Liczba zakażonych koronawirusem w Chinach wzrosła do prawie 10 tys. osób. W całym Państwie Środka zmarło z powodu zapalenia płuc wywołanych epidemią 212 obywateli. Na całym świecie pojawiają się doniesienia o kolejnych chorych osobach. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła międzynarodowy alert. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły połączenia z Chinami.
Ministerstwo zdrowia w regionalnym rządzie Bawarii poinformowało w piątek wieczorem, że zakażenie koronawirusem stwierdzono u siódmej osoby. Jest to mężczyzna, który pracuje w tej samej firmie co pięć innych osób, u których wykryto wcześniej wirusa.
Brazylijska piłkarka Millene Fernandes poprosiła władze swojego kraju o pomoc w wyjeździe z chińskiego miasta Wuhan, epicentrum epidemii koronawirusa. Zawodniczka jest praktycznie uwięziona w swoim mieszkaniu.
Dziś jestem bardzo zaniepokojona. Nie wychodzę ze swojego mieszkania. Chcę opuścić Chiny i mam nadzieję, że brazylijski rząd przyjdzie mi z pomocą - powiedziała 25-letnia Fernandes w nagraniu wideo.
Pod koniec ubiegłego roku Brazylijka, grająca wcześniej w Corinthians Sao Paulo, podpisała kontrakt z klubem Wuhan Xinjiyuan. Do Chin przyleciała 16 stycznia, ale od 20 stycznia nie opuszcza mieszkania.
W Warszawie lotniskowe służby medyczne zbadały kilku pasażerów samolotu linii Finnair, który lądował na lotnisku Chopina. Zbadani pasażerowie byli ostatnio w Chinach. Pozostali pasażerowie będą monitorowani przez służby sanitarne.
"Władze miasta Wuhan, gdzie wybuchła epidemia nowego koronawirusa, powinny były szybciej zareagować na kryzys" - przyznał sekretarz Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Wuhanie Ma Guoqiang w państwowej telewizji CCTV.
"Wpływ wirusa na resztę Chin i cały świat "byłby mniejszy", gdyby środki na rzecz powstrzymania epidemii zostały wprowadzone wcześniej" - powiedział Ma, który jest de facto najważniejszym urzędnikiem w mieście.
Samolot z 83 Brytyjczykami i 27 obywatelami innych państw UE ewakuowanymi z chińskiego miasta Wuhan wylądował w Wielkiej Brytanii.
Wyczarterowany przez brytyjski rząd samolot wylądował w bazie lotniczej RAF Brize Norton w hrabstwie Oxfordshire. Obywatele brytyjscy zostali przewiezieni autobusami do szpitala w Wirral koło Liverpoolu, gdzie będą przechodzić 14-dniową kwarantannę.
Pozostałe osoby mają zostać tym samym samolotem przewiezieni do Hiszpanii, gdzie odpowiedzialność za nich przejmą ich kraje ojczyste. Nie podano jakiej narodowości są pozostali ewakuowani, choć z racji dalszego planu lotu można przypuszczać, że przynajmniej część z nich to Hiszpanie.
W związku z wprowadzeniem przez rząd Włoch w piątek stanu kryzysowego po stwierdzeniu dwóch przypadków koronawirusa powołany zostanie nadzwyczajny komisarz - zapowiedziały władze. Według MSZ we Włoszech zastosowano najwyższe w Europie środki zapobiegawcze.
Nadzwyczajnym komisarzem będzie szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelli - poinformował premier Giuseppe Conte.
W piątek kolejne linie lotnicze ogłosiły, że wstrzymują lub odwołują loty do Chin w związku z epidemią koronawirusa. O wprowadzeniu zmian poinformowały m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, Air New Zealand, Finnair, Etihad Airways, American Airlines i Delta Air.
Rejsy Polskich Linii Lotniczych LOT do Pekinu zostały zawieszone od 31 stycznia do 9 lutego.
Naukowcy w Tajlandii planują monitorowanie zdrowia żyjących w jaskiniach dzikich nietoperzy. Badacze podejrzewają, że zwierzęta te mogą mieć związek z epidemią wywołaną przez chińskiego koronawirusa.
Odcinki Wielkiego Muru, Zakazane Miasto w Pekinie, a także muzea, biblioteki, kina, parki rozrywki i inne atrakcje w wielu miastach Chin pozostają zamknięte z powodu epidemii zapalenia płuc wywoływanego przez nowy koronawirus, który zabił już ponad 200 osób.
By zmniejszyć ryzyko dalszego rozwoju epidemii w całym kraju odwołano również wiele występów artystycznych i innych wydarzeń kulturalnych.
U kobiety, która 24 stycznia wróciła do Szwecji z okolic miasta Wuhan w Chinach, wykryto koronawirusa - poinformowały władze regionu Joenkoeping na południu kraju. To pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Szwecji.
Jak przekazano w komunikacie, "kobieta miała objawy w postaci kaszlu i sama zgłosiła się do służby zdrowia". Stan pacjentki, przebywającej w szpitalnej izolatce w Joenkoeping, określany jest jako dobry.
Przedstawiciele chińskiego Yuyao, miasta partnerskiego Kielc, zwrócili się do władz miasta o pomoc w dostarczaniu masek i odzieży ochronnej w związku z epidemią koronawirusa.
Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc powiedział PAP, że służby miasta sprawdzają rynek oraz weryfikują możliwości firm, które znajdują się w naszym kraju i mogą takie maski czy inne produkty wyeksportować.
Rząd Kanady zdecydował o ewakuacji części personelu dyplomatycznego z kontynentalnych Chin. Repatriacja dotyczy osób w podeszłym wieku oraz cierpiącym na problemy zdrowotne.
Zdrowie, bezpieczeństwo i ochrona naszych dyplomatów i ich rodzin jest dla nas priorytetem - podkreśliła rzeczniczka agencji rządowej Global Affairs Canada.
Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie Jarosław Foremny o zagrożeniu koronawirusem w Małopolsce:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Minister zdrowia Francji Agnes Buzyn poinformowała, że na pokładzie drugiego samolotu, który ma przetransportować obywateli francuskich z Wuhanu, będą też cudzoziemcy. Według telewizji BFM TV "mogą to być Polacy i Anglicy".
"Drugi samolot prawdopodobnie wyląduje we Francji w niedzielę, ale może się to jeszcze zmienić" - powiedziała Buzyn dziennikarzom.
Minister poinformowała również, że jedna z osób repatriowanych pierwszym samolotem z Wuhanu, który wylądował w Isere pod Marsylią, ma symptomy zakażenia koronawirusem. Osoba ta została przetransportowana do szpitala w Marsylii.
Władze ChRL ogłosiły, że pokryją koszty leczenia osób cierpiących na zapalenie płuc wywołane nowym koronawirusem. Zgodnie z wytycznymi ministerstwa finansów i urzędu ubezpieczeń zdrowotnych kwestie płatności nie powinny utrudniać opieki nad pacjentami.
W komunikacie datowanym na 22 stycznia napisano, że koszty będą w pierwszej kolejności pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego i programów socjalnych, a część przypadająca na pacjenta opłacona będzie ze środków publicznych.
Decyzję podjęto, by upewnić się, że sprawa kosztów nie będzie wpływała na leczenie - wyjaśniono.
"Sądzimy, że za kilka miesięcy będziemy mieli szczepionkę przeciw koronawirusowi" - podała niemiecka minister oświaty i badań naukowych Anja Karliczek. Również w piątek władze Bawarii ogłosiły, że w Niemczech wykryto szósty przypadek zakażenia koronawirusem.
Szósta zakażona osoba to dziecko pracownika firmy, w której pięć osób zostało zakażonych podczas szkolenia prowadzonego przez ich koleżankę z Szanghaju. Stan wszystkich lekarze oceniają jako stabilny.
Pracownicy Muzeów Watykańskich zostali poproszeni o szczególną ostrożność w związku z epidemią koronawirusa w Chinach oraz o zgłaszanie przypadków trudności z oddychaniem wśród zwiedzających - podała agencja Ansa. Watykan zapewnia: nie ma szczególnego alertu.
Według włoskiej agencji obsługa Muzeów została nieformalnie poproszona o to, by unikać kontaktu z osobami z objawami grypy. Takie działania zapobiegawcze mają ograniczyć wszelkie ryzyko związane z groźnym wirusem z Chin w placówce odwiedzanej codziennie także przez tysiące turystów z Azji.
Indyjskie władze rozpoczęły ewakuację ok. 400 osób z chińskiego Wuhanu dotkniętego epidemią koronawirusa. Powrót samolotu Air India zaplanowano na sobotę. Pasażerowie przejdą kwarantannę w ośrodku wojskowym w Manesar.
W samolocie Air India jest 5 lekarzy, paramedyk i 15 osób załogi oraz funkcjonariusze służb, którzy mają zapewnić bezpieczeństwo na pokładzie. Boeing 747 może przewieźć 423 pasażerów.
Na pokładzie nie będziemy serwować posiłków. Zapakowane jedzenie będzie dostępne w kieszeniach foteli. Ponieważ nie będziemy serwować posiłków, nie będzie również interakcji między obsługą samolotu, a pasażerami - powiedział agencji Press Trust of India szef Air India dodając, że dla pasażerów dostępne będą maski, a załoga samolotu będzie nosić ochronną odzież.
Wiceminister @WaldekKraska w #MZ: Jestemy gotowi do diagnozowania osb, ktre potencjalnie mogyby by zaraone koronawirusem. @GIS_gov @NIZP_PZH pic.twitter.com/a3ec4MpSbc
MZ_GOV_PLJanuary 31, 2020
"Biura podróży odwołują zaplanowane w najbliższym czasie wyjazdy nawet do tych chińskich miejscowości, gdzie nie stwierdzono choroby" - poinformowała PAP Polska Izba Turystyki (PIT). Według jej przedstawicieli tak zdecydowały m.in. biura Trade & Travel Company oraz Rainbow Tours. To drugie zawiesiło wyjazdy do połowy marca br.
Biuro podróży Itaka anulowało wycieczkę objazdową z wylotem 2 lutego br. do Wietnamu, przez Hongkong. "Pierwsze wyloty wycieczek objazdowych ze zwiedzaniem Chin zaplanowane mamy na marzec. W tym przypadku nasze stanowisko jest powiązane z decyzjami linii lotniczych i rekomendacjami MSZ dla podróżujących" - poinformowała PAP Ewa Maruszak z Itaki.
Władze Singapuru poinformowały, że w związku z epidemią koronawirusa przestaną wpuszczać na swój teren wszystkie osoby przylatujące z Chin.
Zakaz wjazdu ma wejść w życie w sobotę o godzinie 23.59 miejscowego czasu. Dotyczy zarówno Chińczyków, jak i obywateli innych krajów, którzy odwiedzili Chiny w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Powracający z Chin Singapurczycy mają przejść obowiązkową kwarantannę. Singapur to pierwszy kraj regionu, który wprowadza takie obostrzenia.
Singapurskie ministerstwo zdrowia potwierdziło trzy nowe przypadki zakażenia wirusem, co podnosi liczbę zachorowań w mieście-państwie do 13.
Ministerstwo Zdrowia: W tej chwili w Polsce jest hospitalizowanych kilkanaście osób z podejrzeniem koronawirusa. Ponad 500 osób jest monitorowanych przez służby sanitarne.
Wiceminister zdrowia: 31 Polaków zadeklarowało chęć powrotu do kraju z Wuhanu.
Rosja ewakuuje swych obywateli z chińskiego Wuhan, głównego miasta prowincji Hubei i z całej tej prowincji.
Według wstępnych ocen w Wuhanie znajduje się obecnie 300 obywateli Rosji, w całej prowincji Hubei - 341 Rosjan.
"W Rosji wykryto pierwsze przypadki koronawirusa, zarażonymi są dwie osoby będące obywatelami Chin" - poinformowała wicepremier Tatiana Golikowa.
"Samolot, który wyleci z Warszawy do Pekinu w piątek (31 stycznia br.) przywiezie do Polski członków załogi LOT-u pozostających w Chinach oraz tych pasażerów z Polski i Unii Europejskiej, którzy zdecydują się wrócić do kraju" - poinformowała w komunikacie spółka.
LOT zapewnił, że jest w stałym kontakcie z przedstawicielami rządu przy organizowaniu dodatkowych rejsów dla Polaków, gdy będzie taka potrzeba.
Prezydent Andrzej Duda zaprosił ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa na spotkanie w poniedziałek o godz. 15.30 do Pałacu Prezydenckiego. Będzie ono dotyczyło sytuacji związanej z koronawirusem - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Samolot Airbus A340 z 200 Francuzami repatriowanymi z chińskiego miasta Wuhan wylądował w piątek po południu w bazie wojskowej Istres niedaleko Marsylii, w południowo-wschodniej Francji.
Francuzi bez symptomów zarażenia koronawirusem zostaną przewiezieni do oddalonego o 40 km ośrodka hotelowego w Carry-Le-Rouet, gdzie czeka ich 14-dniowa kwarantanna. Każda rodzina otrzyma osobny pokój.
Cała grupa znajduje się obecnie pod opieką lekarzy oraz psychologów. Pasażerowie wyposażeni są w maski ochronne, a personel medyczny - w kombinezony ochronne.
W związku z epidemią koronawirusa zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT zdecydował o tymczasowym zawieszeniu od piątku rejsów do Pekinu do 9 lutego br.
"W związku z ogłoszonym przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) komunikatem dotyczącym rozprzestrzeniania się koronawirusa 2019-nCoV i po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia i sztabem działającym przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT podjął decyzję o tymczasowym zawieszeniu rejsów do Pekinu do 9 lutego br. Decyzja ta jest podyktowana szczególną troską o zapewnienie pełnego bezpieczeństwa pasażerom i członkom załogi LOT-u" - podał LOT.
Prezydent Rosji Władimir Putin omówił sytuację związaną z koronawirusem z Radą Bezpieczeństwa kraju - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wcześniej urząd Rospotriebnadzor potwierdził, że w Rosji nie odnotowano dotąd przypadków zarażenia.
Na lotnisku w Rostowie nad Donem przeprowadzono ćwiczenia, podczas których przetrenowano postępowanie w przypadku wykrycia koronawirusa u pasażera rejsu lotniczego.
Władze Japonii zaleciły swoim obywatelom odłożenie "nagłych i niezbyt koniecznych" podróży do całych Chin kontynentalnych, w tym do regionów autonomicznych Hongkong i Makau.
Obcokrajowcy, którzy byli w Wuhanie przez ostatnie dwa tygodnie, na razie nie będą mogli przyjechać do Japonii.
Do piątku wieczorem czasu lokalnego w Japonii potwierdzono 17 przypadków zakażenia koronawirusem.
PLL LOT od piątku do 9 lutego br. zawiesza rejsy do Pekinu.
Wicepremier @SasinJacek: Jestem w staym kontakcie z prezesem PLL LOT. Do 9 lutego 2020 r. zawieszamy loty z Polski do Chin. Za chwil komunikat LOT w tej sprawie. pic.twitter.com/GYYYsTU4Mt
MAPGOVPLJanuary 31, 2020
Do 19 wzrosła liczba zarażonych koronawirusem w Tajlandii, wcześniej służby informowały o 14 przypadkach. Cztery zarażone osoby to obywatele Chin pochodzący z Wuhanu. Piąty zarażony jest tajskim taksówkarzem. Mężczyzna jest pierwszym obywatelem Tajlandii, który nie zaraził się wirusem w Wuhanie. Jak podkreślają tajskie służby - wszyscy zarażeni są w dobrym stanie i hospitalizacji wymagało 12 osób.
17 osób na terenie województwa małopolskiego jest objętych programem monitoringu dotyczącego zarażenia koronawirusem. Jak do tej pory u nikogo nie stwierdzono objawów. W urzędzie wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie samorządowców i służb wojewódzkich. Są przygotowane wszystkie procedury.
Osoby objęte tym monitoringiem, są to osoby, które wróciły bezpośrednio w Wuhan, albo miały kontakt z osobami wracającymi stamtąd. Wszystkie osoby, o których mówimy, są to osoby zdrowe. Natomiast są przygotowane procedury na okoliczność zarażenia. Ten pacjent, specjalistycznym transportem zostanie przewieziony do najbliższego oddziału czy kliniki zakaźnej - mówi Jarosław Foremny Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Pacjenci z podejrzeniem koronawirusa mogą zostać przewiezieni do 11 palcówek szpitalnych na terenie Małopolski.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Polskie Linie Lotnicze LOT mają wkrótce zawiesić połączenia z Chinami - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. To kwestia jednego lub dwóch dni. LOT jest jedną z ostatnich linii, które jeszcze latają do Chin.
Jak informuje nasz dziennikarz Krzysztof Berenda, pierwszy powód takiego zwlekania z decyzją to zarabianie pieniędzy - LOT ich bardzo potrzebuje. Drugi to logistyka. Nim przewoźnik zawiezie latanie do Chin, to musi ściągnąć z powrotem swoich ludzi i maszyny.
Jak nieoficjalnie usłyszeliśmy w trzech źródłach: rządowych, lotniskowych i lotowskich - zawieszenie połączeń jest przesądzone. Tym bardziej, że wcześniej zdecydowały się na to British Airways, Lufthansa, Finnair, KLM, Air France.
Rząd Włoch na pilnie zwołanym posiedzeniu ogłosił stan kryzysowy w związku z potwierdzeniem dwóch pierwszych przypadków koronawirusa w tym kraju - podała agencja Ansa. Chorzy to małżeństwo turystów z Chin, przebywające w szpitalu zakaźnym w Rzymie.
Jak wyjaśniono, stan kryzysowy wprowadzono z powodu zagrożenia sanitarnego. Szczegóły wynikające z podjętej decyzji zostaną opracowane przez Ministerstwo Zdrowia i Obronę Cywilną.
Znamy szczegóły ewakuacji około 30 Polaków z Wuhan. Nasi rodacy mają zostać ściągnięci z Chin przez Francuzów, którzy zajmują się ewakuacją większej grupy obywateli Unii.
Najpierw francuski samolot zabierze Polaków z Chin, a potem, zaraz po wylądowaniu we Francji, przesiądą się do maszyny podstawionej przez polski rząd i od razu polecą do kraju. Akcja ma przebiegać tak szybko, jak do tylko możliwe.
W Polsce turyści od razu trafią do szpitali zakaźnych, gdzie przejdą szybkie testy.
Korespondent "Guardiana" informuje, że szpitale w Wuhan mają coraz mniej zasobów. Pielęgniarki wycinają z zapasowych ubrań maski chirurgiczne, a odzież ochronna jest szyta z opakowań, w których przetrzymywane były leki.
Szef przedstawicielstwa KGHM Polska Miedź S.A., które znajduje się w chińskim Szanghaju, wraca na kilka tygodni do Polski. Będzie kierował pracami zdalnie z polskiego biura - poinformowały służby prasowe koncernu.
Uznaliśmy, że zdrowie pracownika jest najważniejsze i w ten prewencyjny sposób chcemy o to zadbać, by nie narażać naszego prezesa na możliwość zachorowania. Biuro co prawda znajduje się w Szanghaju, a nie w mieście Wuhan, gdzie koronawirus jest najgroźniejszy, ale mimo to zdecydowaliśmy się na odwołanie pracownika do kraju - powiedziała rzecznik prasowa KGHM Anna Osadczuk.
Część personelu Polskich Linii Lotniczych LOT bierze zwolnienia lekarskie. Działające tam związki zawodowe domagają się by ci którzy się obawiają koronawirusa nie musieli latać do Chin - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM.
Według stewardów i stewardess procedury bezpieczeństwa w samolotach nie są szczelne. Na przykład w kwestii masek ochronnych.
Nawet ta najszczelniejsza maska powoduje, że po 30 minutach jest bardzo gorąco, więc podczas 8-godzinnego lotu nie da się jej nosić cały czas - mówi szefowa związku personelu pokładowego Monika Żelazik.
Dlatego pracownicy poprosili firmę o możliwość odstąpienia od latania do Chin. Firma nie odpowiedziała i cały czas do Azji lata.
W Tajlandii odnotowano pierwszy przypadek przeniesienia się w tym kraju koronawirusa z człowieka na człowieka - poinformował przedstawiciel tajlandzkiej służby zdrowia.
Sprawa dotyczy taksówkarza - sprecyzował Tanarak Pipat, zastępca dyrektora generalnego Departamentu Kontroli Chorób. Tajlandczyk, który się zaraził, nie był w Chinach i prawdopodobnie został zarażony przez chorego podróżnego z Chin - wyjaśnił Tanarak.
Wcześniejsze przypadki w Tajlandii (łącznie 14) dotyczyły zarówno chińskich turystów, jak i Tajlandczyków, którzy odwiedzili Chiny, skąd pochodzi wirus.
W Wielkiej Brytanii potwierdzono dwa pierwsze przypadki koronawirusa u dwóch członków tej samej rodziny - poinformowały w piątek brytyjskie służby medyczne.
Jak podkreślono, pacjenci otrzymują specjalistyczną pomoc medyczną przy wykorzystaniu wypróbowanych procedur w celu uniknięcia dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.
Pewien pasażer pekińskiej taksówki przecierał oczy ze zdumienia, gdy za kierownicą zobaczył mężczyznę w specjalnym kombinezonie ochronnym, w goglach, rękawiczkach. Był zakryty od stóp do głów. Wyglądał jak pracownik laboratorium. Co więcej, dla swoich klientów przygotował zestaw z płynem dezynfekującym oraz stos maseczek, które leżały na desce rozdzielczej.
Mieszkańcy Wuhan, którzy są uwięzieni w swoim mieście, krzyczą do siebie z okien "trzymajcie się".
Wszyscy odetchnęliśmy z ulgą - mówi Polak podróżujący wycieczkowcem "Costa Smeralda", na którym było podejrzenie korona wirusa. Statek był zablokowany w porcie niedaleko Rzymu. Ostatecznie u dwojga pasażerów z Chin nie potwierdzono choroby.
Pięćdziesiąt miejsc w izolatkach jest przygotowanych w największym szpitalu zakaźnym w Polsce. Chodzi o Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie.
Coraz bardziej prawdopodobne jest zwołanie nadzwyczajnego spotkania unijnych ministrów ds. zdrowia w związku z koronawirusem - usłyszała w Komisji Europejskiej nasza dziennikarka Katarzyna Szymańska-Borginon.
Na takim spotkaniu, Unia Europejska będzie prawdopodobnie chciała wypracować własne wytyczne i na pewno bardziej je ujednolicić. Z pewnością będą także apele, co do sposobu informowania tak, aby nie wywoływać paniki.
Szósty przypadek zakażenia koronawirusem we Francji. Tym razem chodzi o lekarza, który zaraził się od pacjenta. To pierwszy przypadek bezpośredniego zarażenia na terenie Francji.
Samolot z 83 Brytyjczykami i 27 obywatelami innych państw UE wyleciał w piątek z miasta Wuhan w środkowych Chinach, gdzie wybuchła i rozprzestrzenia się epidemia koronawirusa - poinformował brytyjski rząd.
Cywilny samolot wyczarterowany przez MSZ Wielkiej Brytanii opuścił Wuhan w piątek rano - przekazał rząd w Londynie w komunikacie na swojej stronie internetowej.
Kenia do odwołania zawiesza wszystkie loty do i z Chin.
pic.twitter.com/okd0AX1zR4
KenyaAirwaysJanuary 31, 2020
Czerwony Krzyż w prowincji Hubei jest oskarżany przez obywateli Chin o wysyłanie masek do szpitali, które nie znajdują się w epicentrum epidemii.
Według aktywistów, do najbardziej obłożonego państwowego szpitala w Wuhan Czerwony Krzyż wysłał 3 tys. masek. Z kolei do dwóch prywatnych placówek w tym mieście trafiło po 16 tys. masek.
Chińczyk, który niedawno wrócił z Wuhan, zgłosił się do szpitala we Wrocławiu - informuje "Gazeta Wrocławska". Mężczyzna trafił do izolatki i jest poddany obserwacji.
Od 31-latka zostały pobrane próbki i wysłane do Berlina. Tam eksperci mają zbadać, czy mężczyzna jest zarażony koronawirusem, czy też jego dolegliwości to rezultat przeziębienia lub grypy.
Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył w parlamencie, że rząd postanowił podnieść ostrzeżenie przed podróżami do Chin do poziomu 2, co oznacza, że obywatele powinni powstrzymać się przed podróżami do tego kraju, jeśli nie są absolutnie konieczne.
Departament Stanu USA ostrzegł obywateli amerykańskich przed podróżami do Chin z powodu epidemii koronawirusa.
Komunikat głosi, że Amerykanie obecnie przebywający w Chinach "powinni zbadać możliwości opuszczenia tego kraju przy pomocy środków komercyjnych".
We Włoszech stwierdzono dwa pierwsze przypadki koronawirusa. Chorzy to dwoje turystów z Wuhan w wieku 66 i 67 lat. W środę trafili do szpitala zakaźnego.
Ponadto premier Włoch Giuseppe Conte poinformował, że Włochy wstrzymały ruch lotniczy z Chinami.
Jesteśmy pierwszym krajem UE, który wprowadza tego rodzaju środek zapobiegawczy- powiedział.
Według informacji przekazywanych przez chińskie służby medyczne, liczba zakażonych koronawirusem w tym kraju wynosi obecnie 9 692. W prowincji Hubei zmarły 204 osoby, a w całych Chinach 212. Chiny twierdzą, że poradzą sobie z wirusem a WHO jest przeciwna ograniczeniom w podróżach i handlu z Chinami.
Ocenia się, że na całym świecie, poza Chinami, zakażonych może być ponad 8 tys. osób ale nie zanotowano dotychczas przypadków śmiertelnych.
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi obecnie zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. O decyzji poinformował szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus po spotkaniu komitetu kryzysowego organizacji.
Naszą największą obawą jest to, że wirus może potencjalnie rozprzestrzenić się w krajach ze słabymi systemami opieki zdrowotnej - powiedział Ghebreyesus.