Gimnazjaliści mają już za sobą drugi dzień egzaminacyjnych zmagań. O poranku napisali test z przedmiotów przyrodniczych, później sprawdzili swoją wiedzę matematyczną. Na RMF 24 publikujemy arkusz i odpowiedzi z przedmiotów przyrodniczych! Pojawi się również arkusz z odpowiedziami z matematyki.

REKLAMA

Przyrodniczą część egzaminu uczniowie ze społecznego gimnazjum nr 7 w Krakowie ocenili jako łatwą. Pytania? Jak rozpoznać owada - że ma trzy pary odnóży i czułki. W chemii: czy kwas ma odczyn kwasowy. Z fizyki - wykres z ruchem jednostajnym, w części geograficznej - jak oświetlona jest Ziemia 22 czerwca - wyliczał gimnazjalista Michał w rozmowie z reporterem RMF FM Maciejem Grzybem.

Jako "raczej łatwy" test ocenili również uczniowie z gimnazjum w mazurskim Węgorzewie. Najtrudniejsze były zdecydowanie pytania z chemii. Najłatwiejsza - według mnie - była biologia, ponieważ głównie z biologii były pytania polegające na czytaniu ze zrozumieniem - usłyszał od jednego z gimnazjalistów nasz reporter Piotr Bułakowski.

Jak donosi Maciej Grzyb, również matematyka nie sprawiła problemów większości uczniów krakowskiego gimnazjum. Z egzaminu wychodzili zadowoleni, choć przyznawali, że trzy ostatnie, otwarte zadania wymagały sporej wiedzy i skupienia. Trzeba było przeciągnąć bryłę, gdzie wycięte były małe szczelinki. Trzeba było też porównać pola, ale również to nie było trudne zadanie - usłyszał nasz reporter.

W identycznym tonie komentowali test z matematyki gimnazjaliści z Węgorzewa. Matematyka była prosta - nie spodziewałem się, że będzie aż tak łatwo. Widziałem testy z tamtego roku i one naprawdę były trudne. W porównaniu z tamtym rokiem mile się "rozczarowałem" - powiedział Piotrowi Bułakowskiemu jeden z uczniów.

Arkusze i odpowiedzi z części humanistycznej

W pierwszym dniu egzaminu gimnazjalnego sprawdzana była humanistyczna wiedza uczniów. Najpierw gimnazjaliści zmierzyli się ze sprawdzianem z historii i WOS-u, później napisali test z języka polskiego.

Tuż po egzaminach na RMF 24 opublikowaliśmy arkusze zadań i odpowiedzi do nich:

Na teście z polskiego gimnazjaliści mieli do rozwiązania 22 zadania. Odnosiły się one m.in. do zamieszczonych w arkuszu tekstów. Były to: "Mój zaułek" będący fragmentem "Hebanu" - reporterskiego zapisu z podróży Ryszarda Kapuścińskiego po Afryce, fragmenty esejów "Życie wśród książek, czyli udręki bibliofila" Juliana Barnesa i "Najki z Samotraki - czyli prof. Miodek o polszczyźnie młodzieży" oraz bajka Ignacego Krasickiego "Orzeł i sowa". Uczniowie musieli też napisać rozprawkę na temat "Ciekawość - ułatwia czy utrudnia życie?", ilustrując ją przykładami z literatury.

Test z historii i WOS-u zawierał 24 zamknięte zadania. Odnosiły się do zamieszczonych w teście tekstów, ilustracji, map i schematów, a dotyczyły m.in. walk gladiatorów, państwa krzyżackiego, genealogii Jagiellonów, powstania Chmielnickiego, strajku szkolnego we Wrześni i ruchu kobiecego na początku XX wieku. W grupie zadań z wiedzy o społeczeństwie znalazło się m.in. zadanie, w którym uczniowie mieli przypisać odpowiednim organom władzy kompetencje do wydania wymienionych w arkuszu aktów prawnych, a także zadanie, w którym mieli wyciągnąć wnioski z wykresu przedstawiającego wskaźnik inflacji w Polsce w latach 2007-2011.

Jutro, w ostatnim dniu egzaminu, gimnazjalistów czeka potyczka z wybranym językiem obcym. Egzamin mogą zdawać na dwóch poziomach - podstawowym i rozszerzonym.

Na RMF 24 opublikujemy arkusze zadań z odpowiedziami z angielskiego i niemieckiego!