Będą trudności z opieką nad pacjentami, którzy są zakażeni koronawirusem i mają inny poważny problem zdrowotny - zwracają uwagę w rozmowie z RMF FM przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. Obecnie w lecznicach w całej Polsce jest ponad 3,5 tysiąca pacjentów z koronawirusem.

REKLAMA

Problem dotyczy sytuacji, w której pacjent zakażony koronawirusem ma dodatkowo na przykład poważny uraz. Taka osoba nie trafia do szpitala covidowego, bo wymaga pomocy różnych specjalistów.

Zapewnienie mu jednocześnie zarówno opieki, jak i izolacji, to dla małej lecznicy duże wyzwanie - przyznaje w rozmowie z RMF FM dyrektor Szpitala Powiatowego w mazowieckim Garwolinie i wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Krzysztof Żochowski.

Będzie z tym problem organizacyjny. Poza zapewnieniem warunków do izolacji, jest jeszcze potrzeba stworzenia przestrzeni, gdzie będzie dekontaminacja, czyli unieszkodliwienie substancji toksycznych, tam personel może się przebrać, zdezynfekować, żeby pójść do innych chorych - dodaje.

Problem mogłoby rozwiązać wsparcie dużych szpitali wielospecjalistycznych. Właśnie na nie liczyli szefowie małych lecznic.

Mieliśmy konferencję z panem wojewodą, na której przypomniano nam, że szpital, do którego trafia chory, będzie musiał sam sobie z nim poradzić. W czasie poprzednich fal pandemii w pełni działały tak zwane szpitale trzeciego poziomu, na przykład w Warszawie i Puławach, które przejmowały takich pacjentów - podkreśla Krzysztof Żochowski.

Co na to Urząd Wojewódzki?

Nasz dziennikarz dopytywał o tę sprawę w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Według informacji, które tam uzyskał, lecznice wielospecjalistyczne nadal będą udzielać wsparcia mniejszym szpitalom, a podział na trzy poziomy referencyjności - zabezpieczenia na czas pandemii - jest wciąż aktualny. Takie informacje potwierdza też rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jednocześnie, jak ustalił nasz reporter w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, każda lecznica powinna mieć izolację i zaopiekować się pacjentem z Covid-19.

Jak dowiedział się nasz dziennikarz, sugestia dla szefów mniejszych szpitali jest taka, że jeśli pojawią się trudności organizacyjne, dyrektorzy powinni zgłaszać się do wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych. Wsparcie w opiece nad pacjentami będzie organizowane na bieżąco. Konsultant może pomóc wskazać lecznicę, która pomoże w opiece nad pacjentem.