Rosyjska szczepionka przeciwko koronawirusowi, Sputnik V, jest narzędziem w polityce zagranicznej Kremla - uważa hiszpański dziennik “El Mundo”. Gazeta pisze, że dzięki niskiej cenie tego produktu Moskwie udało się przekonać do szczepionki zarówno państwa Trzeciego Świata, jak i niektóre kraje UE.

REKLAMA

W ocenie madryckiego dziennika wyprodukowanie przez Rosję własnej szczepionki przeciwko Covid-19 pozwoliło prezydentowi Władimirowi Putinowi nie tylko udowodnić Rosjanom, że "ich kraj jest niezależny", ale też zdobyć narzędzie do realizacji polityki zewnętrznej.

"Sputnik V nie służy tylko przeciwko wirusowi. Jest też skutecznym narzędziem politycznym Kremla" - napisał “El Mundo". Dziennik podkreśla, że rosyjska szczepionka jest szczególnie mile widziana w “krajach, które nie mają uprzywilejowanych stosunków z USA", a także tych, które dystansują się wobec Chin.

Hiszpańska gazeta wskazuje na dużą różnorodność państw, które zatwierdziły już użycie rosyjskiej szczepionki lub zamówiły ją. Odnotowuje, że są wśród nich m.in. należące do UE Węgry, byłe republiki sowieckie, jak Turkmenistan, czy zamożne Zjednoczone Emiraty Arabskie.

"El Mundo" ocenia, że jednym z priorytetowych obszarów dla Rosji stała się Ameryka Łacińska. "Moskwa (dzięki szczepionce - PAP) zamierza rozciągnąć strefę swoich wpływów w Ameryce Łacińskiej i stać się "ulubionym partnerem" dla różnych państw rozwijających się, których światowa pozycja wzrośnie w dłużej perspektywie czasu" - uważa gazeta.

Zamówienie na rosyjską szczepionkę przeciwko Covid-19 złożyło już ponad 50 państw. Dziennik zauważa, że Sputnik V może być też alternatywą dla krajów, które przeżywają trudności w procesie szczepień z powodu opóźnień i ograniczenia produkcji przez duże koncerny, takie jak Pfizer.

"El Mundo" przypomniał, że w trakcie środowej debaty w parlamencie Hiszpanii minister zdrowia Carolina Darias zapowiedziała, że rząd Pedra Sancheza nie wyklucza nabycia rosyjskiej szczepionki. Zastrzegła jednak, że warunkiem jej zakupu jest zatwierdzenie tego produktu przez Europejską Agencję Leków.