120 minut trwał egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Był pierwszym z trzech, z jakimi mierzą się uczniowie kończący naukę w szkole podstawowej. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem jej ukończenia. Poniżej opublikowaliśmy arkusze CKE z języka polskiego oraz propozycje rozwiązań przygotowane naszego eksperta.
Ponad 226 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych pisało dziś egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jutro zmierzą się z matematyką, w czwartek z językiem obcym.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Nie został określony minimalny wynik, jaki powinno się uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
W środę egzamin ósmoklasisty z matematyki rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa 100 minut.
W czwartek egzamin ósmoklasisty z języka obcego rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa 90 minut. Uczniowie mieli do wyboru: angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski i włoski.
Największa grupa ósmoklasistów (97,7 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 1,9 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych przystąpi łącznie 0,4 proc. ósmoklasistów.
Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego uczniowie mieli do rozwiązania 18 zadań. Odnosiły się one do tekstów zamieszczonych w arkuszu: fragmentu "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, fragmentu książki francuskiego filozofa Frédérica Lenoira "O szczęściu. Podróż filozoficzna" i wiersza Czesława Miłosza "Dar".
Uczniowie musieli też napisać tekst własny - wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych w arkuszu tematów. Jeden z nich to temat o charakterze argumentacyjnym, drugi to temat o charakterze twórczym.
Pierwszy z tematów do wyboru brzmiał: "Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że warto pomagać innym. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego".
Drugi temat brzmiał: "Bez ciebie nie poradziłbym/poradziłabym sobie w tej sytuacji... Napisz opowiadanie o przygodzie z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, którego pomoc sprawiła, że Wasza przygoda zakończyła się szczęśliwie. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową".
Niezależnie od tego, który temat wybrali ósmoklasiści, wypracowanie powinno liczyć co najmniej 200 wyrazów.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania są więc zawężone. Tak zostało po epidemii koronawirusa.
W kolejnym roku szkolnym już tak nie będzie. Na egzaminie ósmoklasisty znów będą obowiązywać wymagania z podstawy programowej.
Na RMF24 publikujemy arkusze CKE - zobacz poniżej. Sukcesywnie pojawiają się też propozycje rozwiązań przygotowane przez dr Katarzynę Drozd-Urbańską, nauczycielkę języka polskiego w Dwujęzycznej Szkole Podstawowej Human to Human oraz adiunkt w Katedrze Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2024. JĘZYK POLSKI. ARKUSZE CKE <<< TUTAJ >>>
Poniżej publikujemy propozycje rozwiązań:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 zostaną ogłoszone 3 lipca 2024 r. w systemie ZIU na stronie www.wyniki.edu.pl. Tego samego dnia uczniowie otrzymają zaświadczenia o wynikach.
Osoby, które nie przystąpią do egzaminu ósmoklasisty w maju, mogą to zrobić w drugim terminie, w czerwcu: w dniach 10-12 czerwca.
Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia to punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia.