Jeżeli chcesz dobrze zarabiać, to wybierz się na studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwenci właśnie tej uczelni mogą liczyć na najlepsze zarobki. Zaraz po studiach dostają przeciętnie 3 500 złotych brutto, a przez całe życie średnio ponad 8 tysięcy złotych.

REKLAMA

Zaraz po SGH, w czołówce rankingu są uczelnie techniczne. Na duże pieniądze mogą liczyć absolwenci politechnik: warszawskiej, gdańskiej i wrocławskiej oraz krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Zaraz po uzyskaniu dyplomu, dostają oni w pierwszej pracy średnio ponad 3 tysiące złotych brutto.

Jeżeli natomiast porównujemy przeciętne zarobki przez całe życie, to po SGH najatrakcyjniej wygląda Politechnika Warszawska. Jej absolwenci dostają 7 tysięcy złotych. Potem zaczyna się przepaść, bo inżynierowie z Gdańska i Wrocławia zarabiają w trakcie swojej kariery około 5700 złotych miesięcznie. Znacznie dalej są uniwersytety. Humaniści zaraz po studiach dostają 2500zł, a potem nieco ponad 4 tysiące brutto.

Który kierunek wybrać

Najbardziej opłaca się studiowanie na kierunkach technicznych. Średnie zarobki po studiach inżynieryjnych wynoszą 3 tysiące złotych brutto. Numer dwa to nauki ścisłe, jak chemia, fizyka, czy matematyka. Przez całe życie absolwenci zarabiają po nich średnio 2800 złotych.

Jeszcze mniejsze pieniądze dostają ekonomiści 2700 zł. Dalej są absolwenci kierunków medycznych i humanistycznych. Przeciętnie najgorzej radzą sobie osoby, które studiowały hotelarstwo i gastronomię - zarabiają średnio 2250 złotych i nauczyciele, którzy mogą liczyć na średnio 2 tysiące złotych.

Pamiętajmy jednak, że sam kierunek studiów nie przesądza o zarobkach. Równie ważna jest uczelnia, którą wybierzemy. Dzięki temu można zwiększyć zarobki nawet do 8 tysięcy złotych.

(opr. mal)