Działania marszałka Marka Kuchcińskiego z PiS są zgodne z regulaminem sejmu i konstytucją – wynika z opinii prawnych zleconych przez Kancelarię Sejmu. Chodzi o sytuację z 16 grudnia, kiedy obrady zostały przeniesione do Sali Kolumnowej. Sala plenarna została zablokowana przez opozycję, protestującą przeciwko wykluczeniu z obrad jednego z posłów i ograniczaniu praw dziennikarzy w parlamencie.

REKLAMA

Na stronach sejmowych można przeczytać trzy opinie: prof. zw. dr. hab. Bogusława Banaszaka i dr. hab. Pawła Sobczyka i prof. UW, dr. hab. Jarosława Szymanka i dwie opinie uzupełniające.

W dokumentach pojawiły się wątpliwości co do przebiegu obrad, ale było ich raczej niewiele - dotyczyły np. sposobu określania kworum podczas głosowań albo zasady jawności obrad. Konkluzja jest jednak taka, że podjęte działania nie są niezgodne z prawem.

Prawnikom stawiano też pytania o konieczność podpisania się na liście obecności. Jeden z ekspertów Kancelarii Sejmu twierdzi, że nie ma znaczenia, czy poseł podpisał się na niej przed czy po obradach.

Strona rządowa w opiniach prawnych została więc praktycznie rozgrzeszona. Mocno dostało się opozycji - podkreśla nasz reporter.

Możemy przeczytać np., że jej posłowie naruszyli obowiązki wynikające z regulaminu Sejmu, a autor jednej z opinii nazywa ich działania "piractwem parlamentarnym".

TUTAJ ZNAJDZIECIE WSZYSTKIE OPINIE PRAWNE

"Ciężko ustalić, ile osób było w Sali Kolumnowej"

Przypomnijmy, że wczoraj opublikowano nagranie z trzeciej kamery z Sali Kolumnowej.

Na podstawie tego nagrania bardzo ciężko ustalić, ile osób znajdowało się na sali - stwierdził w rozmowie z RMF FM ekspert zapisów wizualnych, Marcin Kloch. Jak podkreśla, nagranie jest bardzo słabej jakości. Wizualna poprawa jakości tego materiału oczywiście jest możliwa, natomiast jest możliwa w ograniczonym zakresie - dodał.

NAGRANIE Z TRZECIEJ KAMERY Z SALI KOLUMNOWEJ DOSTĘPNE JEST TUTAJ

Posłowie opozycji przebywają w sali plenarnej w ramach protestu

Od 16 grudnia 2016 r. w sali plenarnej Sejmu przebywają posłowie opozycji - PO i Nowoczesnej - którzy rozpoczęli wtedy protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby i wobec projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, domagając się zachowania jej dotychczasowych reguł. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r.

Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne, m.in. z powodu braku kworum. Marszałek Sejmu zapewniał, że w głosowaniach 16 grudnia brała udział wymagana w konstytucji liczba posłów oraz, że każdy z posłów mógł wejść do Sali Kolumnowej głównym wejściem i brać udział w każdym głosowaniu.

(mal)