Egzamin ósmoklasisty to pierwszy ważny egzamin dla uczniów, dlatego też warto się do niego przygotować jak najlepiej. Pomogą w tym arkusze egzaminacyjne przygotowane przez "Dziennik Gazetę Prawną" i wydawnictwo Nowa Era. Przykładowe zadania znajdziecie także na RMF24.pl

REKLAMA

Co trzeba wiedzieć o egzaminie ósmoklasisty 2022?

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, ale nie można go nie zdać, ponieważ nie ma określonego minimalnego wyniku. Trzeba jednak podkreślić, że im więcej uczeń zdobędzie punktów, tym większa szansa, że dostanie się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

Egzamin ósmoklasisty obejmuje trzy przedmioty obowiązkowe: język polski, matematykę oraz język nowożytny.

Egzamin ósmoklasisty 2022 - terminy

Egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju. Jest przeprowadzany w formie pisemnej przez trzy kolejne dni.

W 2022 r. uczniowie przystąpią do egzaminu w następujących terminach:

  • 24 maja - język polski - czas trwania egzaminu: 120 minut
  • 25 maja - matematyka - czas trwania egzaminu: 100 minut
  • 26 maja - język obcy nowożytny - czas trwania egzaminu: 90 minut

Jeśli z powodów zdrowotnych bądź losowych uczeń nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w powyższym terminie, będzie mógł to zrobić w terminie dodatkowym w czerwcu (13-15 czerwca).

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca 2022 r., a zaświadczenia o wynikach uczniowie otrzymają 8 lipca 2022 r.

Egzamin ósmoklasisty - arkusze próbne "Dziennika Gazety Prawnej"

Przygotowania do egzaminu warto rozpocząć jak najwcześniej. Dlatego dla wszystkich zdających w tym roku mamy serię próbnych testów. W poniedziałek (22 listopada), wtorek (23 listopada) i w środę (24 listopada) do trzech kolejnych wydań "Dziennika Gazety Prawnej" dołączone zostaną książeczki "Teraz egzamin ósmoklasisty".

W poniedziałek 22 listopada razem z gazetą będzie można otrzymać książeczkę z arkuszami egzaminacyjnymi z języka polskiego, we wtorek 23 listopada - z matematyki, a w środę 24 listopada - z języka angielskiego.

Oprócz arkuszy egzaminacyjnych w książeczkach znajdują się informacje o egzaminie zgodne z aktualnymi rozporządzeniami oraz wytyczne dotyczące kryteriów oceniania zadań i rozliczania punktów. Oczywiście są także odpowiedzi do zadań - wraz z punktacją i kryteriami oceniania oraz dodatkowe informacje o tym, gdzie uczniowie mogą znaleźć wiedzę potrzebną do uzupełnienia zaległości.

PRZYKŁADOWE PYTANIA Z JEZYKA POLSKIEGO. Próbny egzamin ósmoklasisty

Na następnej stronie testy z matematyki

PRZYKŁADOWE PYTANIA Z MATEMATYKI. Próbny egzamin ósmoklasisty

Na następnej stronie przykładowe zadania z języka angielskiego

PRZYKŁADOWE PYTANIA Z JEZYKA ANGIELSKIEGO. Próbny egzamin ósmoklasisty