Naszym zdaniem Putin odpowiada za ponad 1/3 obecnej inflacji w Polsce – podali ekonomiści Banku Pekao we wtorek w mediach społecznościowych.
"Na długo zanim Zachód zaczął nakładać sankcje na Rosję Putina, Rosja Putina toczyła już wojnę ekonomiczną z Zachodem. W poł. 2021 przykręciła kurki z gazem potęgując presję kosztową w Europie. Naszym zdaniem Putin odpowiada za ponad 1/3 obecnej inflacji w Polsce" - podali ekonomiści Banku Pekao na profilu Departamentu Analiz Ekonomicznych Pekao na Twitterze.
Wzrost cen gazu na jesieni 2021 mia wiele rde, np. wzrost popytu (zwaszcza z Azji), bezwietrzna pogoda we wrzeniu... Jednak 70% odpowiedzialnoci przypisujemy Putinowi, gdy oprniajc rezerwy gazu w Europie zadziaa na wyobrani i wywoa niemal panik na rynku. pic.twitter.com/iTBjBekb65
Pekao_AnalizyApril 5, 2022
Przypomnieli oni, że widoczny jesienią 2021 r. wzrost cen gazu miał wiele źródeł, choćby wzrost popytu, zwłaszcza w Azji czy bezwietrzna pogoda we wrześniu.
Koszty gazu stanowi 60-80% kosztw produkcji nawozw. Nawozy za stanowi 25-40% kosztw produkcji zb i pasz. Naszym zdaniem koszty gazu odpowiadaj za 50-80% wzrostu cen ywnoci w ostatnich m-cach. Czciowo przez kana oczekiwa. pic.twitter.com/HUjj0n0BMO
Pekao_AnalizyApril 5, 2022
"Jednak 70 proc. odpowiedzialności przypisujemy Putinowi, gdyż opróżniając rezerwy gazu w Europie zadziałał na wyobraźnię i wywołał niemal panikę na rynku" - stwierdzili ekonomiści Banku Pekao na Twitterze.
W ich ocenie, szantaż gazowy Putina widać bezpośrednio w cenach nośników energii i pośrednio (ich zdaniem w 30 proc.) w cenach energii elektrycznej, a także w inflacji bazowej, jako że wpłynął na ceny dóbr z dużym udziałem gazu i prądu w kosztach, np. na żywność.
"Koszty gazu stanowią 60-80 proc. kosztów produkcji nawozów. Nawozy zaś stanowią 25-40 proc. kosztów produkcji zbóż i pasz. Naszym zdaniem koszty gazu odpowiadają za 50-80 proc. wzrostu cen żywności w ostatnich miesiącach" - wyjaśnili ekonomiści Banku Pekao.