„Do tej pory zarejestrowało się na szczepienia 127 796 seniorów powyżej 80. roku życia” – przekazał na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
O północy z czwartku na piątek rozpoczęła się centralna rejestracja na szczepienia dla seniorów powyżej 80. roku życia. Michał Dworczyk podczas spotkania z mediami przekazał, że od tego momentu na szczepienie zarejestrowało się 127 796 seniorów.
Pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował, że na infolinię w ciągu pierwszych 90 min zadzwoniono ponad 84 tys. razy, a w ciągu godziny stronę internetową, na której można się rejestrować, odwiedzono 1 mln razy.
Do godz. 10 zarejestrowao si 127 796 seniorw 80+ na szczepienie przeciw COVID-19.#SzczepimySi pic.twitter.com/fAjZVGU57J
PremierRPJanuary 15, 2021
Do tej pory przesłano 474 tys. zgłoszeń i prawie już 377 tys. zostało potwierdzonych przez kliknięcie w specjalny link wysyłany przez system do zgłaszającego się jako osoby gotowej do przyjęcia szczepienia - poinformował Dworczyk.
System zgłaszania swojej gotowości do zaszczepienia i zapisów, na początku, tuż po północy nie zadziałał, ale ok. 1 w nocy już przywrócono jego pełną funkcjonalność i ten formularz do tej pory bez przeszkód działa.
Minister poinformował też, że w czwartek do północy terminy szczepień w centralnym kalendarzu wystawiło 4 787 punktów w całej Polsce i właśnie dla tych punktów uruchomiona została rejestracja. Jak przekazał, wystawionych terminów było ponad 1,5 mln - od 25 stycznia do końca marca.
Dzienny raport #SzczepimySi Liczba zaszczepionych to ju ponad 410 tys. osb pic.twitter.com/udqSuuY0Jn
szczepimysieJanuary 15, 2021
Planowaliśmy, że będzie to około 6 tys. punktów i około 2 mln terminów. Wczoraj okazało się, że część punktów - co przedstawiono nam rano, chodzi w szczególności o POZ-y - powiedziała, że nie zdąży do wieczora wystawić swoich kalendarzy. Dodatkowo nastąpiła mniej więcej godzinna przerwa w dostępie do centralnego kalendarza do ładowania terminów, ponieważ bardzo dużo punktów szczepień jednocześnie starało się wprowadzać terminy dla pacjentów - wyjaśniał Dworczyk.
W konsekwencji - poinformował - został uruchomiony "wariant B", czyli w 30 szpitalach tymczasowych w największych miastach uruchomiono kilkaset tysięcy dodatkowych terminów. Dla tych POZ-ów, które są w programie szczepień, a które nie zdążyły wczoraj zgłosić swojego kalendarza, wydłużyliśmy termin zgłoszeń. Do 25 stycznia liczba tych punktów, wierzymy, że w sposób znaczący się zwiększy, a liczba terminów dobije do 2 mln - dodał szef KPRM.
W trakcie konferencji poruszono również temat punktów szczepień, które już są przeciążone i "odsyłają chętnych z kwitkiem".
Dworczyk zwracał uwagę, że mapa punktów szczepień i zapotrzebowania na szczepionki w tej chwili kształtuje się i do 25 stycznia - kiedy rozpoczną się szczepienia grupy pierwszej - jeszcze będzie się kształtowała. Potem ona i tak będzie jeszcze uzupełniana. To jest sprawa oczywista, że będziemy dopasowywać liczbę dostarczanych szczepionek do zamówień - mówił.
Zapewnił, że nie ma takiej możliwości, żeby do miejscowości, w której jest mniej osób potrzebujących, trafiło więcej szczepionek i tym samym nie trafiło do gminy, gdzie tych potrzebujących jest więcej.
Przypomniał, że aby szczepionki trafiły do danego punktu, ten punkt musi złożyć zapotrzebowanie. Jeżeli jakiś punkt nie składa tego zapotrzebowania w systemie SDS, to wiemy, że ta pula jest wolna i można ją przenieść do punktu, gdzie zapotrzebowanie jest większe. Elastycznie będziemy do tej kwestii podchodzić - podkreślił Dworczyk.
Zaznaczył, że to, co dziś nas ogranicza, to liczba szczepionek, które trafiają do Polski w ramach unijnego mechanizmu. Jeżeli tylko liczba tych szczepionek się zwiększy, wtedy też zmniejszy się problem z dostępnością w różnych częściach Polski w punktach szczepień do tego preparatu - dodał.
Szef KPRM był również pytany o to, jak zasygnalizować, że trzeba przyjechać do pacjenta np. z niepełnosprawnością, aby go zaszczepić.
Dworczyk mówił, że transport do punktu szczepień można zamówić za pośrednictwem infolinii, a także w gminach pod specjalnym telefonem udostępnionym przez samorząd. W bardzo wielu gminach Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna we współpracy z gminami organizuje dowóz pacjentów do punktów szczepień - podkreślił.
Są też osoby, do których musi pojechać zespół mobilny. W większości punktów szczepień są takie zespoły mobilne, które mogą do leżącego pacjenta dojechać - oświadczył.
Dworczyk został też zapytany o zapisy na szczepienia osób będących w kryzysie bezdomności. Jak mówił, każdy pełnoletni obywatel - niezależnie od tego, czy jest ubezpieczony, czy nie, czy ma adres zameldowania, czy nie - może się zgłosić za pośrednictwem trzech kanałów na szczepienie.
Michał Dworczyk przekazał, że do końca piątku będziemy mieli zaszczepionych 450 tys. Polaków. Do godzin porannych w piątek zaszczepionych przeciw Covid-19 zostało ponad 410 tys. pacjentów - dodał szef kancelarii premiera.
Dworczyk na konferencji prasowej był pytany, czy Polska będzie starała się o zwiększenie dostaw poza mechanizmem unijnym.
Oczywiście analizujemy wszystkie możliwości związane z tym, aby szybciej do Polski docierały szczepionki - powiedział szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień.
Dodał, że to producenci mają różnego rodzaju problemy, w wyniku czego zmieniane były deklaracje dotyczące dostarczania danej liczby szczepionki.
Jeden z zapisów umowy, którą zawarliśmy w ramach UE mówi o tym, że kraje, które są stronami umowy, nie będą pozyskiwały oddzielnie tego preparatu, ale my analizujemy wszystkie możliwości, żeby było więcej szczepionek w Polsce w krótszym terminie - to jest kluczowa sprawa, dobro pacjentów polskich jest tutaj sprawą nadrzędną - podkreślił szef KPRM.
Pytany o zutylizowane dawki szczepionek powiedział, że według jego wiedzy, którą przekazał prezes Agencji Rezerw Materiałowych, "mamy jeden z niższych współczynników w Europie utylizowanych dawek".
W Polsce szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia. W grupie zero szczepieni są w tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509, pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.
25 stycznia mają ruszyć szczepienia osób z grupy I. W pierwszej kolejności mają być szczepieni seniorzy. W grupie I są też pensjonariusze domów pomocy społecznej (mają być szczepieni od 18 do 22 stycznia przez zespoły wyjazdowe), pensjonariusze zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu oraz służby mundurowe i nauczyciele.