"Ukraina przejęła na froncie inicjatywę strategiczną" - ocenił naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny w rozmowie telefonicznej z generałem Markiem Milleyem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przyznał, że Federalna Służba Wywiadowcza (BND) została zaskoczona buntem najemniczej Grupy Wagnera w Rosji. Na Białorusi nie potwierdzono dotąd przybycia oddziałów najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera. "Władimir Putin przegrywa wojnę i stał się pariasem na świecie, ale ciężko powiedzieć, czy jego pozycja wewnątrz Rosji została osłabiona w wyniku ostatnich wydarzeń" - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Prezydent Andrzej Duda złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. Środa była 490. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje zbieraliśmy w naszej relacji z 28.06.2023 r.
Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka poinformował, że przekazał Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu (MTK) w Hadze materiały o udziale reżimu Alaksandra Łukaszenki w wywożeniu na Białoruś dzieci z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy - podała agencja Associated Press.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że zwołał na 6 lipca, przed zaplanowanym na 11-12 lipca szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie, spotkanie wysokiej rangi przedstawicieli Turcji, Szwecji i Finlandii, by przekonać Ankarę do zaakceptowania akcesji Sztokholmu do NATO.
Viktor Orban w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" opowiedział o swoim spotkaniu z Władimirem Putinem, do którego doszło na początku lutego 2022 roku. Premier Węgier przytoczył słowa prezydenta Rosji, który miał powiedzieć, że "armia ukraińska jest bardzo silna i dobrze przygotowana".
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przyznał, że Federalna Służba Wywiadowcza (BND) została zaskoczona buntem najemniczej Grupy Wagnera w Rosji.
Służby w Niemczech oczywiście nie wiedziały o tym wcześniej - powiedział polityk w programie "maischberger" telewizji ARD.
Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej poinformowała, że mieszkaniec obwodu penzeńskiego podejrzany o przekazywanie Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy informacji o rosyjskim wojsku został oskarżony o zdradę.
Ukraina przejęła na froncie inicjatywę strategiczną - ocenił naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny w rozmowie telefonicznej z amerykańskim generałem Markiem Milleyem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA.
Omówiliśmy sytuację na froncie. Udało się nam przechwycić inicjatywę strategiczną. Siły bezpieczeństwa i obrony Ukrainy kontynuują prowadzenie działań ofensywnych i czynimy postępy - napisał gen. Wałerij Załużny w komunikacie na Telegramie.
Jak dodał, rozmawiał z gen. Markiem Milleyem o zapotrzebowaniu armii ukraińskiej na broń, amunicję i środki rozminowywania. Załużny wskazał, że Rosjanie "próbują utrzymać pozycje dokonując zwartego minowania terenu".
Metropolita Jonatan, biskup Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, został oskarżony o wspieranie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Na początku czerwca w sądzie na terenie obwodu winnickiego rozpoczął się jego proces.
Jestem przekonany, że wzmocniona granica z Białorusią będzie stanowiła zaporę, która sprawi, że kolejne ataki hybrydowe nie będą skuteczne - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w TVP Info, dodając, że "możemy mieć do czynienia z różnego rodzaju prowokacjami w wykonaniu Grupy Wagnera".
Możemy się spodziewać pewnych niepokojów na wschodniej granicy, ale 8 tys. wagnerowców nie przyjdzie tam ani w całej tej liczbie, ani od razu. Trzeba jednak wzmocnić ochronę granicy i monitoring oraz wzmocnić potencjał sił odwodowych - uważa były dowódca Wojsk Lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak.
Grupa Wagnera teraz rzeczywiście nie walczy. Zaangażowane są wojska powietrznodesantowe i zawodowe, ale też ci, którzy - jak to mówią - nie "dotarli się" jeszcze na wojnie - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Zapewniła, że wszystkie te jednostki rosyjskie ponoszą straty.
Mówiąc o braku wpływu buntu Grupy Wagnera na sytuację na froncie Hanna Malar zastrzegła, że wojskowi planując działania bojowe biorą pod uwagę, iż "w Rosji rozpoczęła się niestabilność polityczna". Oceniła, że w Rosji trwa "konkurencja między różnymi klanami i służbami specjalnymi".
Wezwała przy tym, by "nie mieć żadnych złudzeń wobec Rosji i nie sądzić, że dla niej istnieją granice, że mogą ich (Rosjan) zatrzymać granice Unii Europejskiej".
Biorąc pod uwagę, że prywatne firmy wojskowe wymykają się im (Rosjanom) spod kontroli, wszystko może się zdarzyć - powiedziała wiceminister obrony.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia w Radzie Najwyższej Ukrainy wezwał do legalizacji leków na bazie konopi indyjskich - poinformował portal Ukrainska Prawda.
Na Białorusi nie potwierdzono dotąd przybycia oddziałów najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera.
Mowa jest o planowanej budowie obozu dla 8 tys. najemników. Media zwracają uwagę na pospieszny remont jednostki wojskowej we wsi Cel pod Osipowiczami.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w Radzie Najwyższej Ukrainy projekt ustawy, który przewiduje przeniesienie obchodów Bożego Narodzenia z 7 stycznia na 25 grudnia.
Były szef prokuratury obwodowej w Mikołajowie na południu Ukrainy Hennadij Herman został skazany na karę dożywotniego więzienia za współpracę z Rosją.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że przekazywał agresorom wiele kluczowych informacji.
Nie ma w tej chwili dyskusji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w regionach nadgranicznych - powiedział w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Ocenił, że "nie ma przesłanek, żeby taki stan w tej chwili wprowadzić".
Już od dłuższego czasu obserwujemy, że wojna hybrydowa na granicy polsko-białoruskiej weszła w nowy etap - powiedziała PAP rzeczniczka straży granicznej por. Anna Michalska.
Pojawienie się tam Grupy Wagnera to dodatkowy czynnik zagrożenia. Migranci nie są w stanie samodzielnie pokonać fizycznych barier na granicy z Białorusią, ale ze wsparciem może im się udać - dodała.
Niemal 2/3 Amerykanów opowiada się za dalszym wysyłaniem uzbrojenia dla Ukrainy, a ponad 3/4 uważa, że pokazuje to Chinom wolę i zdolność USA do dbania o swoje interesy i sojuszników - wynika z sondażu agencji Reutera i ośrodka Ipsos.
Badanie przeprowadzono już po buncie Grupy Wagnera i pokazuje znaczący wzrost poparcia dla pomocy Ukrainie.
We Lwowie powstał budynek dla uchodźców zaprojektowany w systemie SHS (Styrofoam Housing System) przez japońskiego architekta Shigeru Bana. W jego tworzenie zaangażowani byli dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury oraz studenci Politechniki Wrocławskiej.
Białoruska redakcja Radia Swoboda opublikowała zdjęcia satelitarne z placu budowy w obwodzie mohylewskim. Wcześniej pojawiły się doniesienia, że pojawią się tam obozy dla najemników Grupy Wagnera.
W centrum Sztokholmu, przed meczetem imigrant z Iraku spalił Koran. Policja nie interweniowała, powołując się na prawo do wolności wypowiedzi. Na wydarzenia w Szwecji zareagował szef tureckiej dyplomacji, który stwierdził, że brak działań ze strony szwedzkich służb jest niedopuszczalny.
To kolejny zgrzyt na linii Sztokholm-Ankara. Szwecja wciąż czeka na akceptację Turcji wniosku o dołączenie do NATO.
Mamy, przynajmniej potencjalnie, nową sytuację na Białorusi - obecność Grupy Wagnera. Z danych, którymi w tej chwili dysponujemy, wynika, że będzie to ok. 8 tys. żołnierzy - mówił Jarosław Kaczyński po posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.
Wicepremier poinformował, że w związku z obecnością wagnerowców na Białorusi wschodnia granica Polski zostanie wzmocniona.
Władze Kazachstanu zatrzymały Nikitę Kislicyna, rosyjskiego eksperta ds. cyberbezpieczeństwa, poszukiwanego przez Stany Zjednoczone za hakowanie sieci społecznościowej w USA oraz kradzież danych jej użytkowników i próbę ich sprzedaży. O jego ekstradycję zabiegają też władze Rosji - poinformowała agencja Reutera.
Zwycięstwo Ukrainy uwolni świat od problemu, jakim jest niebezpieczna Rosja i będzie gwarancją bezpieczeństwa i szansą dla innych krajów, jak Mołdawia, Gruzja i Białoruś - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski występując w parlamencie w Kijowie.
Jak kontynuował, będzie to również historyczna i pokojowa szansa dla integralności terytorialnej Gruzji. Ukraińskie zwycięstwo to wolność i spokój dla Białorusi - podkreślił.
Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej uznała dziennik "Nowaja Gazieta.Jewropa" "organizacją niepożądaną.
Niekontrolowana działalność Rosji na Morzu Bałtyckim negatywnie wpływa na zasoby stad ryb i na środowisko morskie - zwrócił uwagę minister Robert Telus podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (Agrifish), na którym omawiano też m.in. pakiety pomocy dla państw sąsiadujących z Ukrainą.
Ukraina zwycięży mimo rosyjskiej agresji; bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo nas wszystkich - powiedział prezydent Andrzej Duda, który wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą składa dziś niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. To piąta wizyta szefa państwa polskiego w Ukrainie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken w wywiadzie dla telewizji MSNBC mówił o niezwykłej sytuacji w Rosji - stwierdził, że nie dość, iż obnażona została porażka Rosjan w Ukrainie, to na dodatek pojawiły się pęknięcia wewnątrz Rosji. Szef amerykańskiej dyplomacji ocenił też, że może to pomóc ukraińskiej kontrofensywie.
Firma Bacardi, która po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę ogłosiła zaprzestanie eksportu alkoholu do Rosji, nadal dostarcza trunek na rynek rosyjski i rozlewa whisky w rosyjskiej fabryce - poinformował niezależny rosyjski portal The Bell.
Białoruś zablokowała dostęp do pięciu ukraińskich serwisów informacyjnych (glavred.info, spektr.press, hromadske.ua, news.online.ua, tribun.com.ua).
Zgromadzenie Chorwackie, jednoizbowy parlament Chorwacji, jednomyślnie uznał Hołodomor, czyli Wielki Głód - klęskę głodu wywołaną na Ukrainie w latach 1932-1933 przez sowieckie władze - za ludobójstwo narodu ukraińskiego.
Władze obwodu iwanowskiego potwierdziły, że podczas sobotniego buntu Grupy Wagnera zginęła załoga zestrzelonego samolotu Ił-22.
Zapowiedź rozmieszczenia Grupy Wagnera oraz rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi zmienia w istocie architekturę bezpieczeństwa w naszym regionie - mówił dziś w Kijowie prezydent Andrzej Duda.
Głos w sprawie formacji Jewgienija Prigożyna zabrał też ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski. Według naszego wywiadu Grupa Wagnera na Białorusi nie zagraża naszemu bezpieczeństwu. Sytuacja na granicy jest pod kontrolą - podkreślał.
Ukraińscy przedsiębiorcy zrzeszeni w Federacji Pracodawców Ukrainy wystosowali apel do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w sprawie ukrócenia samowoli urzędników państwowych. W ich opinii skala wymuszeń, korupcji i bezkarności funkcjonariuszy państwowych jest obecnie największa w historii i to pomimo tego, iż trwa wojna - napisał portal Ukrainska Prawda.
Mężczyznę, który współpracował z rosyjskim wywiadem przy ataku rakietowym na zatłoczoną pizzerię w centrum Kramatorska w obwodzie donieckim, zatrzymali agenci Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.
We wczorajszym ostrzale zginęło co najmniej 10 osób, ponad 60 zostało rannych.
Rosyjskie władze oddały ponad tysiąc dzieci z Ukrainy do opieki tymczasowej - poinformował niezależny rosyjski portal Ważnyje istorii, powołując się na raport z działalności władz obwodu rostowskiego w 2022 roku.
Serwis uważa, że może to być liczba trzy razy większa, niż ta, o której wspominała Maria Lwowa-Biełowa, Pełnomocnik przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej do spraw Praw Dziecka, której nakaz aresztowania w marcu wydał Międzynarodowy Trybunał Karny.
Wizyta w Kijowie prezydentów Polski i Litwy, Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy, jest jasnym sygnałem wsparcia dla wolności Ukrainy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w komentarzu na Telegramie. Nazwał obu polityków "prawdziwymi przyjaciółmi".
Ukraiński przywódca podkreślił, że Andrzej Duda i Gitanas Nausėda przyjechali do Kijowa w Dniu Konstytucji Ukrainy i dodał: Takie spotkanie jest jasnym sygnałem wsparcia dla naszej wolności i naszej Europy - naszego pragnienia, by żyć w wolności i według prawa.
Nazwał prezydentów Polski i Litwy "dobrymi i prawdziwymi przyjaciółmi i partnerami" Ukrainy.
Jewgienij Prigożyn chciał schwytać ministra obrony Sergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego gen. Walerija Gierasimowa - informuje "Wall Street Journal". Plany szefa Grupy Wagnera pokrzyżowało FSB. To z kolei zmusiło "kucharza Putina" do zaimprowizowania alternatywnego planu.
Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się we wtorek z przywódcą Czeczenii Ramzanem Kadyrowem - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Wczoraj nic o spotkaniu dwóch liderów nie wspomniano. Nie wiadomo, o czym panowie rozmawiali.
Gubernator obwodu pskowskiego Michaił Wiediernikow poinformował, że co najmniej 14 rosyjskich żołnierzy z obwodu pskowskiego zginęło podczas nalotu "pseudorosyjskich organizacji terrorystycznych" w obwodzie biełgorodzkim na początku czerwca.
Władimir Putin przegrywa wojnę i stał się pariasem na świecie, ale ciężko powiedzieć, czy jego pozycja wewnątrz Rosji została osłabiona w wyniku ostatnich wydarzeń - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.
Odpowiedział w ten sposób na pytania dziennikarzy na temat sytuacji w Rosji przed swoim odlotem do Chicago.
Wcześniej podkreślał, że USA nie miały nic wspólnego z buntem Jewgienija Prigożyna.
Rada Federalna (rząd) Szwajcarii rozszerzyła sankcje na Rosję, ale nie zgodziła się na eksport do Ukrainy 96 czołgów. Ograniczeniami zostały objęte 33 podmioty i 71 osób fizycznych - poinformowała agencja Reutera.
Szczyt NATO w Wilnie będzie okazją do jasnego określenia sprawy członkostwa Ukrainy w Sojuszu; chcielibyśmy usłyszeć, że po wojnie Ukraina stanie się członkiem NATO, chcielibyśmy, by Ukraina otrzymała też gwarancje bezpieczeństwa na okres poprzedzający akcesję do Sojuszu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z prezydentami Polski i Litwy, Andrzejem Dudą i Gitanasem Nausėdą.
Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski - przebywający w Chersoniu na południu Ukrainy, dokąd zawiózł pomoc humanitarną - powiedział Radiu Watykańskiemu, że zobaczył na miejscu tragiczną sytuację w mieście, które zostało zalane w wyniku wysadzenia zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce. Jak podkreślił, ludzie bardzo cierpią, cały czas są bombardowania, wyją syreny i nie ma ulicy, gdzie by nie było zniszczeń.
Polski kardynał, który pojechał na Ukrainę już po raz szósty od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj, podkreślił: Razem z biskupem Janem Sobiło z Zaporoża odwiedziliśmy wszystkie wspólnoty, które tutaj pozostały począwszy od grekokatolików, przez także Kościół prawosławny podlegający Moskwie, miejscową parafię. Spotkaliśmy się z ludźmi, byliśmy w szpitalu, a właściwie w tym, co pozostało po szpitalu, bo też został zbombardowany. Jest tam tylko kilka rodzących kobiet.
Kard.Krajewski jest w Chersoniu, gdzie odwiedza mieszkacw zalanych terenw, zawiz dary od Papiea."Z drugiej strony Dniepru cay czas strzelaj"Card.Krajewski distributes food for people from flooded Kherson area."On the other side of Dnipro river they shell constantly." pic.twitter.com/c6fMT1eFeo
Guzik_PaulinaJune 28, 2023
Prezydent Duda: Granica polsko-białoruska jest pod atakiem hybrydowym od lat, tam cały czas jest ogromne wzmocnienie stanu bezpieczeństwa.
Zełenski: Według naszego wywiadu Grupa Wagnera na Białorusi nie zagraża naszemu bezpieczeństwu; sytuacja na granicy z Białorusią jest pod kontrolą.
Prezydent Duda w Kijowie: Zapowiedź rozmieszczenia Grupy Wagnera oraz rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi zmienia w istocie architekturę bezpieczeństwa w naszym regionie.
Rządy 31 krajów NATO uzgodniły pozostanie na stanowisku sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga do lata 2024 roku - podał norweski dziennik "VG", powołując się na trzy źródła dyplomatyczne.
Według gazety decyzja w sprawie szefa NATO ma zostać ogłoszona przed szczytem w Wilnie (11-12 lipca) i będzie wymagała zgody samego Stoltenberga, który dotychczas konsekwentnie odmawiał. Nie ubiegam się o pozostanie na stanowisku. Nie mam nic więcej do dodania - odpowiedział Stoltenberg, pytany o tę sprawę we wtorek wieczorem przez norweskiego nadawcę publicznego NRK.
Zełenski: Dziękuję Litwie i Polsce za bardzo cenne wsparcie humanitarne i obronne.
Duda: Ukraina zwycięży mimo rosyjskiej agresji; bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo nas wszystkich.
Prezydent Andrzej Duda w Kijowie: Robimy wszystko, by szczyt NATO w Wilnie przyniósł klarowną perspektywę członkostwa Ukrainy w Sojuszu.
Premier Benjamin Netanjahu jest na wczesnym etapie planowania podróży na Ukrainę - powiedział ambasador Ukrainy w Izraelu Jewgen Kornijczuk.
"Powiedziałem im, że najszybszą drogą dla Netanjahu do Białego Domu jest Kijów" - powiedział Kornijczuk, odnosząc się do faktu, że Netanjahu nie został jeszcze zaproszony do Białego Domu, a prezydent USA Joe Biden wskazał, że powodem jest planowana przez izraelski rząd kontrowersyjna reforma sądownictwa.
Prezydent Gitanas Nauseda chce, by 22 stycznia na Litwie był obchodzony jako dzień powstania styczniowego. We wniosku zgłoszonym do Sejmu podkreśla się, że do upamiętnienia zrywu przeciwko Imperium Rosyjskiemu w latach 1863-1864 skłania m.in. obecna sytuacja geopolityczna i walka Ukrainy przeciwko rosyjskiej agresji.
"Rosyjski reżim w XXI wieku, podobnie jak w XIX wieku, próbuje ukryć zbrodnie wojenne, napisać historię na nowo i zaprzeczyć tożsamości narodowej Ukraińców. Wolność w sąsiedztwie tyranii nie jest czymś oczywistym. Trzeba jej bronić. Trzeba o nią walczyć" - czytamy we wniosku.
Nauseda przypomniał, że "powstanie przeciwko Imperium Rosyjskiemu, które rozpoczęło się w Warszawie 160 lat temu, szybko rozprzestrzeniło się na Litwę", a w powstaniu "narody byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego - Litwini, Polacy, Białorusini i Ukraińcy - dążyły do wyzwolenia się spod ucisku Imperium Rosyjskiego".
Nasze załogi odpowiedzialne za bezpieczeństwo wschodniej Polski są już przeszkolone, przejmą czołgi Abrams, które trafią na ich wyposażenie i będą stanowiły zaporę nie do przebicia; one zamkną Bramę Brzeską - powiedział w Szczecinie szef MON Mariusz Błaszczak.
Rosyjskie siły walczące na Ukrainie zintensyfikowały ataki przy pomocy relatywnie tanich dronów kamikadze typu Lancet; te maszyny stanowią coraz większe zagrożenie dla ukraińskich wojsk, szczególnie jednostek wyposażonych w nowoczesną broń przekazaną przez kraje NATO - poinformowała w środę agencja Reutera.
Drony Lancet, produkowane przez koncern z rosyjskiego Iżewska i kosztujące około 35 tys. dolarów za sztukę, są w stanie zniszczyć wielokrotnie droższe zachodnie uzbrojenie, takie jak czołgi Leopard 2 czy samobieżne haubicoarmaty Caesar. Co gorsza, trudno się przed nimi skutecznie bronić. Jest to jedno z największych zagrożeń, z jakimi zetknęliśmy się dotychczas na froncie - przyznali w rozmowie z agencją ukraińscy żołnierze z czterech różnych pododdziałów sił artylerii.
"Wcześniej, wiosną, (Rosjanie) nie używali Lancetów tak często, jak teraz" - powiadomił artylerzysta Bohdan, walczący w pobliżu Awdijiwki w obwodzie donieckim na wschodzie kraju.
Na terenach Ukrainy kontrolowanych przez Rosję zatrzymywani są nastolatkowie, którzy wykazują się lojalną postawą wobec Kijowa; skala tego zjawiska jest bardzo duża - powiadomił w środę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.
Młodzież z okupowanych ziem na południu i wschodzie kraju często korzysta z ukraińskich mediów internetowych i wdaje się w sprzeczki z nauczycielami przybyłymi z Rosji. Nastolatkowie są denuncjowani przez tzw. doradców dyrektorów szkół ds. ideologii, czyli de facto informatorów służb specjalnych wroga. Następnie młodzi ludzie trafiają do aresztów, co stwarza najeźdźcom możliwość wywierania nacisku na ich rodziców. Szczególnie tych, którzy nie chcą przyjąć rosyjskich paszportów - czytamy na łamach rządowego serwisu.
Jak dodano, agresorzy grożą rodzicom odebraniem praw do opieki nad dziećmi lub deportacją tych dzieci do Rosji.
Już co najmniej cztery osoby poniosły śmierć w dwóch rosyjskich atakach w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.
W środę rano siły rosyjskie ostrzelały z wyrzutni Uragan wioskę Kurnyliwka. Ciężko ranna została 70-letnia kobieta, która podczas ataku przebywała na własnym podwórku. Żołnierze rosyjscy ostrzelali też wioskę Wowczanski Chutory. Poniosło tam śmierć trzech mężczyzn w wieku od 47 do 57 lat.
Zgodnie z ustaloną praktyką dzisiejsza wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie została notyfikowana Sekretarzowi Generalnemu ONZ Antonio Guterresowi - poinformował ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.
BBC podała, że w rosyjskim ataku rakietowym na Kramatorsk rannych zostało m.in. trzech obywateli Kolumbii, w tym pisarz i dziennikarz Hector Abad. Kolumbijczycy odnieśli lekkie obrażenia, w stanie ciężkim jest natomiast ukraińska pisarka, która im towarzyszyła. Jej nazwiska nie podano na prośbę rodziny.
W momencie ataku pizzeria w popularnej dzielnicy sklepowej była pełna dziennikarzy, wolontariuszy i żołnierzy - podała telewizja SkyNews, powołując się na belgijskiego reportera Arnauda de Deckera. Lokal był znany w mieście - często jadali tam zagraniczni dziennikarze i delegacje. Miasto leży 40 km od linii frontu.
Pierwsze 14 czołgów Abrams jest właśnie rozładowywanych w porcie w Szczecinie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Prezydent Andrzej Duda przebywa z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie.
Prezydent @AndrzejDuda z wizyt Kijowie . Rozmowy z Prezydentem @ZelenskyyUa s zwizane z uczczeniem ukraiskiego Dnia Konstytucji, a take konsultacjami dotyczcymi obecnej sytuacji na froncie, w tym groby rosyjskiego zamachu za Zaporosk Elektrownie Atomow. Poruszony... pic.twitter.com/mf4V0E9cQA
prezydentplJune 28, 2023
Rosyjski generał Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Aleksander Trawnikow miał wypadek podczas jazdy na quadzie - podaje kanał Nexta.tv.
Trzy osoby zginęły w rosyjskim ataku w rejonie charkowskim - podaje Reuters, powołując się na lokalne władze.
Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała w Izbie Deputowanych w Rzymie, że niedawne wydarzenia w Rosji, czyli próba buntu Grupy Wagnera ukazały "trudności systemu władzy" Władimira Putina i pomogły obalić "rosyjską narrację, według której wszystko na Ukrainie przebiega zgodnie z planem".
Przedstawiając w parlamencie informację rządu przed szczytem przywódców Unii Europejskiej, włoska premier oświadczyła: "UE potwierdzi pełne przekonania poparcie dla narodu ukraińskiego".
Zaznaczyła: "Włochy będą dalej wspierać wysiłki mające na celu zagwarantowanie tego, by międzynarodowe zbrodnie popełnione podczas agresji na Ukrainę były ścigane, przede wszystkim dzięki niezależnej pracy Międzynarodowego Trybunału Karnego. Myślę o porwaniu i deportacji do Rosji tysięcy dzieci, o których nie ma żadnych wiadomości".
Giorgia Meloni zapewniła, że jej kraj popiera członkostwo Ukrainy w UE.
Do 10 wzrosła liczba zabitych w rosyjskim ataku rakietowym na ukraiński Kramatorsk. Wśród ofiar są m.in. 14-letnie siostry bliźniaczki.
The 14-year-old twin sisters Yulia and Anna Aksenchenko, who died as a result of the #Russian strike on #Kramatorsk. pic.twitter.com/kxUpZjBTpz
nexta_tvJune 28, 2023
Wysłannik papieża Franciszka do spraw Ukrainy włoski kardynał Matteo Zuppi przebywa od wtorku w Moskwie. Program jego rozmów w stolicy Rosji nie został ujawniony. Według Ansy przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch spotka się prawdopodobnie z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem, a na Kremlu ma rozmawiać o ukraińskich dzieciach deportowanych do Rosji.
Szczegóły wizyty papieskiego wysłannika otoczone są tajemnicą. Zaznacza się zarazem, że agenda ta w każdej chwili może ulec zmianie.
Wiadomo jedynie, że w przypadającą w czwartek uroczystość świętych Piotra i Pawła kardynał Zuppi odprawi mszę w moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Nieoficjalnie wiadomo natomiast o planach wizyty w siedzibie prawosławnego Patriarchatu i na Kremlu.
Wiedzieliśmy, że to kwestia czasu, kiedy ktoś w Rosji rzuci otwarte wyzwanie słabnącemu i tracącemu autorytet Władimirowi Putinowi; szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zrobił to jako pierwszy, ale takich przypadków będzie więcej - ocenił na antenie amerykańskiej stacji CNN szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
"Jeśli ten bunt trwałby jeszcze przez 48 godzin, to jestem przekonany, że wywarłoby to demoralizujący wpływ na rosyjskie wojska walczące na południu i wschodzie Ukrainy. Niestety, Prigożyn za szybko się poddał i ten efekt upadku morale nie zdołał dotrzeć do okopów (naszych wrogów)" - przyznał szef ukraińskiej dyplomacji.
Jakość usług medycznych w rosyjskich szpitalach polowych na okupowanych terenach Ukrainy, a także w placówkach służby zdrowia w pobliżu granicy z tym krajem jest fatalna; można odnieść wrażenie, że państwo interesuje się uczestnikami wojny tylko do momentu, gdy zostaną ranni - powiadomił we wtorek niezależny rosyjski portal Insider.
Brak lekarstw, materiałów opatrunkowych i najbardziej podstawowego wyposażenia. Wszystko zapisywane ręcznie, jak przed wiekami, ponieważ nie ma komputerów. Pomoc otrzymywana wyłącznie od wolontariuszy, a nie od państwowych instytucji - tak wygląda rzeczywistość rosyjskich szpitali nie tylko w pobliżu frontu, ale też np. w graniczącym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim - czytamy na łamach serwisu.
"Na każdego chorego przypada od 40 minut do godziny. (...) Ludzie zajmują kolejkę jeszcze przed godzinami pracy (szpitala). Czekają przez cały dzień i nie są przyjmowani" - relacjonowała jedna z mieszkanek Biełgorodu, cytowana przez Insider.
Zapewniam, że w ciągu dwóch lat Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - powiedział w Toruniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że jeszcze dziś jedzie do Szczecina, gdzie będą wyładowywane pierwsze czołgi Abrams.
Minister Błaszczak uczestniczy w Toruniu w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w konferencji "Trzy Filary Bezpieczeństwa — militarny, energetyczny, żywnościowy".
"Warunkiem rozwoju naszego kraju jest bezpieczeństwo. [...] Chcemy pokoju, ale jeżeli go chcemy, musimy szykować się do wojny. W związku z tym wzmacniamy Wojsko Polskie w odróżnieniu od tych, którzy rządzili do 2015 roku" - powiedział szef MON.
Do dziewięciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na Kramatorsk. W gruzach znaleziono ciało chłopca - podaje Reuters. Rannych zostało 60 osób.
Uszkodzenie przez ukraińskie wojska mostu czonharskiego, który łączy Krym z obwodem chersońskim, znacząco skomplikowało zaopatrzenie rosyjskich wojsk na okupowanych terenach Ukrainy - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, wczesnym rankiem 22 czerwca ukraińskie siły zbrojne uderzyły w drogowy most czonharski, który jest jedną z dwóch głównych dróg zaopatrzenia między Krymem a Chersoniem.
Wskazano, że mostem tym wiedzie najbardziej bezpośrednia trasa między rosyjskim centrum logistycznym w Dżankoj na Krymie a zaporoskim sektorem frontu, gdzie Rosja broni się obecnie przed dużą ukraińską ofensywą. Tymczasowe zamknięcie trasy spowodowało, że ważne rosyjskie konwoje logistyczne potrzebowały co najmniej 50 proc. więcej czasu, aby dotrzeć na front alternatywnymi drogami.
"Doniesienia pokazują, że rosyjskie władze prawie na pewno zbudowały w ciągu 24 godzin od ataku most pontonowy jako przeprawę zastępczą; jest wysoce prawdopodobne, że przeprawy są ograniczone wyłącznie do ruchu wojskowego. Szybkość, z jaką zbudowano alternatywną przeprawę, potwierdza, jak ważna jest ta trasa dla rosyjskich wysiłków wojskowych na okupowanych terenach Ukrainy" - napisano.
Nie podajemy do publicznej wiadomości informacji na temat wszystkich sukcesów naszej kontrofensywy przeciwko rosyjskim wojskom; postępujemy w ten sposób, żeby chronić żołnierzy - oznajmił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Financial Times".
W ocenie przedstawiciela władz w Kijowie rozbieżności pomiędzy doniesieniami o ukraińskich zdobyczach terytorialnych i stanem faktycznym wynikają też z działań wroga. Jak podkreślił Reznikow, Rosjanie czasami nie informują przełożonych o utracie pozycji na froncie w obawie przed ich reakcją.
Większość naszych rezerw, w tym brygady wyszkolone na Zachodzie i wyposażone w nowoczesne czołgi i pojazdy opancerzone przekazane przez kraje NATO, nie wzięła jeszcze udziału w kontrofensywie. Najważniejsze przed nami. Przyjdzie czas, że wszyscy zobaczą to, co mają zobaczyć - zapowiedział minister.
Litwa kupi dla Ukrainy dwa systemy obrony powietrznej NASAMS - poinformował prezydent Gitanas Nauseda, który w środę przebywa w Kijowie. Litwa umowę o zakupie systemów podpisała w środę z norweską firmą Kongsberg.
"To bardzo dobry znak, że nawet w takich okolicznościach, gdy spichlerze są puste, wciąż znajdujemy możliwości, aby spróbować pomóc naszym przyjaciołom, pomóc nie słowami, ale czynami" - powiedział Nauseda.
"Jadę na Ukrainę z dobrymi wiadomościami, które będę mógł wreszcie przekazać mojemu przyjacielowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, prezydentowi Ukrainy" - dodał litewski prezydent.
Obywatele Nepalu są rekrutowani do rosyjskiej armii, w tym na wojnę z Ukrainą; odsetek obcokrajowców służących w siłach zbrojnych Rosji zwiększa się, ponieważ Kreml wprowadził dla takich osób uproszczony tryb nabywania rosyjskiego obywatelstwa - powiadomił serwis Defense Post za analizą portalu śledczego Bellingcat.
W ostatnim czasie w mediach i platformach społecznościowych typu Youtube, TikTok i Telegram pojawiły się nagrania przedstawiające Nepalczyków, którzy przechodzą szkolenia wojskowe na terytorium Rosji i Białorusi. Według Bellingcat te ćwiczenia zostały zorganizowane w pobliżu Moskwy, a także w białoruskim mieście Baranowicze, około 150-200 km od granicy z Polską.
We wtorek z Ukrainy do Polski przyjechało 28,4 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 28,3 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 13,051 mln wjazdów do Polski i 11,206 mln wyjazdów na Ukrainę.
Szef grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn miał wsparcie rosyjskich generałów, którzy wiedzieli o jego buntowniczych planach. Jednym z pomagierów miał być Siergiej Surowikin, dowódca wojsk rosyjskich w Syrii i Ukrainie - podaje "New York Times".
Alaksandr Łukaszenka chce zapewne wykorzystać zbrojną najemniczą Grupę Wagnera, by zwiększyć swoje pole manewru wobec starań Kremla o wchłonięcie jego kraju - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Odnosząc się do wtorkowego wystąpienia Łukaszenki, w którym ten szczegółowo opisał swoją rolę w zażegnaniu kryzysu między właścicielem Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem a Władimirem Putinem, ISW pisze, że jeśli jego słowa są prawdą, to świadczą o sprawności politycznej Łukaszenki i zdolności do wywierania przezeń wpływu na najwyższe eszelony rosyjskiej władzy.
"Szczegółowy wywód Łukaszenki wskazuje, że z powodzeniem odegrał on rolę mediatora w kryzysie wewnątrz najbliższego kręgu Putina, czego ten nie był w stanie zrobić" - pisze ISW.
Oswobodzenie kilku miejscowości spod rosyjskiej okupacji "nie było głównym wydarzeniem" podjętej przez Kijów kontrofensywy - stwierdził Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy w rozmowie z "Financial Times".
"Kiedy to się stanie, wszyscy to zobaczycie..." - zapewnił odnosząc się do celów ukraińskiego uderzenia. W ten sposób skomentował doniesienia mediów o powolnych postępach ataku sił zbrojnych Ukrainy prowadzonego przez ufortyfikowane rosyjskie pozycje. Główne rezerwy wojsk ukraińskich, w tym większość brygad niedawno wyszkolone na Zachodzie i wyposażonych w nowoczesne czołgi i pojazdy opancerzone, nie zostały jeszcze wykorzystane w operacji - stwierdził Reznikow.
Generał Siergiej Surowikin, zastępca dowódcy rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie, prawdopodobnie wiedział z wyprzedzeniem, że szef najemników Jewgienij Prigożyn planuje bunt - podał we wtorek "New York Times"
Gazeta zacytowała amerykańskich urzędników mających dostęp do danych wywiadowczych USA w tej sprawie.
Wśród zabitych w Kramatorsku jest troje dzieci w wieku 12, 15 i 17 lat - podają źródła.
Rusk tok na ukrajinsk Kramatorsk si vydal osm mrtvch, vetn t dt, a 56 zrannch. Novou bilanci zveejnila agentura Ukrinform.https://t.co/EKOPFCZQa3
CT24ziveJune 28, 2023
Liczba zabitych w rosyjskim ataku na Kramatorsk wzrosła do ośmiu osób - przekazała agencja Reutera.
Służby ratunkowe podały, że trzy osoby zostały wyciągnięte z gruzów zniszczonego budynku.
Ratownicy przeczesują ruiny i szukają ludzi, którzy prawdopodobnie wciąż znajdują się pod gruzami - poinformowały miejskie służby ratownicze na Telegramie.
Według władz, rannych w wyniku rosyjskiego ataku zostało 56 osób.
Premier Węgier Viktor Orban w swoich wypowiedziach bagatelizuje europejskie wartości i szerzy rosyjskie mity propagandowe - taką opinię wyraził we wtorek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Skomentował w ten sposób słowa węgierskiego premiera, że Ukraina nie jest już suwerennym państwem, ponieważ nie ma ani pieniędzy, ani broni.
Kramatorsk jest częstym celem rosyjskich ataków. W masakrze w wyniku zbombardowania przez Rosjan dworca kolejowego w kwietniu 2022 r. zginęło 59 osób, a ponad 100 zostało rannych.
A pizzeria in Kramatorsk 20 minutes before the Russian missile strike."Rescue work continues. People are still screaming under the debris. It will be a long night" - journalist @arnauddedecker writes (the photo is by him) pic.twitter.com/tjNgpjBD7C
Gerashchenko_enJune 27, 2023
Litwa jest zdecydowanym zwolennikiem członkostwa Ukrainy w NATO. Ukraina jest częścią euroatlantyckiej architektury bezpieczeństwa. Musimy uzgodnić polityczną drogę Ukrainy do członkostwa w NATO i maksymalnie uprościć tę drogę. Popieramy utworzenie Rady NATO-Ukraina, której inauguracyjne posiedzenie może odbyć się w Wilnie - stwierdził prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
Wśród zabitych w rosyjskim ataku na restaurację w Kramatorsku było dziecko - informuje agencja Reutera powołując się na lokalne władze.
BREAKING: At least 3 dead, 25 injured after airstrike hits restaurant in Kramatorsk, Ukrainehttps://t.co/4kPuoyGxxx
BNONewsJune 27, 2023
Drugi pocisk uderzył w wioskę na obrzeżach Kramatorska, raniąc pięć osób.
Dwie rosyjskie rakiety, które we wtorek uderzyły na wschodnioukraińskie miasto Kramatorsk, zabiły co najmniej cztery osoby, a ponad 40 zostało rannych. W poszukiwaniu ofiar ekipy ratownicze przeczesywały zniszczoną pizzerię.
Russian missile strike destroys popular restaurant in Kramatorsk, killing 3, injuring 25.Presidents Office Head Andriy Yermak said at least three people were killed by a Russian June 27 missile strike at Kramatorsk, Donetsk Oblast.Video: Andriy Yermak / Telegram pic.twitter.com/mMWpes1UUr
KyivIndependentJune 27, 2023