Stosowanie przemocy wobec uchodźców zarzuciła Węgrom organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch w raporcie przedstawionym w Budapeszcie. Węgierskie MSW odrzuciło twierdzenia organizacji.

REKLAMA

Według raportu HRW uchodźców na Węgrzech bito pałkami, szczuto psami, stosowano przeciwko nim gaz pieprzowy i przetrzymywano ich w fatalnych warunkach higienicznych. Co najmniej 12 osób "zostało brutalnie pobitych przez ludzi ubranych w mundury" - twierdzi organizacja.

Human Rights Watch widziała i otrzymała fotografie obrażeń, skaleczeń skóry oraz innych zranień odpowiadających śladom po pałkach, a nawet ugryzieniach psów - podkreśliła HRW w swym raporcie.

Organizacja przypomina, że wszyscy uchodźcy zatrzymani w pasie 8 km od granicy węgierskiej są transportowani za graniczne ogrodzenie z drutu, gdzie trafiają do "strefy niczyjej" między terytorium węgierskim i serbskim.

Szczególnie okrutne jest to, że osoby ubiegające się o azyl, które już dostały się na terytorium Węgier, są zawracane na drugą stronę granicy, gdzie muszą czekać tygodniami w straszliwych warunkach - podkreśliła HRW.

W raporcie przywołano przypadek 39-letniego Afgańczyka i jego 28-letniej żony oraz 3-miesięcznego dziecka, którzy na początku sierpnia zostali zatrzymani na terytorium Węgier i "odprowadzeni" z powrotem na granicę, "gdzie policja użyła gazu pieprzowego w aerozolu, by odepchnąć ich do Serbii".

To po prostu niewłaściwe, że wystawia się bezbronne osoby ubiegające się o azyl na niepotrzebne cierpienie w fatalnych warunkach bez uzasadnienia prawnego - oświadczyła Lydia Gall, zajmująca się Bałkanami i Europą Wschodnią w HRW.

Organizacja zaapelowała przy tym do Komisji Europejskiej o skłonienie Węgier do spełnienia podjętych zobowiązań i przestrzegania prawa do azylu oraz prawa do ochrony, a także zbadanie zarzutów dotyczących nadmiernego użycia siły na granicy.

MSW: Policja wykonuje swe zadania, dotrzymując zasad praworządności

Węgierskie MSW w stanowisku przekazanym agencji MTI odrzuciło twierdzenia HRW. Oświadczyło, że ta "proimigracyjna organizacja" nie po raz pierwszy atakuje Węgry, a wcześniej krytykowała budowę ogrodzenia na węgierskiej granicy oraz posunięcia rządu przeciwko nielegalnej imigracji.

Resort oznajmił, że policjanci i żołnierze bronią schengeńskich granic Europy zgodnie z prawem oraz z normami unijnymi i węgierskimi. Policja wykonuje swe zadania, dotrzymując zasad praworządności, profesjonalizmu i proporcjonalności oraz zwracając szczególną uwagę na traktowanie nielegalnych imigrantów humanitarnie i w poszanowaniu ich człowieczej godności - zapewniło ministerstwo.

Zaznaczyło przy tym, że MSW oczekuje, iż imigranci będą przestrzegać przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej i na Węgrzech.

(mal)