Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar, zajmując na olimpijskim akwenie w Enoshimie drugie miejsce w żeglarskiej klasie 470 wywalczyły dla Polski siódmy medal w Tokio i 290. w historii startów polskich sportowców w letnich igrzyskach. Wojciech Nowicki został mistrzem olimpijskim w rzucie młotem, Paweł Fajdek wywalczył brązowy medal. Piotr Dobek zdobył brązowy medal w biegu na 800 m. Siatkarze wrócili dzisiaj do domu.
Polscy siatkarze wrócili dzisiaj do domu.
Aleksandra Mirosław zakwalifikowała się do ośmioosobowego piątkowego finału olimpijskich zawodów w kombinacji we wspinaczce sportowej w Tokio. Najlepsza w eliminacjach była Słowenka Janja Garnbret, a Polka zajęła siódme miejsce.
Po zwycięstwie w czasówce, w której się specjalizuje, Mirosław znacznie słabiej spisała się w dwóch pozostałych konkurencjach - w boulderingu była 20. (ostatnia), zaś w prowadzeniu - 19
Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji - w tym oba złote.
32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie.
#Tokyo2020 TAAAAAAAAAK!!! WOJCIECH NOWICKI MISTRZEM OLIMPIJSKIM W RZUCIE MOTEM!!! 82,52!!! BRAWOOOOOOO!!! pic.twitter.com/8BOGhzfllt
sportplAugust 4, 2021
Patryk Dobek czasem 1.45,39 zdobył w Tokio brązowy medal igrzysk w biegu na 800 m. Przegrał z dwoma Kenijczykami Emmanuelem Korirem - 1.45,06 i Fergusonem Rotichem - 1.45,23. To pierwszy krążek olimpijski w historii startów Polaków na tym dystansie.
Aleksandra Mirosław zajmuje drugie miejsce (20 pkt) po dwóch z trzech konkurencji w eliminacjach w olimpijskich zawodach w kombinacji we wspinaczce sportowej w Tokio. Prowadzi Słowenka Janja Garnbret - 14.
Mirosław wygrała czasówkę, zaś w bouldering była ostatnia, 20.
Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek walczą o medale igrzysk olimpijskich w Tokio! Nowicki ma już w dorobku krążek z Rio de Janeiro, Fajdek po raz pierwszy przebrnął olimpijskie kwalifikacje.
Natalia Kaczmarek uzyskała czas 50,79, zajęła czwarte miejsce w trzecim biegu półfinałowym i nie awansowała do finału olimpijskiej rywalizacji na 400 m w igrzyskach olimpijskich w Tokio.
Czas 23-letniej zawodniczki AZS AWF Wrocław jest gorszy o 0,07 od jej rekordu życiowego, który ustanowiła 25 czerwca w trakcie mistrzostw Polski.
Półfinałowa porażka Bułgarki Eweliny Nikołowej (kat. 57 kg) sprawiła, że Jowita Wrzesień została wyeliminowana z dalszej rywalizacji w zapasach w stylu wolnym w igrzyskach olimpijskich w Tokio.
Polka przegrała z Bułgarką 0:3 w 1/8 finału. Aby Wrzesień zachowała szansę na pozostanie w turnieju i zdobycie brązowego medalu, Nikołowa musiałaby awansować do finału. W ćwierćfinale pokonała Mołdawiankę Anastazję Niczitę, ale w półfinale uległa Białorusince Irynie Kuraczkinie.
Patryk Rajkowski przegrał z Malezyjczykiem Muhammadem Shahem Firdausem w repasażu drugiej rundy sprintu w kolarstwie torowym i odpadł z rywalizacji olimpijskiej. Wcześniej wyeliminowany został Mateusz Rudyk.
Martyna Galant czasem 4.06,01 zajęła 10. miejsce w biegu półfinałowym i nie awansowała do finału olimpijskiej rywalizacji na 1500 metrów w Tokio.
Zawodniczka OŚ AZS Poznań, która w eliminacjach o prawie cztery sekundy poprawiła rekord życiowy, tym razem pobiegła o prawie sekundę wolniej.
Z obu półfinałów do piątkowego finału awansowało po pięć czołowych zawodniczek oraz dwie kolejne z najlepszymi czasami.
W półfinałach najlepszy wynik - 3.56,80 - uzyskała Kenijka Faith Kipyegon, mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro.
Patryk Rajkowski przegrał z Niemcem Maximilianemi Levym w drugiej rundzie sprintu na torze kolarskim w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Polak ma jeszcze szansę awansu w repasażu.
Odpadł już z rywalizacji Mateusz Rudyk. Brązowy medalista mistrzostw świata w Pruszkowie w 2019 roku przegrał w pierwszej rundzie z Nowozelandczykiem Samem Websterem, a w repasażu z Malezyjczykiem Muhammadem Shahem Firdausem i Kanadyjczykiem Hugo Barrette'em.
Mateusz Rudyk nie awansował do drugiej rundy sprintu na torze kolarskim w igrzyskach olimpijskich w Tokio. W wyścigu repasażowym, z którego do dalszej rywalizacji przechodził tylko zwycięzca, Polak zajął ostatnie, trzecie miejsce.
Brązowy medalista mistrzostw świata w Pruszkowie w 2019 roku przegrał z Malezyjczykiem Muhammadem Shahem Firdausem i Kanadyjczykiem Hugo Barrette'em.
W eliminacjach Rudyk uzyskał siódmy wynik, ale w pierwszej rundzie nieoczekiwanie przegrał z Nowozelandczykiem Samem Websterem.
W rywalizacji pozostał Patryk Rajkowski, który po 14. wyniku w eliminacjach pokonał w pierwszej rundzie Chińczyka Xu Chao.
Aleksandra Mirosław prowadzi po czasówce, pierwszej z trzech konkurencji kwalifikacji w olimpijskich zawodach w kombinacji we wspinaczce sportowej w Tokio.
W środowych próbach Polka uzyskała 7,01 i 6,97. Drugie miejsce zajęła Francuzka Anouck Jaubert - 7,12 w najlepszym występie, a trzecie Chinka Song Yiling - 7,46.
Wspinaczka sportowa debiutuje w programie igrzysk olimpijskich.
Zawodniczki rywalizują w kombinacji, na którą składa się wspomniana czasówka oraz bouldering (początek o godz. 11) i prowadzenie (14.10).
Polka specjalizuje się w sprincie - w tej konkurencji dwukrotnie (2018 i 2019) była mistrzynią świata.
Osiem najlepszych z kwalifikacji wystąpi w finale. Startuje 20 zawodniczek.
Urszula Łoś i Marlena Karwacka odpadły z olimpijskiej rywalizacji w keirinie, przedłużonym sprincie w kolarstwie torowym.
Po niepowodzeniu w pierwszej rundzie Polki miały jeszcze szansę w wyścigach repasażowych. Jednak w swojej serii Łoś była trzecia, a Karwacka czwarta. Do ćwierćfinału awansowały po dwie najszybsze zawodniczki z każdego z czterech wyścigów.
Patryk Rajkowski awansował do drugiej rundy sprintu na torze kolarskim w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Mateusz Rudyk będzie musiał startować w repasażach.
W pierwszej rundzie Rajkowski wyprzedził Chińczyka Xu Chao. Z kolei Rudyk niespodziewanie przegrał z osiemnastym w eliminacjach Nowozelandczykiem Samem Websterem. Polak miał siódmy wynik eliminacji.
Urszula Łoś i Marlena Karwacka nie zakwalifikowały się bezpośrednio do ćwierćfinału keirinu w kolarstwie torowym w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Polki będą jeszcze miały szansę awansu z repasaży.
Łoś zajęła trzecie miejsce w swoim wyścigu, a Karwacka była piąta. Do ćwierćfinału przeszły po dwie najszybsze zawodniczki z każdego z pięciu wyścigów.
Dzięki czterem zdobytym we wtorek medalom Polska zanotowała w klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich w Tokio znaczący awans: o 20 pozycji! Liderem tabeli są Chiny, które na podium wyprzedzają Stany Zjednoczone i Japonię.
Kolarz torowy Mateusz Rudyk był siódmy w eliminacjach sprintu w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Do pierwszej rundy zakwalifikował się również Patryk Rajkowski, zajmując 14. miejsce.
Eliminacje stały na bardzo wysokim poziomie. Aż dziewięciu zawodników pokonało 200 metrów ze startu lotnego poniżej dotychczasowego rekordu olimpijskiego Brytyjczyka Jasona Kenny'ego z igrzysk w Rio de Janeiro (9,551).
Najszybciej pojechali Holendrzy Jeffrey Hoogland i Harrie Lavreysen, uzyskując identyczny rezultat 9,215. Trzecie miejsce zajął Brytyjczyk Jack Carlin - 9,306.
Rudyk, brązowy medalista mistrzostw świata w Pruszkowie w 2019 roku, miał wynik 9,493, nieco słabszy od własnego rekordu Polski (9,428 w Brisbane w 2019 roku), a Rajkowski pobił rekord życiowy - 9,594.
W pierwszej rundzie wystartuje najlepszych 24 zawodników według schematu: pierwszy z ostatnim, drugi z przedostatnim itd. Rywalem Rudyka będzie Nowozelandczyk Sam Webster, a Rajkowski zmierzy się z Chińczykiem Xu Chao.
Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 470. Zwyciężyły Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre, a trzecie miejsce zajęły Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz. To siódmy medal Polski na igrzyskach w Tokio.
"Brakowało nam tych trudnych meczów. Przyjechaliśmy tu i mieliśmy ciężkie spotkanie z Iranem, a potem praktycznie tylko takie wygrywane 3:0. (...) A potem trafia nam się pięciosetowy mecz. Myślę, że inne drużyny były na to lepiej przygotowane" - mówił Vital Heynen po porażce polskich siatkarzy z Francuzami w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w Tokio.
Adrianna Sułek zajmuje 11. miejsce po dwóch konkurencjach siedmioboju igrzysk olimpijskich w Tokio. W biegu na 100 metrów przez płotki uzyskała czas 13,58 s, a jej wynik w skoku wzwyż to 1,83 m, co dało łącznie 2055 punktów. Prowadzi słynna Belgijka Nafissatou Thiam - 2176.
Thiam, mistrzyni olimpijska z 2016 roku, bardzo dobrze spisała się w skoku wzwyż - 1,92, dzięki czemu awansowała na pozycję liderki klasyfikacji generalnej.
Sułek również w tej konkurencji odrobiła sporo punktów - po biegu na 100 m ppł była szesnasta.
Na dziś w sesji wieczornej miejscowego czasu zaplanowano jeszcze pchnięcie kulą i bieg na 200 metrów, a na jutro - skok w dal, rzut oszczepem i bieg na 800 metrów.
Rywalizująca w zapasach w stylu wolnym w kategorii 57 kg Jowita Wrzesień przegrała z Bułgarką Eweliną Nikołową w 1/8 finału olimpijskiej rywalizacji w Tokio. Polka czeka na dalsze rozstrzygnięcia, które mogą dać jej prawo startu w repasażach.
Polce nie udało się wykonać ani jednej punktowanej akcji, natomiast jej rywalka, brązowa medalistka tegorocznych mistrzostw Europy w Warszawie, zdobyła trzy punkty. Jeden z nich był efektem kary za pasywność dla Wrzesień.
Wczoraj brązowy medal dla Polski w tej dyscyplinie wywalczył rywalizujący w stylu klasycznym Tadeusz Michalik (97 kg).
Paweł Wiesiołek zajmuje 11. miejsce po trzech konkurencjach dziesięcioboju na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Polak przebiegł 100 m w czasie 10,83 (11. miejsce), skoczył w dal 7,27 m (15.), pchnął kulą na odległość 14,90 m (10.) i zgromadził 2561 punktów.
Zdecydowanym liderem jest Kanadyjczyk Damian Warner, który na 100 m miał 10,12 (1. miejsce), w skoku w dal - 8,24 (1.), a w pchnięciu kulą - 14,80 (11.). W sumie zgromadził 2966 punktów. Drugie miejsce zajmuje jego rodak Pierce Lepage - 2773.
Na dziś planowane są jeszcze skok wzwyż i bieg na 400 m. Dokończenie rywalizacji jutro, kiedy dziesięcioboiści rywalizować będą w biegu na 110 m ppł, rzucie dyskiem, skoku o tyczce, rzucie oszczepem i biegu na 1500 m.
Damian Czykier nie awansował do finału biegu na 110 m ppł w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Polak w swojej serii zajął szóste miejsce - 13,63, a łącznie to był osiemnasty wynik półfinałów.
Najlepszy czas uzyskał Amerykanin Grant Holloway - 13,13.
Pięć lat temu Czykier, syn znanego niegdyś piłkarza Dariusza, także odpadł w olimpijskim półfinale.
Decydujący bieg na 100 m ppł w Tokio odbędzie się jutro.
Reprezentantka Polski w jeździe na deskorolce Amelia Bródka zajęła 17. miejsce w eliminacjach konkurencji park i nie awansowała do olimpijskiego finału. Startowało 20 zawodniczek, a o medale później w środę powalczy osiem najlepszych.
Bródka uzyskała 20,17 pkt i zdołała wyprzedzić trzy rywalki. Najlepiej w eliminacjach spisała się reprezentantka gospodarzy Misugu Okamoto, która otrzymała 58,51 pkt.
Finał planowany jest na godzinę 5.30 czasu polskiego. Jazda na deskorolce debiutuje w olimpijskim programie.
Żadnemu z Polaków nie udało się awansować do finału rzutu oszczepem w igrzyskach olimpijskich w Tokio. W eliminacjach odpadli Cyprian Mrzygłód, który uzyskał wynik 78,33 m, a także niespodziewanie Marcin Krukowski - zaledwie 74,65.
Awans do finału uzyskało 12 najlepszych zawodników. Gwarancję występu w rywalizacji o medale dawał wynik 83,50, ale tylko sześciu oszczepników przekroczyło dziś tę granicę.
Mrzygłód zajął 11. miejsce w swojej serii kwalifikacyjnej (grupa A), natomiast Krukowski był w grupie B dopiero trzynasty.
Obaj Polacy spalili po dwie z trzech prób.
Najdalej oszczepem rzucił Neeraj Chopra z Indii - 86,65, drugi były słynny Niemiec Johannes Vetter - 85,64. Obaj rywalizowali w grupie A.
Finał tej konkurencji odbędzie się w sobotę.
Anita Włodarczyk odebrała na stadionie złoty, a Malwina Kopron - brązowy medal za rozegrany dzień wcześniej olimpijski konkurs rzutu młotem w Tokio. Po raz drugi w tych igrzyskach rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.
Ubrane w dresy i w maseczkach na twarzy polskie lekkoatletki odebrały medale oraz kwiaty z tac trzymanych przez członków władz MKOl i światowej federacji lekkoatletycznej. Wśród nich był znakomity w przeszłości tyczkarz Siergiej Bubka.
Zgodnie z przepisami sanitarnymi w Tokio medale sportowcy zakładają sobie na szyję sami.
Po chwili na Stadionie Olimpijskim odegrano polski hymn. Stojąca na najwyższym stopniu podium Włodarczyk nie ukrywała wzruszenia.
Justyna Iskrzycka zajęła drugie miejsce w swoim przedbiegu kajakarskiej konkurencji K1 na 500 m na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Ten wynik dał Polce bezpośredni awans do jutrzejszego półfinału.
Iskrzycka pokonała pół kilometra w czasie 1.49,893 i była wolniejsza tylko od Słowenki Anji Osterman.
Trzy pierwsze zawodniczki każdego przebiegu awansowały do półfinału, pozostałe będą musiały walczyć o prawo startu w tej fazie w środowych ćwierćfinałach.
04:00 LEKKOATLETYKA
Paweł Wiesiołek zajmuje 13. miejsce po dwóch konkurencjach dziesięcioboju na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Polak przebiegł 100 m w czasie 10,83, a potem skoczył w dal 7,27 i zgromadził 1777 punktów.
Zdecydowanym liderem jest Kanadyjczyk Damian Warner, który uzyskał najlepsze wyniki w obu konkurencjach. Na 100 m miał 10,12, a w skoku w dal - 8,24. W sumie zgromadził 2189 punktów. Drugie miejsce zajmuje Australijczyk Ashley Moloney - 1983.
Na dziś planowane są jeszcze pchnięcie kulą, skok wzwyż i bieg na 400 m. W czwartek dziesięcioboiści rywalizować będą w biegu na 110 m ppł, rzucie dyskiem, skoku o tyczce, rzucie oszczepem i biegu na 1500 m.
Kanadyjkarka Dorota Borowska awansowała bezpośrednio do półfinału olimpijskiej rywalizacji w C1 200 m. Polka wygrała swój wyścig eliminacyjny igrzysk w Tokio.
25-letnia Borowska nieco została na starcie, ale szybko odrobiła dystans i zwyciężyła bez kłopotów. Uzyskała czas 47,655, wyprzedzając o 0,322 s Węgierkę Kincso Takacs, która również awansowała bezpośrednio do półfinału na 200 metrów.
Zawodniczka z Nowego Dworu Mazowieckiego jest w tej konkurencji mistrzynią Europy.
W Tokio chcę powalczyć o złoty medal - powiedziała po swoim triumfie w imprezie, która odbyła się w czerwcu w Poznaniu.
Adrianna Sułek zajmuje 16. miejsce po pierwszej konkurencji siedmioboju igrzysk olimpijskich w Tokio - biegu na 100 metrów przez płotki. Polka uzyskała czas 13,58, co dało jej 1039 punktów. Prowadzi Amerykanka Kendell Williams - 12,97 i 1129 punktów.
Polka plasuje się na 16. pozycji ex aequo z Węgierką Xenią Krizsan.
Cyprian Mrzygłód uzyskał wynik 78,33 w eliminacjach rzutu oszczepem w igrzyskach olimpijskich w Tokio i prawdopodobnie zabraknie go w finale. Polak w swojej serii kwalifikacyjnej zajął 11. miejsce. W drugiej serii wystąpi m.in. Marcin Krukowski.
Awans do finału uzyska 12 najlepszych zawodników, a gwarancję występu w rywalizacji o medale daje wynik 83,50.
W pierwszej serii kwalifikacji (grupa A) taki rezultat miało tylko trzech zawodników. Najdalej oszczepem rzucił Neeraj Chopra z Indii - 86,65, drugi były słynny Niemiec Johannes Vetter - 85,64.
Mrzygłód spalił dwie pierwsze próby, a wynik uzyskany w trzeciej (78,33) raczej nie wystarczy do awansu.
Paweł Wiesiołek zajmuje 11. miejsce po pierwszej konkurencji dziesięcioboju na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Polak przebiegł 100 m w czasie 10,83 i zgromadził 899 punktów. Prowadzi Kanadyjczyk Damian Warner - 10,12 s i 1066 punktów.