Wszyscy członkowie NATO zgadzają się, że Ukraina powinna stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego - zapewnił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej przed spotkaniem grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy w Ramstein w Niemczech. W nocy siły ukraińskie zestrzeliły osiem rosyjskich dronów, lecących w stronę stolicy - powiadomiła administracja wojskowa Kijowa. Wojska ukraińskie odparły w ciągu minionej doby ponad 60 rosyjskich ataków - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Brytyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że rozmokły grunt na obszarze, gdzie toczą się walki poważnie spowolni działania zbroje obu stron konfliktu. Najważniejsze wydarzenia związane z 422. dniem wojny zbieramy w relacji z 21.04.2023.
Łotwa przekaże Ukrainie wszystkie posiadane pociski przeciwlotnicze Stinger - poinformowała łotewska minister obrony Inara Murniece podczas obrad grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech.
Droga 504 prowadząca do Bachmutu przechodziła z rąk do rąk kilka razy. W ostatnim tygodniu sukcesem Ukraińców było odbicie miejscowości Czasiw Jar, którą 504 łączy z Bachmutem - powiedział w RMF FM gen. prof. Bogusław Pacek.
Wojskowy dodał, że Ukraina nie posiada jeszcze wystarczającego potencjału, by przeprowadzić skuteczną kontrofensywę, a klucz do uderzenia Ukraińców pozostaje w rękach Amerykanów. Ukraina ma potencjał w 2023 roku, żeby się skutecznie bronić, ale żeby przejść do istotnej kontrofensywy, która rzeczywiście spowoduje przesunięcie sił przeciwnika tak dalece, żeby można było mówić, że to jest ruch na terytorium Rosji, to daleko jeszcze do tego - twierdzi generał.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując w piątek obrady partnerów Kijowa w formacie Ramstein, wyraził wdzięczność pomagającym Kijowowi państwom, których determinacja - jak ocenił - "w pełni odpowiada realnej sytuacji i potrzebom na polu walki".
Tymczasem ukraiński ekspert ds. lotnictwa uważa, że pilot rosyjski, który zbombardował Biełgorod, prawdopodobnie nacisnął niewłaściwy przycisk na panelu kokpitu swojego myśliwca. Wojskowy próbował skontrolować ładunek, zamiast tego dokonał bombardowania - ocenił Wałerij Romanenko.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) likwiduje sieci agenturalne, które Rosja tworzyła na Ukrainie przez 30 lat - powiedział w piątek szef SBU Wasyl Maluk.
Według informacji SBU od początku inwazji wykryto 300 osób dopuszczających się zdrady stanu.
Gen. Maluk, który objął stanowisko na początku br. mówił także o "agentach FSB w sutannach", odnosząc się do zatrzymanych duchownych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej podlegającej patriarchatowi w Moskwie. Jak poinformował, zapadło dotąd siedem wyroków sądowych wobec duchownych, którzy "stanęli po stronie wroga". Sprawy karne wszczęto wobec 61 duchownych.
Putin to kadrowy kagiebista, który przez dekady odbudowywał pracę agenturalną dotyczącą Ukrainy. (...) Jednak w istocie sieć agenturalna rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) nie zadziałała tak, jak oczekiwano - przyznał Maluk.
Szef Pentagonu Lloyd Austin przekazał na spotkaniu w Rammstein, że USA rozpocznie szkolenie personelu ukraińskiego w obsłudze czołgów Abrams.
Generał Milley, szef Sztabu Armii Stanów Zjednoczonych oznajmił dodatkowo, że w Niemczech odbywają się obecnie szkolenia 2,5 tysiąca żołnierzy z Ukrainy. Dotychczas przeszkolono 8,8 tys. Ukraińców.
Te brygady są wyszkolone, wyposażone i przygotowane do operacji bojowych. Więc kiedykolwiek i gdziekolwiek Ukraina zdecyduje się ich użyć, będziemy kontynuować to wsparcie. I jestem bardzo pewny co do ich zdolności do odniesienia sukcesu - zaznaczył wojskowy.
Choć Stoltenberg deklaruje, że "wszyscy członkowie NATO opowiadają się za przyjęciem Ukrainy do Sojuszu", wygląda na to, że nie Viktor Orban nie podziela entuzjazmu sekretarza generalnego. W lapidarnym komentarzu do słów szefa Paktu Północnoatlantyckiego, węgierski premier napisał jedynie: "Co?!".
W czasie konferencji prasowej po spotkaniu grupy kontaktowej ds. Ukrainy w Rammstein, Jens Stoltenberg powiedział: Wierzymy, że Ukraina jest w stanie odzyskać swoje terytoria.
W bazie NATO w Ramstein w Niemczech odbywa się w piątek kolejne spotkanie na szczeblu ministrów obrony 40 państw, które pomagają zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej agresji.
W sieci pojawiły się nagrania pokazujące incydent w Biełgorodzie. W wyniku prawdopodobnie omyłkowego upuszczenia ładunku wybuchowego przez rosyjski samolot uszkodzone zostały budynki i samochody.
pic.twitter.com/PUL4suZa55
ukrpravda_newsApril 21, 2023
Słowa Siergieja Szojgu o ataku rosyjskich sił na ostatnie punkty kontrolowane przez Ukraińców w Bachmucie, skomentowała zastępczyni ministra obrony Ukrainy Hanna Malar. Sytuacja jest napięta, ale pod kontrolą. Decyzje będą podejmowane zgodnie z aktualnymi celami wojskowymi - przekazała polityk na Telegramie.
Wyrok 15 lat więzienia usłyszał mieszkaniec Marganiec, który przekazywał swojemu synowi służącemu w rosyjskiej armii informacje o pozycjach ukraińskich sił obrony powietrznej. Najeźdźcy posłużyli się danymi przekazanymi przez kolaboranta latem 2022 roku, gdy planowali ataki na obiekty infrastruktury krytycznej w regionie dniepropietrowskim. Wszystkie pociski wystrzelone przez wojska rosyjskie zostały wówczas zneutralizowane przez ukraińskie oddziały obrony przeciwrakietowej - poinformowało w komunikacie SBU
Jak dodano, zatrzymany mężczyzna przebywał na wolności od marca ubiegłego roku, bowiem wcześniej odbywał karę więzienia za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Łącznie zdrajca spędzi za kratami 18 lat, ponieważ zasądzono wobec niego odwieszenie części poprzedniego wyroku.
Na piątkowej konferencji prasowej minister obrony Rosji Sergiej Szojgu przekazał, że grupy uderzeniowe wtargnęły do zachodniej części Bachmutu, ostatniego bastionu utrzymywanego przez siły ukraińskie.
Scenes from Bakhmut pic.twitter.com/GkRw1S4z2u
NOELreportsApril 21, 2023
Ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że w bezpośrednio na linii frontu przebywa nadal 56 dzieci. W ostatnich dniach z objętych walkami terenów obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy, udało się ewakuować 70 dzieci. Polityk cytowana przez Radio Swoboda powiadomiła, że w 21 miejscowościach obwodu prowadzona jest przymusowa ewakuacja dzieci. W ubiegłym tygodniu przebywało tam 126 dzieci, obecnie - 56.
Jak pisze portal Hromadske, ewakuacja, która została zarządzona w strefie przyfrontowej 4 kwietnia, zakłada, że dzieci są wywożone w towarzystwie jednego z rodziców lub opiekuna prawnego. Władze zapowiedziały przymusową ewakuację w związku z tym, że część rodziców i opiekunów pomimo zagrożenia nie zgadza się na opuszczenie miejsc objętych walkami z siłami rosyjskimi.
Istotna deklaracja niemieckiego ministra obrony. Boris Pistorius powiedział w niemieckiej telewizji, że działanie Sił Zbrojnych Ukrainy na terytorium Rosji jest całkowicie dozwolone. Według niego sytuacja, w której zaatakowany kraj w czasie działań wojennych penetruje terytorium wroga, np. w celu odcięcia mu szlaków zaopatrzeniowych, jest jak najbardziej normalna.
To ważne słowa, bo do niedawna zachodni partnerzy Ukrainy podkreślali, że działania militarne na terytorium Rosji sprowokują ją do trudnych do przewidzenia ruchów. I Berlin i Waszyngton przestrzegały Ukraińców, by nie prowadzili operacji za granicą rosyjską. Kijów otrzymywał też sprzęt wojskowy, który umożliwiał prowadzenie działań jedynie w rejonie objętym wojną, a jego zasięg nie pozwalał na dokonywanie ataków na terytorium Rosji.
W najbliższych tygodniach Stany Zjednoczone rozpoczną szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi i konserwacji czołgów Abrams - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na anonimowych przedstawicieli władz USA.
Według agencji AP, 31 Abramsów zostanie przywiezionych do bazy szkoleniowej Grafenwoehr w RFN pod koniec maja, a ukraińscy wojskowi rozpoczną szkolenie kilka tygodni później. Potrwa ono ok. 10 tygodni.
Porty nad Dunajem mają krytyczne znaczenie dla eksportu ukraińskich produktów rolnych w obliczu ograniczonej działalności portów nad Morzem Czarnym - powiedział wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow na spotkaniu z delegacją Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Spotkanie dotyczyło realizacji międzynarodowych projektów rozwoju portów nad Dunajem.
Na spotkaniu z sojusznikami w ramach NATO skupimy się na obronie przeciwlotniczej, amunicji dla Ukrainy - oświadczył na konferencji prasowej przed spotkaniem grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy w Ramstein w Niemczech szef Pentagonu Lloyd Austin.
W bazie NATO w Ramstein rozpoczyna się kolejne spotkanie na szczeblu ministrów obrony około 40 państw, które pomagają zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej agresji. Konferencja będzie poświęcona ocenie bieżącej sytuacji wojskowej na Ukrainie, omówieniu skali wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy oraz planów i nowych możliwości wojskowych w tym zakresie.
Rosyjska armia kontynuuje prowokacje i ostrzeliwuje własne miasta, by zastraszyć mieszkańców - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.
"Biełgorod. Rosyjska armia okupacyjna kontynuuje prowokacyjne ostrzały własnych miast, by zastraszyć cywilów i zaostrzać eskalację" - napisał Daniłow na Twitterze, komentując wybuch, do którego doszło w rosyjskim mieście, niedaleko od granicy z Ukrainą.
Wszyscy członkowie NATO zgadzają się, że Ukraina powinna stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego - zapewnił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej przed spotkaniem grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy w Ramstein w Niemczech.
W bazie NATO w Ramstein odbędzie się dziś kolejne spotkanie na szczeblu ministrów obrony około 40 państw, które pomagają zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej agresji.
W spotkaniu wezmą udział m.in. szef Pentagonu Lloyd Austin i polski wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Tak wyglądają ćwiczenia ukraińskich żołnierzy w regionie charkowskim:
Newly recruited servicemen for the Spartan storm brigade practiced target firing and battlefield first aid in an undisclosed location in Ukraines Kharkiv region. A serviceman with the nom-de-guerre 'Adolf' said they had been trained in first aid, tactics, firing drills pic.twitter.com/5afWPt6CHa
ReutersApril 21, 2023
Władze Rosji z obawy o bezpieczeństwo nie zamierzają likwidować posterunków na granicy pomiędzy terytorium swojego kraju a nielegalnie anektowanymi terenami Ukrainy, co świadczy o tym, że tereny te nie są traktowane jako równoprawne podmioty, a ich mieszkańcy jako pełnoprawni obywatele - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W związku z rozmokłym gruntem na większości obszaru Ukrainy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że głębokie błoto spowolni działania obu stron konfliktu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że rosyjskie serwisy internetowe prawdopodobnie wyolbrzymiają ogólny wpływ błotnistych terenów na siły ukraińskie w ramach operacji informacyjnej mającej na celu podniesienie rosyjskiego morale w świetle spodziewanej ukraińskiej kontrofensywy i zniechęcenie zwolenników Ukrainy.
Jak dodano, można oczekiwać, że w najbliższych tygodniach warunki terenowe ulegną poprawie, natomiast ważniejszym czynnikiem ograniczającym manewrowanie wojsk nadal będzie zagrożenie minami.
Wojska ukraińskie odparły w ciągu minionej doby ponad 60 rosyjskich ataków - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjskie wojska kontynuują działania ofensywne na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim.
"Najbardziej zacięte walki toczą się o miasto Bachmut" w obwodzie donieckim - przekazano w porannym komunikacie.
Ponadto w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 23 ataki lotnicze, w tym przy użyciu dziesięciu dronów Shahed; osiem z nich zestrzelono.
Siły ukraińskie przeprowadziły sześć ataków lotniczych na wojska przeciwnika. Wojska rakietowe i artyleria raziły pięć punktów dowodzenia sił rosyjskich.
Rosyjski myśliwiec Su-34 w czwartek wieczorem "zgubił" bombę nad leżącym przy granicy z Ukrainą rosyjskim miastem Biełgorod; dwie osoby są ranne - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.
Rosja w nocy zaatakowała Ukrainę 10 dronami Shahed-136, z których osiem zestrzelono - poinformował rano sztab generalny armii ukraińskiej. W Połtawie w wyniku wrogiego ataku zniszczony został obiekt infrastruktury cywilnej; wybuchł pożar.
"Ratownicy pracują nad ugaszeniem pożaru. Według wstępnych ustaleń nikt nie ucierpiał" - powiadomił szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin.
Po północy w szeregu regionów Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy. Media informowały o odgłosach eksplozji m.in. w Kijowie, w obwodach charkowskim, chmielnickim i żytomierskim.
W nocy siły ukraińskie zestrzeliły osiem rosyjskich dronów, lecących w stronę stolicy - powiadomiła administracja wojskowa Kijowa.
"Po 25 dniach ciszy stolica Ukrainy doświadczyła kolejnego ataku powietrznego ze strony wroga. Z kierunku północnego państwo-terrorysta wysłało drony. Według wstępnych informacji agresor wykorzystywał nową partię bezzałogowców Shahed produkcji irańskiej" - podały władze stolicy rano.
Jak uściślono, w pobliżu miasta wykryto i zestrzelono ok. ośmiu wrogich celów powietrznych. Wstępnie - obyło się bez ofiar i zniszczeń.
Zgodnie z aktualnymi planami Bundeswehry do czerwca niemiecki system obrony powietrznej Patriot zostanie wycofany z terytorium Polski. Rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony wyjaśnił tę decyzję tym, że: "Berlin stara się jak najlepiej wykorzystać swoje ograniczone zasoby wojskowe".
Ukraiński wywiad wojskowy planował ataki przeciwko rosyjskim żołnierzom w Syrii, jednak prezydent Zełenski powstrzymał planowanie operacji - wynika ze ściśle tajnego dokumentu amerykańskich służb opublikowanego przez "Washington Post". Dokument jest częścią wycieku dokumentów zamieszczonych w serwisie Discord.
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius wykluczył szybką decyzję o członkostwie Ukrainy w NATO. Drzwi są otwarte na oścież, ale to nie jest czas na podejmowanie decyzji teraz - powiedział Pistorius w programie publicznego nadawcy ZDF.
Pistorius powiedział, że decyzja o przystąpieniu Ukrainy do sojuszu nie może być podjęta tylko z solidarności, ale "z chłodną głową i gorącym sercem. Nie na odwrót".
Ewentualne członkostwo Ukrainy w NATO lub Unii Europejskiej nie będzie w piątek omawiane na czwartym spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w bazie lotniczej USA Ramstein w Niemczech - dodał minister.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w czwartek podczas niespodziewanej wizyty w Kijowie obiecał Ukrainie dalsze wsparcie w staraniach o przyjęcie do Sojuszu.
Po godzinie drugiej opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy. Umożliwia ono wznowienie tranzytu produktów rolnych z Ukrainy.