Emmanuel Macron rozmawiał w środę telefonicznie z Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Francji zapowiedział swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi, że Paryż dostarczy Kijowowi "lekkie czołgi bojowe", czyli opancerzone pojazdy kołowe AMX-10 RC. To kolejny w ostatnich dniach gest Francji w stronę Ukrainy - w telewizyjnym orędziu z okazji Nowego Roku Macron powiedział, że "Francja będzie niezłomnie stała przy Ukrainie aż do jej zwycięstwa".
"Prezydent chce wzmocnić pomoc wojskową, która została już udzielona Kijowowi, zgadzając się na dostawę lekkich czołgów bojowych AMX-10 RC" - poinformował Pałac Elizejski. "To pierwszy raz, kiedy ukraińskie siły zbrojne otrzymają czołgi zaprojektowane na Zachodzie" - podkreślono w komunikacie po zakończeniu godzinnej rozmowy obu prezydentów.
Nie określono liczby pojazdów, które mają trafić na Ukrainę, ani czasu dostawy. Francuskie ministerstwo sił zbrojnych podało jedynie, że szefowie resortów obrony obu krajów "mają bardzo szybko określić warunki dostaw".
Obietnicę przekazania Ukrainie pojazdów AMX-10 RC potwierdził na Facebooku Wołodymyr Zełenski, który podziękował za ten gest oraz za aktywizację pracy z partnerami w tym samym kierunku.
"Zgodziliśmy się na dalszą współpracę, aby znacznie wzmocnić naszą obronę powietrzną i inne możliwości obronne. Zgodziłem się również na prace nad wdrożeniem formuły pokoju. Dziękuję, przyjacielu! Twoje przywództwo przyspiesza nasze zwycięstwo" - napisał Zełenski.
Agencja AFP powołuje się na ekspertów, którzy wyjaśniają, że AMX-10 RC to pojazdy na kołach, a nie na gąsienicach, dlatego są "bardzo mobilne". "Są stare, ale potężne" - pisze francuska agencja.
According to Reuters, France will transfer AMX-10 RC armored vehicles to Ukraine. Also, according to information from Zelensky's official account, France will transfer Bastion, a modern French armored personnel carrier to Ukraine pic.twitter.com/cUxv7K7Ypj
bayraktar_1loveJanuary 4, 2023
Produkcja pojazdów AMX-10 RC rozpoczęła się w 1979 roku i łącznie wyprodukowano 480 wozów tego typu. Samochody te brały udział w operacji Pustynna Burza w Iraku w 1991 roku, używane są również w ramach sił pokojowych ONZ w Kosowie.
Informacja o przekazaniu Ukrainie pojazdów AMX-10 RC to kolejny w ostatnich dniach gest Francji wobec Ukrainy. W połowie grudnia ubiegłego roku Macron powiedział, że następne dostawy broni dla Ukrainy zaplanowane są na początek 2023 roku. Francuski prezydent zapowiedział wówczas, że na Ukrainę trafią m.in. kolejne armatohaubice Caesar. Paryż przekazał wcześniej ukraińskiej armii 18 dział tego typu.
Ponadto w telewizyjnym orędziu z okazji Nowego Roku Macron powiedział, że "Francja będzie niezłomnie stała przy Ukrainie aż do jej zwycięstwa". Liczcie na Francję i liczcie na Europę - oświadczył.
Z kolei w środę 28 grudnia w Kijowie doszło do spotkania francuskiego ministra sił zbrojnych Sébastiena Lecornu z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem. Francuz obiecał wtedy dalszą pomoc wojskową oraz 200 mln euro na zakup broni.
Lecornu zapewnił swojego ukraińskiego odpowiednika, że poparcie Paryża dla Kijowa jest niewzruszone. Zapewnił, że Francja może już wkrótce dostarczyć Ukrainie nowy system obrony powietrznej. Nie podał jednak żadnych szczegółów.