Fundacje Grupy PKP, PZU, Banku PKO, Giełdy Papierów Wartościowych, a nawet "Pocztowy Dar", czyli fundacja Poczty Polskiej, znalazły się na liście organizacji, które mają prowadzić nieodpłatną kampanię przed referendum połączonym z wyborami 15 października. To wszystko podmioty publiczne obracające publicznymi środkami. "Tak nie powinno być, to zbyt daleko idące" - komentuje w rozmowie z RMF FM były szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.
Wojciech Hermeliński przekonuje, że niewłaściwe jest używanie w ten sposób kontrolowanych przez państwo podmiotów gospodarczych. Ludzie na to patrzą i widzą, że jest pomieszanie kampanii wyborczej z referendalną - ocenił były szef PKW. Jednocześnie przyznał, że ta sytuacja nie jest niezgodna z prawem.
Nikt nie przypuszczał, że może może dojść do sytuacji, że państwo ukryte w różnych firmach, spółkach chce uczestniczyć w kampanii referendalnej - podkreślił Hermeliński.
Reporter RMF FM pytał o tę sprawę Fundację PZU. W odpowiedzi usłyszał, że w jej zgłoszeniu nie ma nic nadzwyczajnego, bo promowanie postaw obywatelskich mieści się w jej statucie.
Partie polityczne, fundacje, stowarzyszenia i organizacje społeczne mają prawo do bezpłatnego czasu antenowego w mediach publicznych na kampanię referendalną. O zamiarze skorzystania z tego prawa muszą zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą do 5 września.
Chęć prowadzenia kampanii referendalnej w mediach zgłosiły partie polityczne: PO, PSL, Nowa Lewica, PiS, Konfederacja, Nowoczesna.
Do PKW zgłosiły się także m.in. Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Fundacja imienia Krzysztofa Skubiszewskiego, Fundacja Wolności, Stowarzyszenie "Republikanie", Polskie Towarzystwo Geostrategiczne, Fundacja Dobre Państwo, Komitet Obrony Demokracji, Stowarzyszenie Amnesty International, Forum Obywatelskiego Rozwoju - FOR, Stowarzyszenie "Straż Narodowa", Akcja Demokracja, Stowarzyszenie RKW - Ruch Kontroli Wyborów - Ruch Kontroli Władzy.
Ponadto, chęć prowadzenia kampanii referendalnej w mediach zgłosiły: Fundacja Klubów "Gazety Polskiej", Fundacja Banku Pekao S.A., Stowarzyszenie Młodzież Wszechpolska, Fundacja GPW, Fundacja PGE, Fundacja Grupy PKP, Fundacja JSW, Fundacja "Pocztowy Dar", Fundacja ENEA, Fundacja Ruch Narodowy, Fundacja PZU, Fundacja Alior Banku, Fundacja Totalizatora Sportowego, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Fundacja PKO Banku Polskiego.
Referendum ma odbyć się 15 października, w dniu wyborów parlamentarnych. Padną w nim cztery pytania.
- Pierwsze brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?".
- Drugie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?".
- Trzecie: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?".
- Czwarte: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".