"Wizyty dziennikarzy w strefie nadgranicznej będą miały formę zorganizowaną i będą odbywać się pod opieką straży granicznej" - poinformował wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży, dodając, że szczegółowe informacje na ten temat pojawią się na stronie SG. "Można składać wnioski o akredytacje" – przekazał polityk.
Sejm odrzucił we wtorek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granicy. Nowelę niezwłocznie podpisał prezydent Andrzej Duda i została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na jej mocy, rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, od 1 grudnia do 1 marca w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią obowiązywać będzie zakaz przebywania. Zakaz obejmie 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. To taki sam obszar, na którym wprowadzono stan wyjątkowy.
Na konferencji prasowej wiceszef MSWiA Błażej Poboży przypomniał, że komendant właściwej placówki straży granicznej będzie mógł zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w szczególności dziennikarzy.
Jest to odpowiedź na postulaty wychodzące od przedstawicieli mediów - podkreślił. Przedstawiając zasady funkcjonowania mediów na tym obszarze, podkreślił, że z jednej strony pozwolą one zagwarantować bezpieczeństwo dziennikarzom, a z drugiej - umożliwią pełnienie swojej służby funkcjonariuszom.
Obecność dziennikarzy na obszarze przygranicznym będzie każdorazowo poprzedzona, w dniu wyjazdu, szkoleniem w zakresie bezpieczeństwa, a także złożeniem kilku oświadczeń - poinformował Poboży. Dziennikarze w strefie będą też oznaczeni "w postaci specjalnej kamizelki wskazującej na to, że są to osoby reprezentujące polskie media".
Jak poinformował Błażej Poboży, wizyty dziennikarskie na granicy będą odbywały się na podstawie akredytacji wydawanych przez komendanta właściwej placówki SG. Dziennikarze będą wjeżdżali w strefę nadgraniczną pod opieką straży granicznej.
Od dziś redakcje mogą wysyłać wnioski o umożliwienie uczestnictwa w zorganizowanej formie wjazdu na adres akredytacje.kg@strazgraniczna.pl - przekazał Poboży.
Dziennikarze będą wskazywali obszar, który chcieliby odwiedzić, oraz czas - wskazał. Jak dodał, szczegółowe zasady wjazdu będą opublikowane na stronie straży granicznej.
Dostp dziennikarzy do pogranicza na podstawie specjalnych akredytacji. Reporterzy maj by pod cigym nadzorem Stray Granicznej.Wnioski s przyjmowane od dzi - informuje @pobozy. Dziennikarze bd zgrupowani, nie bd mogli dziaa indywidualnie. @RMF24pl pic.twitter.com/p3cfi4dVOf
rochkowalskiDecember 1, 2021
Wiceminister zapewnił również, że komendant SG będzie starał się tak "kompletować" zestaw dziennikarzy, by zapewnić "pełen pluralizm".
Będziemy starali się, aby każdorazowo w takim jednym zespole wizytującym byli przedstawiciele telewizji, radia, mediów internetowych - powiedział.