Szwajcaria z pierwszą wygraną na Euro 2024! W meczu grupy A w Kolonii Helweci dzięki pięknym bramkom pokonali 3:1 Węgrów.

Bramki: 0:1 Kwadwo Duah (12), 0:2 Michel Aebischer (45.), 1:2 Barnabas Varga (66.), 1:3 Breel Embolo (90+3)

Żółta kartka - Węgry: Attila Szalai, Attila Fiola. Szwajcaria: Silvan Widmer, Remo Freuler.

Sędzia: Slavko Vincić (Słowenia). Widzów: 41 676.

Węgry: Peter Gulacsi - Adam Lang (46. Bendeguz Bolla), Willi Orban, Attila Szalai (79. Marton Dardai) - Attila Fiola, Roland Sallai, Adam Nagy (67. Laszlo Kleinheisler), Andras Schafer, Dominik Szoboszlai, Milos Kerkez (79. Martin Adam) - Barnabas Varga.

Szwajcaria: Yann Sommer - Manuel Akanji, Fabian Schaer, Ricardo Rodriguez - Silvan Widmer (68. Leonidas Stergiou), Michel Aebischer, Granit Xhaka, Remo Freuler (86. Vincent Sierro), Ruben Vargas (74. Breel Embolo), Dan Ndoye (86. Fabian Rieder) - Kwadwo Duah (68. Zeki Amdouni).

Szwajcarzy objęli prowadzenie w 12. minucie, gdy po znakomitej akcji sytuację sam na sam z bramkarzem wykorzystał Kwadwo Duah. Sędzia liniowy co prawda dopatrzył się spalonego, ale VAR nie potwierdził jego sugestii. Wśród arbitrów VAR byli m.in. Bartosz Frankowski i Tomasz Kwiatkowski.

Bramka ostatecznie zostaa uznana. Szwajcarzy otwieraj wynik meczu #HUNSUI NA YWO https://t.co/jSAvUldCWK pic.twitter.com/GAjEFF6WQY

sport_tvpplJune 15, 2024

Tuż przed przerwą Szwajcaria podwyższyła prowadzenie, gdy precyzyjnym strzałem zza pola karnego popisał się Michel Aebischer.

Do asysty dokada gola Szwajcaria prowadzi :! #HUNSUI NA YWO https://t.co/jSAvUldCWK pic.twitter.com/IVMslIcEj4

Mimo dwubramkowej straty Węgrzy nie złożyli broni i po przerwie dążyli do odrobienia strat. Sztuka ta udała się im częściowo w 66. minucie. Po dośrodkowaniu z lewej strony znakomitą główną popisał się Barnabas Varga i było 1:2.

Dążących do wyrównania Węgrów skarcił w doliczonym czasie gry Breel Embolo. Po długim wykopie szwajcarskiego bramkarza Embolo wykorzystał fatalny błąd obrońcy i efektownie przelobował golkipera reprezentacji Węgier, ustalając wynik meczu.

nie mia problemw ze zdobyciem trzeciej bramki dla Szwajcarw Nawet mimo spadajcego ochraniacza #EURo2024 #HUNSUI pic.twitter.com/eP8Eb0jk5S

Reprezentacja Węgier po raz piąty i po raz trzeci z rzędu zakwalifikowała się na piłkarskie mistrzostwa Europy. Przed trzema laty Węgrzy zakończyli turniej na fazie grupowej.

Szwajcarzy grają na Euro po raz szósty. Na ostatnim turnieju dotarli do ćwierćfinału, a w 2016 we Francji odpadli w 1/8 finału po meczu z Polską.

Bezpośredni awans do fazy pucharowej uzyskają po dwie czołowe drużyny z sześciu grup oraz cztery najlepsze ekipy, z tych sklasyfikowanych na trzeciej pozycji.