Ponad pół miliona ósmoklasistów zdawało dziś egzamin pisemny z języka polskiego. Test rozpoczął się o godz. 9:00. Sprawdzian z języka ojczystego trwał 120 minut. Uczniowie z dysleksją mogli go pisać dłużej o 60 minut. Jakie tematy pojawiły się na egzaminie ósmoklasistów w 2023? Czy sprawdzian był łatwy czy trudny? Oto, co mówią uczniowie.

REKLAMA

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty powiedział PAP, że jest spokojnie, wszystko przebiega jak powinno.

Egzamin z języka polskiego składa się z dwóch części. Uczniowie muszą rozwiązać test (zadania zamknięte i otwarte) i napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych w arkuszu tematów - o charakterze argumentacyjnym lub o charakterze twórczym.

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2023. JĘZYK POLSKI. ARKUSZE CKE>>>

"Balladyna" na egzaminie ósmoklasisty

Nie "Pan Tadeusz", nie "Quo Vadis", a "Balladyna" była bohaterką tegorocznego egzaminu ósmoklasistów z języka polskiego.

To nie jest łatwy utwór, ale mam nadzieję, że uczniowie sobie z nim poradzili - mówi naszemu reporterowi Piotrowi Bułakowskiemu dyrektor szkoły podstawowej nr 34 w Olsztynie Marek Wąsik, który jest również polonistą.

O tym, że na egzaminie ósmoklasisty pojawiła się "Balladyna" przekazywali sobie uczniowie w mediach społecznościowych. Twierdzili także, że arkusze były proste.

Nie było ciężko... Bardzo się ucieszyłem, że była "Balladyna". Wczoraj powtórzyłem i udało się! - mówił nam jeden z uczniów olsztyńskiej podstawówki. Ale wśród ósmoklasistów były osoby, które zaskoczył wybór lektury na egzamin. Spodziewałem się "Kamieni na szaniec" albo "Pana Tadeusza". Liczę na 60 procent, coś wokół tego - dodawał inny.

Egzamin był łatwy. Cieszę się, że była "Balladyna". Zadania z gramatyki też nie były trudne - mówiła Ania, ósmoklasistka z Krakowa.

Egzamin próbny był z pewnością trudniejszy - zaznaczali.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Co było na języku polskim? Ósmoklasiści o egzaminie

Uczniowie mieli się zmierzyć z tekstem dotyczącym talentu i wskazany jego fragment zestawić z wypowiedzią Adama Małysza, że: "Sam dar nie wystarczy. On może w tobie drzemać i nigdy się nie obudzić, jeśli sam nie zechcesz go obudzić".

Według uczniów dłuższego zastanowienia wymagało streszczenie tekstu, tak by oddać jego sens i trzeba się było trochę nagłowić, żeby dokończyć zdania, które w zrobieniu tego streszczenia miały pomóc.

W jednym z zadań uczniowie mieli podane cechy charakteru: odpowiedzialność, rozwaga, optymizm. Trzeba było wybrać jedną z nich i opisać bohatera lektury obowiązkowej, który się nią wykazał.

Centralna Komisja Egzaminacyjna po godz. 13 opublikuje tegoroczne arkusze. Potem nasz ekspert - polonistka Małgorzata Wojtysiak rozpocznie ich rozwiązywanie. Będziemy je publikować - kartka po kartce - w artykule:

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego. Tu opublikujemy arkusze CKE i rozwiązania >>>

Test z języka ojczystego rozpoczął egzaminacyjny maraton ósmoklasisty. To trzy dni: w każdym uczniowie będą zdawać z innego przedmiotu.

W środę ósmoklasiści podejdą do egzaminu pisemnego z matematyki, a w czwartek egzaminu z języka obcego. Także z tych przedmiotów będziemy mieć na naszej stronie arkusze CKE wraz odpowiedziami. Koniecznie zapamiętajcie ten adres:

Wszystkie najważniejsze informacje o egzaminie ósmoklasisty, a także o rekrutacji do szkół średnich znajdziesz w naszym raporcie specjalnym Egzamin ósmoklasisty 2023

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca.

Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie - w dniach 12-14 czerwca.