Wielki Finał Szlachetnej Paczki. Podczas weekendu wolontariusze przekazywali przygotowaną przez darczyńców pomoc prawie dwudziestu tysiącom rodzin w potrzebie! Największe paczkowe magazyny były w Krakowie w namiocie przy Galerii Kazimierz i w Warszawie w Szkole Podstawowej nr 132.
Finał Szlachetnej Paczki, który odbywa się co roku na początku grudnia, nie przez przypadek nazywany jest Weekendem Cudów. Przez te dwa dni w całej Polsce działy niesamowite historie. Wzruszenia, emocje, wspaniałe chwile. Darczyńcy dostarczający paczki do magazynów, wolontariusze przekazujący je rodzinom, dziesiątki tysięcy osób bezinteresownie zaangażowanych w mądrą pomoc. Tak Szlachetna Paczka tworzy historie i wydobywa z ludzi to, co najpiękniejsze.
Każda z paczek jest inna, w zależności od potrzeb rodziny - mówi Joanna Sadzik, dyrektorka Szlachetnej Paczki. Lecą paczki z kurami, kaczkami do jednej z rodzin w Podlaskiem, do Wielkopolski leci paczka z krowami - opowiada.
Z kolei w Warszawie, w magazynie w Szkole Podstawowej nr 132 (ul. Grabowska 1) prezenty od sobotniego rana pakowały m.in. aktorki Joanna Kulig i Agata Kulesza. Jest jedzenie, środki chemiczne - mówiła Kulesza. Są też prezenty specjalne - biżuteria, t-shirty dla dziewczynki, rzeczy które sprawią przyjemność - dodała Kulig.
Liczymy na to, że milion osób wymieni się rzeczami, zainspiruje się sercem i potem przez cały rok będą po prostu fajniejsi - mówił ks. Jacek Stryczek, szef Szlachetnej Paczki.
W Weekend Cudów magazyny Paczki warto było odwiedzić jednak w całej Polsce. Tętniła w nich dobra energia, wytwarzana przez wszystkich, których łączy Paczka.
Szlachetna Paczka to unikalny w skali światowej system precyzyjnej, konkretnej i mądrej pomocy rodzinom w potrzebie zorganizowany na tak dużą skalę. To oryginalny polski pomysł. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej zorganizowanych projektów społecznych w Polsce. Działa od 2001 roku i co roku łączy dziesiątki tysięcy darczyńców, wolontariuszy i rodzin w potrzebie. Wydobywa z ludzi to, co mają w sobie najpiękniejszego.
W tym roku ok. 11 tys. wolontariuszy odwiedziło 35 tys. rodzin. Blisko 20 tys. z nich zostało włączonych do projektu. To ludzie, którzy żyją w niezawinionej biedzie i bohatersko walczą o to, by się z niej wyzwolić. Paczka pomaga im w tym, by zaczęli sobie samodzielnie radzić. To dla tych rodzin dziesiątki darczyńcy całej Polski przygotowali paczki z pomocą. Wśród darczyńców znaleźli się m.in. piłkarze reprezentacji Polski z Robertem Lewandowskim i trenerem Adamem Nawałką na czele, narodowa drużyna skoczków narciarskich z Adamem Małyszem i Kamilem Stochem, złoci medaliści olimpijscy, Tomasz Majewski, Anita Włodarczyk i Magdalena Fularczyk-Kozłowska, wicepremier Mateusz Morawiecki i tysiące innych osób.
Szlachetna Paczka działa przez cały rok. Weekend Cudów to kulminacyjny moment, ale na nim nie kończy się mądra pomoc, którą niosą wolontariusze. Od tegorocznej edycji standardem w projekcie są minimum dwa kolejne spotkania, które wolontariusze odbędą z rodzinami już po przekazaniu im paczek z pomocą. Po to, by być z nimi, wspierać je i pomagać im, jak samodzielnie radzić sobie w życiu, realizując nowatorskie projekty takie jak PACZKA Biznesu, PACZKA Seniorów, PACZKA Lekarzy czy PACZKA Prawników.
O tym, jak działa Szlachetna Paczka, i jak można pomagać nie tylko przez jeden weekend, przeczytaj koniecznie na www.szlachetnapaczka.pl. Ty też możesz pomóc czynić cuda.