Resort edukacji przygotował projekt, który zakłada między innymi przedłużenie czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu. Ma to m.in. zapobiec ubieganiu się o zaświadczenia lekarskie uprawniające do wydłużenia egzaminu.

REKLAMA

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty został opublikowany we wtorek.

Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje w nim przedłużenie czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu przy niezmienionej liczbie zadań egzaminacyjnych.

O ile dłużej będą trwały egzaminy?

Egzamin z języka polskiego miałby trwać 150 minut (a nie 120 minut jak obecnie), z matematyki - 125 minut (zamiast 100 minut), a z języka obcego nowożytnego - 110 minut (w miejsce obecnych 90 minut).

Ma to według MEN pozwolić zdającym na ponowne sprawdzenie udzielonych odpowiedzi i dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.

"Zaproponowane rozwiązanie umożliwi również tym zdającym, którzy w dniu egzaminu natrafili na nieoczekiwane wcześniej trudności, np. z koncentracją uwagi, z radzeniem sobie ze stresem egzaminacyjnym, na pomyślną realizację zadań egzaminacyjnych" - argumentuje resort.

Zmiana ma także przeciwdziałać praktykom ubiegania się zdających o zaświadczenia lekarskie, na podstawie których mogli mieć przedłużony czas trwania egzaminu.

Nowe przepisy miałyby obowiązywać już na najbliższym egzaminie.

Do 31 stycznia 2025 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie miała czas na ogłoszenie nowych informatorów, a także harmonogramu przeprowadzania egzaminu.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.