"Przekażemy Ukrainie 19 samolotów wielozadaniowych F-16" - ogłosiła premier Danii Mette Frederiksen po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Wcześniej przekazanie tych maszyn zadeklarowała Holandia. Premier Mark Rutte podczas przemówienia nie sprecyzował co prawda, ile maszyn otrzyma Kijów, ale prezydent Ukrainy napisał, że chodzi o 42 myśliwce.
Premier Danii Mette Frederiksen po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim poinformowała, że je kraj przekaże Ukrainie 19 samolotów F-16. Mamy nadzieję, że duńskie samoloty pomogą wam w obronie nieba - podkreśliła.
Przywódca Ukrainy odpowiedział: "Jestem bardzo wdzięczny Tobie, Twojemu zespołowi oraz oczywiście Twoim silnym i odważnym obywatelom".
Frederiksen ujawniła, że sześć myśliwców ma zostać dostarczonych w okolicach Nowego Roku, kolejnych osiem w 2024 roku, natomiast pięć ostatnich samolotów w 2025 roku. W Danii przebywa obecnie 70 ukraińskich pilotów.
Szefowa duńskiego rządu zapytana, czy samoloty zostaną wykorzystane do ataku na Rosję odpowiedziała, że "zostaną użyte do obrony Ukrainy". Pytany o to samo Zełenski odparł: "Szczerze mówiąc, nie rozmawialiśmy o tym". Podkreślił jednak, że głównym celem Ukrainy jest obrona.
Zełenski wylądował po południu na lotnisku wojskowym w Skrydstrup w południowej Jutlandii, gdzie szkoleni mają być ukraińscy piloci na samolotach F-16. W poniedziałek prezydent Ukrainy ma wygłosić przemówienie w duńskim parlamencie, a także zostanie przyjęty na audiencji u królowej Małgorzaty II.
Dania posiada 43 samoloty F-16, z czego około 30 jest wykorzystywanych na co dzień do celów obronnych. Myśliwce te mają zostać w latach 2024-2025 wymienione na F-35.
Wcześniej Zełenski odwiedził dziś Holandię. Ukraiński przywódca zaraz po przylocie spotkał się z szefem holenderskiego rządu Markiem Ruttem. Jak informują tamtejsze media, zostały mu również zaprezentowane F-16, które znajdują się w bazie.
O efektach rozmów Zełenski napisał na Twitterze.
"Dzisiaj robimy kolejny krok w kierunku wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy. F-16. Samoloty, których użyjemy do trzymania rosyjskich terrorystów z dala od ukraińskich miast i wsi" - przekazał Zełenski.
Dodał, że uzgodnił z premierem Holandii, że do Ukrainy trafią 42 myśliwce F-16. "A to dopiero początek" - podkreślił Zełenski.
Today, we took another step to strengthen Ukraine's air shield. F-16s.These jets will be used to keep Russian terrorists away from Ukrainian cities and towns.@MinPres Mark Rutte and I reached an agreement on the number of F-16s to be transferred to Ukraine once our pilots and...
ZelenskyyUaAugust 20, 2023
Tymczasem agencja Reutera, która cytuje Marka Rutte, informuje, że premier Holandii podczas wystąpienia nie podał, ile myśliwców przekaże jego państwo. Decyzja co do konkretnej liczby ma dopiero zapaść.
Reuters informuje, że Holandia ma 42 takie maszyny, w tym 24 myśliwce F-16 zostaną wycofane do połowy 2024 roku. Kolejnych 18 maszyn zostało wystawionych na sprzedaż.
Na wspólnej konferencji prasowej Rutte przekazał, że chciałby, aby Ukraina otrzymała te samoloty jak najszybciej. Wskazał również, że maszyny zostaną przekazane przez Holandię i Danię.
F-16 nie mogą natychmiast pomóc w działaniach wojennych, ale będą one częścią systemu obronnego Ukrainy. Chcemy, by szkolenia zakończyły się jak najszybciej. Chcemy, by weszły one w eksploatację jak najszybciej, to znaczy nie w przyszłym miesiącu, bo to niemożliwe, ale szybko - powiedział.
Zełenski z kolei wyjaśnił, że dla przyjęcia samolotów F-16 z Holandii potrzebne jest przygotowanie infrastruktury, jednak zapewnił, że to się już odbywa. Nie ujawnił, ilu ukraińskich pilotów przeszło już szkolenia. Chcę, by było to niespodzianką dla Rosji - powiedział, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Jake Sullivan, doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, potwierdził w piątek, że władze amerykańskie poprą przekazanie F-16 Ukrainie przez Danię i Holandię. W czwartek agencja Reutera poinformowała o liście amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena do szefów dyplomacji Danii i Holandii. Blinken zapewnił w nim o poparciu przekazania maszyn Kijowowi po zakończeniu szkolenia ukraińskich pilotów i przyspieszeniu zatwierdzających je procedur.
Jedenaście państw NATO, w tym Polska, powołało w lipcu na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze myśliwców F-16. Inicjatywie przewodzą Holandia i Dania.