nieznany sprawca oddał strzały w kierunku izraelskiej placówki dyplomatycznej.

Minister sprawiedliwości Szwecji Gunnar Stroemmer poinformował, że szwedzki rząd jest w kontakcie z władzami Danii, a sprawa strzelaniny w Sztokholmie oraz wybuchów w Kopenhadze "jest traktowana poważnie".

W środę nad ranem doszło do dwóch eksplozji w pobliżu ambasady Izraela w Kopenhadze. Nikt nie odniósł obrażeń, placówka jest nieczynna. Ze względów bezpieczeństwa zdecydowano również o zamknięciu prywatnej szkoły żydowskiej.

Nastolatki wykorzystywane do ataków

W tym roku w okolicy ambasady Izraela w Sztokholmie wydarzyło się kilka incydentów; pod koniec stycznia na terenie ambasady znaleziono granat ręczny.

Szwedzkie służby specjalne SAPO pod koniec maja oświadczyły, że Iran wykorzystuje działające w Szwecji gangi do ataków na obiekty izraelskie. Według szwedzkiej gazety "Dagens Nyheter", która powołuje się na ustalenia izraelskiego wywiadu Mosadu, dla Iranu pracuje zatrzymany w tym kraju październiku 2023 roku, a następnie wypuszczony na wolność szef gangu Foxtrot Rawa Majid, pseudonim "Lis Kurdyjski". Gangster przez swoją sieć wydaje z zagranicy polecenia nastolatkom.

13:38

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock nie wyklucza udziału niemieckich żołnierzy w ewentualnych siłach ochrony Strefy Gazy w przypadku zawarcia porozumienia pokojowego na Bliskim Wschodzie. Ministerstwo obrony w Berlinie uważa, że nie czas na omawianie takich kwestii.

13:28

Minister spraw zagranicznych Izraela Israel Kac ogłosił w środę, że uznał sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa za persona non grata i zabronił mu wjazdu do kraju za brak "jednoznacznego potępienia" Iranu za wtorkowy nalot na Izrael.

Today, I have declared UN Secretary-General @antonioguterres persona non grata in Israel and banned him from entering the country.Anyone who cannot unequivocally condemn Iran's heinous attack on Israel, as almost every country in the world has done, does not deserve to step...

Israel_katzOctober 2, 2024

"Każdy, kto nie jest w stanie jednoznacznie potępić okrutnego ataku Iranu na Izrael, tak jak zrobiło to niemal każde państwo świata, nie zasługuje na to, by móc postawić stopę na izraelskiej ziemi" - napisał Kac w mediach społecznościowych.

Polityk zarzucił Guterresowi, że ten do tej pory "nie potępił masakr i okrucieństw seksualnych popełnionych przez morderców z Hamasu 7 października ani nie podjął żadnych wysiłków zmierzających do uznania go za organizację terrorystyczną".

"Sekretarz generalny, który wspiera terrorystów, gwałcicieli i morderców z Hamasu, Hezbollahu, Huti, a teraz z Iranu (...) zostanie zapamiętany jako plama na honorze ONZ"- podsumował Kac.

Guterres napisał we wtorek w serwisie X, że "potępia konflikt na Bliskim Wschodzie, który rozszerza się wraz z kolejnymi eskalacjami".

I condemn the broadening of the Middle East conflict with escalation after escalation.This must stop.We absolutely need a ceasefire.

antonioguterresOctober 1, 2024

Pisał także o konieczności szanowania suwerenności i integralności terytorialnej Libanu.

Sekretarz generalny ONZ był już wcześniej krytykowany przez izraelską dyplomację, m.in. za wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ 24 października 2023 r. Guterres powiedział wówczas, że "jednoznacznie potępił przerażające i niemające precedensu akty terroru popełnione przez Hamas 7 października; nic nie może usprawiedliwić celowego zabijania, ranienia i porywania cywilów". Następnie dodał, że "atak Hamasu nie wydarzył się w próżni" i trzeba pamiętać, że Palestyńczycy są od 56 lat poddawani "dławiącej okupacji", a "przerażające ataki nie mogą usprawiedliwiać zbiorowego karania Palestyńczyków".

12:35

Ostatniej nocy armia izraelska zatrzymała kilku mieszkańców Hebronu, miasta na Zachodnim Brzegu Jordanu, podejrzanych o wspieranie zamachowców, którzy we wtorek zabili w Tel Awiwie siedem osób, w tym kobietę mającą na rękach niemowlę - podał w środę portal Times of Israel powołując się na informacje policji i wywiadu. Rannych zostało 16 osób.

Przed zamachem terroryści, z których jeden miał 19 a drugi 25 lat, modlili się w meczecie - poinformowała policja, która przesłuchała obecnych tam wiernych.

Pochodzący z Hebronu zamachowcy byli uzbrojeni w karabin automatyczny i nóż. Do zamachu doszło wczesnym wieczorem, tuż przed irańskim atakiem rakietowym na Izrael. Napastnicy zaatakowali na przystanku kolejki najpierw wewnątrz wagonu, potem na ulicy. Przebywający w pobliżu patrol oraz uzbrojony cywil odpowiedzieli ogniem zbijając jednego i ciężko raniąc drugiego Palestyńczyka.

Zatrzymani nocą mieszkańcy Hebronu są podejrzani o udzielenie terrorystom pomocy w zakupie karabinu szturmowego użytego w ataku i przedostaniu się na terytorium Izraela - poinformował Times of Israel.

12:27

Minister obrony John Healey Wielkiej Brytanii potwierdził w środę, że brytyjska armia pomogła Izraelowi w odparciu irańskiego ataku rakietowego. Stacja BBC informuje, że w akcji uczestniczyły samoloty. Healey podziękował żołnierzom i zapewnił, że "Wielka Brytania w pełni popiera prawo Izraela do obrony kraju i jego obywateli przed zagrożeniami".

W środę szef brytyjskiego MON udaje się na Cypr, aby spotkać się z obecnymi tam brytyjskimi żołnierzami, którzy - jeśli zapadnie taka decyzja - będą prowadzić ewakuację brytyjskich obywateli z Libanu.

Według szacunków, w zeszłym tygodniu w Libanie nadal był ok. 4-6 tys. Brytyjczyków. Rząd Jego Królewskiej Mości Karola III w ostatnich dniach kilkukrotnie wzywał swoich obywateli do opuszczenia Libanu. W środę z Bejrutu ma odlecieć pierwszy czarterowy samolot wynajęty przez rząd w Londynie w celu ułatwienia Brytyjczykom opuszczenia bliskowschodniego państwa, w którym trwa konflikt.

12:17

11:53

Siły zbrojne Izraela zniszczyły około połowy arsenału rakiet i pocisków szyickiej organizacji terrorystycznej Hezbollah, która operuje na terenie Libanu - napisał dziennik "New York Times", powołując się na wysokich rangą amerykańskich i izraelskich urzędników.

Jak przekazał we wtorek "NYT", precyzyjne uderzenia w magazyny z bronią tej szyickiej organizacji doprowadziły do zniszczenia już połowy arsenału, którego zbudowanie zajęło Hezbollahowi prawie trzy dekady.

Hezbollah był określany przez ekspertów mianem największej i najlepiej zorganizowanej niepaństwowej armii świata, która zgromadziła arsenał liczący miedzy 120 a 200 tys. rakiet i pocisków.

11:45

Polskie Linie Lotnicze LOT zawieszają latanie nad Iranem - ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. To pokłosie wczorajszego ataku rakietowego Iranu na Izrael.

11:42

Polscy obywatele przebywający w rejonie konfliktu na Bliskim Wschodzie są w tej chwili bezpieczni - powiedział dziennikarce RMF FM Magdalenie Grajnert wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Liban opuściło 16 obywateli Polski.

11:15

Polska w pełni popiera oświadczenie Wysokiego Przedstawiciela UE Josepa Borrella ws. wtorkowego ataku Iranu na Izrael - oświadczyło w środę MSZ.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell potępił we wtorek w imieniu UE wieczorny atak Iranu na Izrael. Niebezpieczny cykl ataków i działań odwetowych może wymknąć się spod kontroli - ostrzegł apelując o natychmiastowe zawieszenie broni w całym regionie.

"Polska w pełni popiera oświadczenie Wysokiego Przedstawiciela UE Josepa Borrella ws. wczorajszego ataku Iranu na Izrael. Ten atak jeszcze bardziej zaostrza i tak już napiętą sytuację na Bliskim Wschodzie. Polska wraz z Unią Europejską pozostają w pełni zaangażowane w działania na rzecz obniżania napięcia oraz deeskalację" - podkreśliło polskie MSZ w komunikacie.

11:13

10:18

Amerykański portal Axios podał, powołując się na izraelskich urzędników, że Izrael w ciągu kilku dni dokona "znaczących kroków odwetowych", które mogą być wymierzone w irańskie rafinerie i inne strategiczne obiekty.

10:17

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w środę w Wirtualnej Polsce, że polscy żołnierze stacjonujący w Libanie dużą część nocy spędzili w schronach. Jak jednak dodał, żadne z państw wchodzących w skład UNIFILu nie zamierza w tym momencie wycofywać swojego wojska.

10:16

Co najmniej 20 samolotów wylądowało we wtorek wieczorem awaryjnie w Stambule, gdy w związku z irańskim atakiem rakietowym na Izrael kilka krajów na Bliskim Wschodzie zamknęło swoją przestrzeń powietrzną - poinformował turecki portal Duvar.

Samoloty wylądowały na lotnisku w Stambule, bo zaczęło brakować im paliwa, gdy krążyły w powietrzu. Maszyny zawracały też na lotniska w Ankarze i Antalyi.

W związku z ostrzałem rakietowym Izraela swoją przestrzeń powietrzną zamknęły Irak, Jordania, Iran i Izrael.
Tureckie linie lotnicze Pegasus z uwagi na sytuację bezpieczeństwa odwołały loty wyznaczone na 1 i 2 października do Iranu, Iraku i Jordanii. Do 8 października odwołane są też rejsy do Bejrutu z powodu izraelskich ataków na Liban.

10:15

Szyicka organizacja terrorystyczna Hezbollah twierdzi, że jej bojownicy odparli w środę izraelski patrol "próbujący zinfiltrować" wioskę Al-Adajsa, położoną tuż przy granicy libańsko-izraelskiej - poinformowały media libańskie. Strona izraelska dotychczas nie skomentowała tych doniesień.

Proirański Hezbollah oświadczył, że jego bojownicy stoczyli potyczkę z izraelskimi żołnierzami "zadając im straty i zmuszając ich do wycofania się" - podał libański portal L'Orient powołując się na komunikat Hezbollahu. Był to pierwszy przypadek bezpośredniego starcia od czasu, gdy Izrael rozpoczął "ukierunkowane i ograniczone operacje lądowe".

09:49

09:23

Izraelskie wojsko przekazało, że do operacji lądowej w Libanie dołączają kolejne oddziały - w tym 36. dywizja.

08:41

Co najmniej 32 osoby zginęły w wyniku izraelskich nocnych ataków na południe Strefy Gazy - poinformowała rano agencja Associated Press, powołując się na tamtejsze służby medyczne.

Doktor Saleh al-Hams ze Szpitala Europejskiego w Chan Junus przekazał, że kilkudziesięciu rannych i ciała zabitych zaczęto przywozić do tej placówki oraz Szpitala Nassera około godz. 3 nad ranem. Dodał, że niektórzy ranni są w stanie krytycznym, co oznacza, że liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.

W nocy siły zbrojne Izraela przeprowadziły naloty oraz rajdy na trzy dzielnice Chan Junus.

08:06

Duńska policja poinformowała, że wszczęła śledztwo w sprawie dwóch eksplozji, do których doszło w okolicach ambasady Izraela na północnych przedmieściach Kopenhagi. Nikt nie został ranny.

"Prowadzimy na miejscu wstępne czynności dochodzeniowe" - przekazała kopenhaska policja na platformie X. "Badamy możliwe powiązanie (eksplozji) ze znajdującą się w pobliżu ambasadą Izraela" - zakomunikowano.

Policja nie poinformowała, czy eksplozje spowodowały szkody materialne, jak silne były wybuchy ani jakich materiałów użyto - podkreślił lokalny portal Berlingske.

Ambasada Izraela położona jest w pobliżu placówek dyplomatycznych innych państw - zauważył portal DR. Sąsiaduje między innymi z przedstawicielstwami Rumunii, Tajlandii, Iranu i Turcji.

07:41

Minister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragczi, po wtorkowym ataku rakietowym jego kraju na Izrael, ostrzegł Stany Zjednoczone by się nie angażowały w konflikt - podała irańska agencja prasowa Tasnim, na którą powołuje się Reuters.

W poście zamieszczonym na platformie X minister Aragczi stwierdził, że atak był samoobroną i zakończył działania Iranu o ile Izrael nie podejmie kroków, które "sprowokują dalsze działania odwetowe".

07:36

Oczywiście, że Hezbollahu nie da się tak pokonać. Jak można zniszczyć Hezbollah uderzeniami rakietowymi, nalotami, czy nawet ograniczoną inwazją na południowy Liban? To zupełnie nierealne - tak o ostatnich działaniach Izraela mówił w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 prof. Maciej Milczanowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Prof. Maciej Milczanowski: Hezbollahu nie da się tak pokonać, to nierealne

07:05

Mimo apeli prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana świat muzułmański nie stworzy silnego sojuszu w obliczu wojny w Strefie Gazy, bo wśród tych krajów jest zbyt dużo wzajemnej niechęci - oceniła w rozmowie z PAP Karolina Wanda Olszowska, prezes Instytutu Badań nad Turcją.

06:58

"Ryzyko wojny totalnej na Bliskim Wschodzie" - tak francuska prasa komentuje atak rakietowy Iranu i zapowiedź odwetu ze strony Izraela.

Prezydent Emmanuel Macron potępił atak Iranu z jak największą stanowczością - podkreśla komunikat Pałacu Elizejskiego opublikowany po nocnym zebraniu francuskiej Rady Obrony Narodowej. Poza szefem państwa uczestniczyli w nim m.in. premier oraz szefowie MSZ, MSW i resortu obrony.

Pałac Elizejski poinformował, że Francja "zmobilizowała środki militarne, żeby przeciwdziałać zagrożeniu ze strony Iranu". Według tamtejszych mediów francuskie siły zbrojne pomogły Izraelowi przechwycić część irańskich rakiet.

06:52

Wybuch w ambasadzie Izraela w stolicy Danii, Kopenhadze. Jak przekazała duńska policja, nikomu nic się nie stało.

06:17

Hezbollah twierdzi, że starł się z izraelskimi wojskami w libańskim mieście Adaisseh i zmusił je do wycofania.

04:59

Pracownicy CNN w Bejrucie informują o wybuchach. Na niebie nad południowymi przedmieściami stolicy widoczne były gęste kłęby dymu.

Izraelskie Siły Obronne (IDF) poinformowały wcześniej, że uderzają w cele Hezbollahu na południowych przedmieściach Bejrutu, a więcej szczegółów operacji zostanie ujawnionych.

Nakazano także mieszkańcom ewakuację kilku dzielnic i budynków na południowych przedmieściach.

04:43

"Rozmawiałem dziś z izraelskim ministrem obrony Yoavem Gallantem po dzisiejszym skandalicznym akcie agresji Iranu na Izrael. Minister i ja wyraziliśmy wzajemne uznanie dla skoordynowanej obrony Izraela przed prawie 200 rakietami balistycznymi wystrzelonymi przez Iran i zobowiązaliśmy się pozostać w bliskim kontakcie" - napisał na platformie X sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

I spoke with Israeli Minister of Defense Yoav Gallant today following todays outrageous act of aggression by Iran against Israel. The Minister and I expressed mutual appreciation for the coordinated defense of Israel against nearly 200 ballistic missiles launched by Iran and...

SecDefOctober 2, 2024

04:38

W wyniku izraelskich ataków w Libanie zginęło we wtorek 55 osób, a 156 zostało rannych - poinformowało w komunikacie libańskie ministerstwo zdrowia. Izrael ostrzeliwuje cele w Libanie w ramach operacji przeciwko wspieranemu przez Iran Hezbollahowi.

W nocy z wtorku na środę izraelskie wojsko wezwało cywilów do opuszczenia okolic dwóch wiązanych z Hezbollahem budynków w Bejrucie w związku z planami kolejnych ostrzałów.

Izraelskie siły zbrojne ogłosiły również, że podczas rozpoczętej w poniedziałek operacji lądowej na terytorium Libanu znalazły wyrzutnie rakiet i inne rodzaje broni. Siły powietrzne uderzyły natomiast w ponad 100 obiektów - przekazał portal Times of Israel.

Izrael od ponad tygodnia intensywnie bombarduje Liban, podkreślając, że uderzenia są wymierzone w pozycje Hezbollahu. Celem tych działań jest zabezpieczenie północy państwa, z której ewakuowano około 60 tys. osób z powodu ostrzałów, prowadzonych przez tę grupę regularnie od jesieni 2023 roku, czyli od wybuchu wojny w Strefie Gazy.

Według szacunków rządu w Bejrucie w izraelskich atakach zginęło przez ostatnie dwa tygodnie ponad tysiąc osób, a ponad milion Libańczyków musiało z ich powodu opuścić swoje domy. Media informują, że dużą część ofiar stanowią cywile.

04:37

Agencja ratingowa S&P Global obniżyła we wtorek ocenę wiarygodności kredytowej Izraela o jeden punkt z "A+" do "A", wskazując na ryzyko dla gospodarki i finansów, wynikające z eskalacji konfliktu ze wspieranym przez Iran libańskim Hezbollahem.

Perspektywa ratingu Izraela według S&P pozostała "negatywna".

W uzasadnieniu agencja zwróciła uwagę na potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa, w tym odwetowe ataki rakietowe na Izrael, które mogłyby negatywnie wpłynąć na gospodarkę.

S&P oceniła przy tym, że konflikt zbrojny w Strefie Gazy i operacja lądowa izraelskiego wojska na terytorium Libanu mogą trwać do 2025 roku, stwarzając zagrożenie ataków odwetowych na Izrael.

W ubiegłym tygodniu rating kredytowy Izraela obniżyła już Moody’s, inna spośród najważniejszych światowych agencji ratingowych. Spadł on o dwa punkty do poziomu "Baa1".

04:37

Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się dziś na nadzwyczajnym posiedzeniu w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie po irańskim ataku na Izrael - poinformowała we wtorek agencja AFP.

Irańskie MSZ zaapelowało do Rady o podjęcie "znaczących działań", by zapobiec zagrożeniom dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie.

RAW FOOTAGE: Watch as Iranian missiles rain over the Old City in Jerusalem, a holy site for Muslims, Christians and Jews.This is the target of the Iranian regime: everyone. pic.twitter.com/rIqUZWN3zy

IDFOctober 1, 2024

04:35

W odwecie za wtorkowy ostrzał rakietowy Izrael może uderzyć w irańskie bazy wojskowe i ośrodki dowodzenia, może też uruchomić swoich agentów wewnątrz Iranu i zaatakować osoby odpowiedzialne za atak lub uderzyć w instalacje nuklearne - oceniła stacja BBC.

Zdaniem korespondenta BBC ds. bezpieczeństwa Franka Gardnera w swojej odpowiedzi Izrael tym razem raczej nie zachowa powściągliwości, o jaką apelowali do niego sojusznicy po ostatnim ataku rakietowym ze strony Iranu w kwietniu tego roku.

Były funkcjonariusz izraelskiego wywiadu Awi Melamed ocenił, że atak Iranu wywoła "znaczącą i natychmiastową odpowiedź Izraela przeciwko celom irańskim".

Według Gardnera Izrael z pewnością od dawna ma opracowane plany uderzeń na Iran, a izraelscy dowódcy będą się teraz zastanawiać, kiedy i z jaką siłą zaatakować ten kraj.

Najbardziej oczywistym celem są bazy lądowe, z których wystrzeliwano we wtorek pociski balistyczne, nie tylko silosy rakietowe, ale też ośrodki dowodzenia i inne instalacje.

Izrael mógłby też uruchomić sieć swoich agentów działających w Iranie, by uderzyć bezpośrednio w ludzi, którzy wydali rozkaz do ataku i przeprowadzili go. Kolejnym stopniem eskalacji byłoby uderzenie na instalacje nuklearne Iranu - uważa korespondent BBC.

04:34

Do Izraela należy kwestia, czy przeprowadzić atak prewencyjny na Iran - powiedział we wtorek republikański senator JD Vance podczas debaty kandydatów na wiceprezydenta USA. Jego rywal, gubernator Minnesoty Tim Walz podkreślił, że dzisiaj konieczne jest pewne przywództwo, a nie chaos reprezentowany przez Trumpa.

To do Izraela należy decyzja, co jego zdaniem należy zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu krajowi, a my powinniśmy wspierać naszych sojuszników, gdziekolwiek się znajdują, kiedy walczą ze złymi ludźmi - powiedział Vance, odpowiadając na pierwsze pytanie debaty o to, czy USA powinny poprzeć ewentualny atak Izraela na Iran.

Odpowiadając na to samo pytanie Walz przywołał wtorkowe słowa wiceprezydent Harris, która zapowiedziała, że USA "będą chronić nasze siły i siły sojusznicze", a Iran poniesie konsekwencje swojego ataku na Izrael. Oskarżył też Trumpa o przyczynienie się do rozwiązania umowy atomowej z Iranem, która ograniczała jego program nuklearny. Vance z kolei oskarżył administrację Bidena o to, że za odmrożone przez nią fundusze (m.in. na zakup żywności) Iran wyprodukował broń, którą używał do ataku na Izraela.

04:21

Dopiero podejmiemy decyzję, kiedy i jak odpowiedzieć na irański nalot rakietowy - oświadczył szef Sztabu Generalnego izraelskich sił zbrojnych gen. Herci Halewi we wtorek wieczorem. Odwet udowodni, że armia jest w stanie prowadzić "precyzyjne i zaskakujące" ataki - dodał.

Iran wystrzelił we wtorek na Izrael ponad 180 rakiet balistycznych, większość została zestrzelona przez izraelską obronę powietrzną i kierowaną przez USA koalicję obronną - powiedział z kolei rzecznik Sił Obronnych Izraela gen. Daniel Hagari.

To poważna i groźna eskalacja, która spotka się z konsekwencjami (...) nasze zdolności obronne i ofensywne są w stanie najwyższej gotowości (...) wybierzemy gdzie, kiedy i w jaki sposób dojdzie do odwetu - podkreślił wojskowy rzecznik.

Irans attack is a severe and dangerous escalation. There will be consequences...We will respond wherever, whenever and however we choose, in accordance with the directive of the government of Israel." Watch IDF Spokesperson RAdm. Daniel Hagari regarding Irans large-scale... pic.twitter.com/A8pyC7eawI

IDFOctober 1, 2024

04:20

Iran popełnił dziś wielki błąd, jego atak rakietowy na Izrael się nie powiódł, ale Teheran za to zapłaci - zapowiedział we wtorek wieczorem premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Irański reżim nie rozumie naszej determinacji do obrony i odwetu na naszych wrogach (...) ale zrozumieją, bo gdy ktokolwiek nas atakuje, my atakujemy jego - podkreślił Netanjahu przed posiedzeniem gabinetu bezpieczeństwa.

Premier wezwał też świat, by zjednoczył się przeciwko Iranowi. Muszą stanąć po stronie Izraela; wybór między tyranią a wolnością, między błogosławieństwem a przekleństwem nigdy nie był bardziej oczywisty - zaznaczył.

Teraz to Izrael ma inicjatywę, a oś zła się wycofuje, zrobimy wszystko, co konieczne, by osiągnąć nasze wszystkie cele wojenne, przede wszystkim doprowadzić do powrotu zakładników ze Strefy Gazy i zapewnić bezpieczeństwo i przyszłość Izraelowi - skonkludował Netanjahu.

"Osią zła" Netanjahu nazywa skupiony wokół Iranu i wymierzony w Izrael i USA nieformalny sojusz, do którego należy też libański Hezbollah, palestyński Hamas czy jemeńscy rebelianci Huti.

04:16

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei zagroził we wtorek w serwisie X, że Izrael czeka "silniejszy i boleśniejszy" atak ze strony Iranu.

"Zwycięstwo pochodzi od Allaha i jest ono blisko" - napisał Chamenei po arabsku, dołączając posępną grafikę, przedstawiającą wielopoziomową irańską podziemną bazę rakietową, z której wystrzeliwane są rakiety w stronę nieba.

We wpisie opublikowanym w dość niezręcznym języku hebrajskim Chamenei napisał, że "z Bożą pomocą ciosy powstańczego frontu staną się silniejsze i bardziej bolesne dla zużytego i gnijącego ciała reżimu syjonistycznego".

04:15

W nocy z poniedziałku na wtorek, izraelska armia rozpoczęła "ograniczone i ukierunkowane" działania lądowe przeciwko celom Hezbollahu na południu Libanu. Cele są zlokalizowane w przygranicznych wsiach i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla miejscowości na północy Izraela - uzasadnia rząd w Tel Awiwie.

We wtorek 1 października Iran przypuścił atak rakietowy na Izrael. Władze izraelskie przekazały informację o ponad 180 obiektach, które miały uderzyć w cele. Według źródeł irańskich w ataku po raz pierwszy użyto pocisków hipersonicznych Fattah-1. Rzecznik Pentagonu ocenił, że wtorkowe uderzenie Teheranu było dwa razy potężniejsze od pierwszego ataku Iranu na Izrael z kwietnia 2024 roku.

Armii Izraela i sojusznikom z USA i Wielkiej Brytanii udało się zniszczyć większość z obiektów nadlatujących z terytorium Iranu. Nieoficjalne doniesienia świadczą jednak o tym, że niektóre pociski przebiły się przez Żelazną Kopułę i dosięgły celów.

Cały zapis relacji z wydarzeń z 1 października 2024 r. do przeczytania >>>TUTAJ<<<.