Najwyższy przywódca polityczny i duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei zagroził Izraelowi i USA "miażdżącą odpowiedzią" na ataki izraelskiej armii oraz jej sojuszników - podała w sobotę agencja AP. Polityk nie sprecyzował czasu ataku, ani jego zakresu.

REKLAMA

Ajatollah Chamenei zagroził Izraelowi i USA

Wrogowie, czy to syjonistyczny reżim, czy Stany Zjednoczone, z pewnością otrzymają miażdżącą odpowiedź na to, co robią Iranowi i narodowi irańskiemu oraz frontowi oporu - powiedział Chamenei w nagraniu wideo opublikowanym przez irańskie media państwowe.

Słowa najwyższego politycznego i duchowego przywódcy padły na Najwyższej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego trzy dni przed wyborami w Stanach Zjednoczonych.

"W raporcie „The New York Times”, cytującym urzędników irańskich, stwierdzono, że odpowiedź Teheranu nadejdzie dopiero po tym, jak amerykańscy wyborcy pójdą do urn 5 listopada, chociaż inne serwisy informacyjne cytują źródła podające, że odpowiedź Iranu może nastąpić przed głosowaniem (...). Prawdopodobnie przygotowywana jest lista kilkudziesięciu potencjalnych celów wojskowych w Izraelu - podał "The Times of Israel".

Oddzielny raport amerykańskiego serwisu informacyjnego Axios podaje natomiast, że izraelski wywiad przygotowuje się w nadchodzących dniach do ataku z udziałem dużej liczby rakiet balistycznych i dronów wystrzelonych przez grupy wspierane przez Iran w Iraku.

Konflikt trwający od lat coraz bardziej się zaostrza

Jak zauważyła agencja AP, przywódca zapowiedział odwet w momencie, gdy irańscy urzędnicy coraz częściej grożą przeprowadzeniem kolejnego uderzenia na Izrael po ataku do którego doszło 26 października. Był on wymierzony m.in. w irańskie bazy wojskowe. Zginęło w nim co najmniej pięć osób.

Jak wylicza ISW, w ostatnich miesiącach Iran używał w atakach na Izrael m.in. dronów Shahed o zasięgu 600 i 2500 km, irańskich dronów KAS-04 i Al Arfad, a także rakiet manewrujących Arqab o zasięgu ponad 1600 km. Od 2018 r. Iran ma w swoim arsenale także rakiety balistyczne krótkiego zasięgu, w tym Zelzal, Fateh-110 i Zolfaghar. Nie zostały one użyte podczas ataków na Izrael od czasu rozpoczęcia konfliktu 7 października 2023 r.

ISW poinformował, że Islamski Ruch Oporu w Iraku przyznał się do dziewięciu ataków dronów, do których miało dość w czwartek i w piątek, wymierzonych w nieokreślone lokalizacje w Izraelu. Źródło zbliżone do szyickich bojowników niedawno ostrzegło, że w listopadzie grupa planuje podwoić liczbę ataków wymierzonych w Izrael.

45 lat od zajęcia ambasady w Teheranie

AP podała, że ajatollah Chamenei spotkał się w sobotę ze studentami z okazji rocznicy ataku z 4 listopada 1978 r. Irańscy żołnierze zaatakowali wówczas studentów z Uniwersytetu Teherańskiego, którzy protestowali przeciwko rządom szacha Iranu Mohammada Rezy Pahlawiego. W strzelaninie zginęło kilku studentów, co wywołało eskalację napięć w Iranie, które ostatecznie doprowadziły do ucieczki szacha z kraju i rewolucji islamskiej w 1979 roku.

W niedzielę natomiast Iran uczci 45. rocznicę tzw. kryzysu zakładników w ambasadzie USA. Szturm na placówkę dyplomatyczną oraz wzięcie zakładników przez islamskich studentów 4 listopada 1979 r. doprowadził do 444-dniowego kryzysu między Iranem a USA.