Już 15 sierpnia rusza BNP Paribas Green Film Festival. Z Radosławem Śmigulskim, dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, instytucji partnerującej temu wydarzeniu, rozmawiamy o tematyce ekologicznej w polskim kinie, ale także działaniu branży filmowej w dobie pandemii koronawirusa.

REKLAMA

Na świecie ta debata ekologiczna trwa dłużej niż w Polsce. Myślę, że bardzo wielu producentów specjalizuje się w tego typu produkcjach. W Polsce zaczyna to raczkować. Oprócz serialu serialu animowanego dla dzieci "Agi Bagi", twórczości pani Ewy Ewart i paru filmów, które wprost dotyczą ekologii, wspieranych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, ten dorobek w zakresie produkcji stricte ekologicznych jest niewielki - przyznał Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w rozmowie z Jonaszem Jasnorzewskim.

Zaczynamy obserwować, że pojawia się coraz więcej projektów, ale to w dalszym ciągu myślę, że jest niedużo, jak na skalę powagi tematu - dodał.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Rozmowa z Radosławem Śmigulskim, dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Rozmowa z Radosławem Śmigulskim, dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

NIE PRZEGAP: Najnowszy, dramatyczny raport nt. zmian klimatu. Części nie uda się już zatrzymać

Już niebawem wielki start BNP Paribas Green Film Festivalu!

Już 15 sierpnia startuje 4. BNP Paribas Green Film Festival. Osiem festiwalowych dni, siedem plenerowych kin, kilkaset godzin pokazów, warsztatów i dyskusji dotyczących problemów, z jakimi mierzy się nasza planeta. Po raz kolejny Kraków stanie się filmową stolicą ekologicznego kina!

Centralnym miejscem festiwalu jak co roku będzie Miasteczko Festiwalowe na Bulwarach Wiślanych u podnóża Wawelu, ale widzowie będą mieli okazję zobaczyć filmy festiwalowe także w sześciu innych klimatycznych kinach plenerowych na terenie całego Krakowa, m.in. na plaży, w parkach, a także na Rynku Głównym.

Filmy konkursowe, zostaną zaprezentowane w kilku cyklach tematycznych takich jak: Zielone Kłamstwa, Pokolenie Grety, Niewolnicy konsumpcji, Władcy jedzenia czy Dwa stopnie do piekła. Wśród 76 zakwalifikowanych tytułów z całego świata zobaczycie m.in. dokument "Watson" o kapitanie Paulu Watsonie — założycielu organizacji Sea Shepherd. "Siostry rzeki" w reżyserii Cecylii Malik to podróż Wisłą, od jej źródeł, aż po ujście. Na festiwalu pojawi się też "Nadzieja umiera ostatnia" — film Jonathana L. Ramseya, twórcy obrazu "Można panikować", o grupie młodych polskich aktywistów.

BNP Paribas Green Film Festival odbędzie się między 15 a 22 sierpnia 2021 roku w Krakowie. Filmy festiwalowe będzie można również oglądać także online w serwisie VOD GREEN FESTIVAL: www.vod.greenfestival.pl.