Większość przedsiębiorstw, które mają wolne miejsca pracy, chętnie zatrudni ukraińskich pracowników, w tym także specjalistów i menedżerów - wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej". Z badania wynika, że to aż 77 proc. firm.

REKLAMA

Jak pisze gazeta, Polscy pracodawcy nie tylko mocno angażują się w pomoc humanitarną dla Ukrainy. Oferują też tysiące miejsc pracy dostępnych także dla ukraińskich uchodźców.

77 proc. ankietowanych pracodawców stwierdziło, że planuje zatrudniać pracowników z Ukrainy - 41 proc. raczej tak i 36 proc. zdecydowanie tak. 13 proc. nie ma takich planów, a 10 proc. jeszcze nie zdecydowało w tej sprawie.

Według marcowego badania firmy rekrutacyjnej Antal prawie ośmiu na dziesięciu pracodawców planuje zatrudnić Ukraińców, również na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych. Choć barierą może być brak znajomości języka polskiego, to firmy widzą więcej szans - licząc na większą dostępność pracowników i możliwość pozyskania niezwykle zmotywowanej kadry posługującej się językiem angielskim - czytamy.

"Oferty pracy dostępne dla obywateli Ukrainy są oczywiście skierowane do polskich pracowników lub innych narodowości. Jednak potrzeby są tak duże, że każda osoba, która spełnia minimalne warunki progowe, ma możliwość udziału w prowadzonych rekrutacjach" - zaznacza Artur Skiba, prezes firmy Antal, która przeprowadziła badanie, cytowany przez "Rz".

Najchętniej chce zatrudniać transport i logistyka oraz IT

Dodano, ze wśród branż, w których najwięcej firm jest gotowych zwiększać zatrudnienie, przyjmując pracowników z Ukrainy, są: TSL (transport i logistyka), IT oraz bankowość i ubezpieczenia. "W TSL wszyscy badani, w IT zaś aż 90 proc. pracodawców, chętnie zatrudniłoby Ukraińców" - podano.

Dużą gotowość zgłosiły też: branża budowlana, produkcja przemysłowa oraz centra usług wspólnych i outsourcingu (SSC/BPO).

Najważniejszym warunkiem - znajomość języka angielskiego

Średnio przedsiębiorstwa mają do zaoferowania 15 wakatów na stanowiska niższego szczebla i 5 wakatów dla specjalistów.

Jako niezbędne warunki rozpatrzenia kandydatów ukraińskich na stanowiska specjalistyczne pracodawcy najczęściej wymieniają znajomość języka angielskiego (73 proc.), a dopiero następnie znajomość języka polskiego (59 proc.).

Zaznaczono, ze badanie objęło 276 małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w Polsce.