Sobota była dziesiątym dniem inwazji Rosji na Ukrainę. Rosyjska armia kontynuuje ataki rakietowe i bombowe na Mariupol, Wołnowachę i inne miasta, łamiąc ustalenia w sprawie korytarzy humanitarnych i ignorując apele organizacji międzynarodowych - oświadczyło ukraińskie MSZ. Nie udało się z tego powodu otworzyć korytarzy humanitarnych. Ukraińskie władze poinformowały także, że siły rosyjskie zostały wyparte z Mikołajowa. Zebraliśmy dla Was najważniejsze wydarzenia tego dnia!
Rosyjska armia kontynuuje ataki rakietowe i bombowe na Mariupol, Wołnowachę i inne miasta, łamiąc ustalenia w sprawie korytarzy humanitarnych i ignorując apele organizacji międzynarodowych - oświadczyło ukraińskie MSZ. Nie udało się z tego powodu otworzyć korytarzy humanitarnych.
"Twierdzenia rosyjskiego ministerstwa obrony o tym, że rzekomo siły ukraińskie tworzą przeszkody dla ewakuacji mieszkańców otoczonych miast nie są zgodne z prawdą i są dezinformacją, której celem jest usprawiedliwienie przestępczych działań rosyjskiej armii" - poinformował rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko.
Zarzucił także stronie rosyjskiej "ignorowanie apeli organizacji międzynarodowych, w tym Czerwonego Krzyża" oraz łamanie konwencji genewskiej i dokonywanie zbrodni wojennych.
"W związku z tym, że strona rosyjska nie przestrzega zawieszenia broni i kontynuuje ostrzały zarówno samego Mariupola, jak i jego okolic, dla zachowania bezpieczeństwa ewakuacja mieszkańców jest przełożona" - poinformowały wcześniej władze tego miasta.
Osoby, które zebrały się, by wziąć udział w ewakuacji, wezwano do rozejścia się i udania się do schronów. Na zdjęciach opublikowanych w internecie widać tłum ludzi czekających na opuszczenie miasta.
Trzecia tura rozmów ukraińsko-rosyjskich odbędzie się w poniedziałek - poinformował wpływowy ukraiński deputowany Dawyd Arachamija, który stoi na czele frakcji parlamentarnej proprezydenckiej partii Sługa Narodu.
Nie podał jednak żadnych dalszych szczegółów.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział w Rzeszowie, że administracja prezydenta Joe Bidena zamierza przekazać 2,75 mld dolarów na wsparcie służb humanitarnych na Ukrainie i w Polsce. Blinken spotkał się z premierem i szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem.
"Rozmawialiśmy o tym, aby sankcje były szczelne, tzn. żeby nie było banków, które by nie podlegały wyłączeniu z systemu SWIFT, aby zamrożenie aktywów było możliwie szerokie" - poinformował premier po spotkaniu z Blinkenem.
Portal Ukraińska Prawda poinformował, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy miała zastrzelić członka ukraińskiej delegacji negocjacyjnej w Homlu, Denisa Kirejewa. Jak informuje gazeta, był podejrzany o zdradę.
https://t.co/GVYWCLFNDJ pic.twitter.com/FAwKNjjpHT
ukrpravda_newsMarch 5, 2022
Według portalu, SBU miała wyraźne dowody zdrady Denisa Kirejewa, w tym rozmowy telefoniczne.
Kirejew wchodził w skład ukraińskiej delegacji, która brała udział w negocjacjach z Rosją.
"Już ponad 800 tys. osób uciekających z objętej wojną Ukrainy odprawili w przejściach granicznych funkcjonariusze SG. Dzisiaj tj. 05. 03 do godz.15.00 do Polski przyjechało z Ukrainy - 74 tys. osób. Od 24 lutego 827,6 tys. osób" - poinformowała straż graniczna na Twitterze.
#PomagamyJu ponad 800 tys. osb uciekajcych z objtej wojn Ukrainy odprawili w przejciach granicznych #funkcjonariuszeSG .Dzisiaj tj.05.03 do godz.15.00 do przyjechao z - 74 tys. osb.Od 24.02 - 827,6 tys.#SolidarnizUkrain #NadbuaskiOSG #BieszczadzkiOSG pic.twitter.com/E0oOwrNnAV
Straz_GranicznaMarch 5, 2022
Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, większość osób, które przybywają do Polski, to obywatele Ukrainy. Wśród uciekających przed wojną są też Polacy, a także obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA czy Rosji.
351 ofiar śmiertelnych oraz 707 rannych wśród ukraińskich cywilów - to natomiast oficjalny bilans inwazji Rosji na Ukrainę według danych Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). Faktyczny bilans jest zapewne znacznie wyższy.
Z kolei jak poinformował portal ukraińskiej edycji czasopisma "Forbes", od początku inwazji na Ukrainę zniszczono 1902 jednostki uzbrojenia i sprzętu wojskowego Rosji, których wartość wyceniono na 3 mld dolarów.
W sobotę w Moskwie gościł premier Izraela Naftali Benett, który rozmawiał z Władimirem Putinem o "kryzysie na Ukrainie", jak przekazał rzecznik szefa rządu izraelskiego.
To pierwsze spotkanie zachodniego przywódcy z prezydentem Rosji od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę - komentuje dziennik "Jerusalem Post". Spotkanie rozpoczęło się w sobotę po południu i trwało ponad dwie i pół godziny.
Benett opuścił Izrael w sobotę rano, pomimo szabatu. Jak poinformował rzecznik premiera, naruszenie żydowskiego prawa o zakazie podróży w czasie szabatu jest usprawiedliwione, jeśli celem podróży jest ochrona życia ludzkiego.