Do końca tego roku mieszkańcy trzech mazowieckich gmin powinni dostać oferty od rządu dotyczące wykupu ich gruntów pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, czyli planowanego nowego, największego lotniska w Polsce. O takich planach spółki CPK dowiedział się nasz reporter. Chodzi o gminy Baranów, Teresin i Wiskitki.
Rząd - jak dowiedział się nasz reporter - chce zaoferować specjalną dopłatę dla osób sprzedających swoje działki na rzecz Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ma to być świadczenie w wysokości co najmniej 50 tysięcy złotych. Pojawić ma się też mechanizm, który zagwarantuje właścicielom nieruchomości udział w przyszłych zyskach wynikających z komercyjnego wykorzystania nieruchomości.
Planowane rozwiązanie jest takie, że 50 procent wzrostu wartości nieruchomości trafi do byłego właściciela, a pozostała część zostanie wykorzystana na inwestycje zwiększające jej wartość (np. jej uzbrojenie - przyp.red) - tłumaczy w odpowiedzi na pytania naszego dziennikarza Konrad Majszyk, dyrektor biura komunikacji spółki Centralny Port Komunikacyjny.
To na razie zapowiedzi. Szczegóły mają być znane po tym, jak parlament w sierpniu przyjmie specustawę w tej sprawie.
Wśród planowanych rozwiązań jest też zwiększenie grupy nieruchomości zamiennych poza wykaz, który jest już wskazany w ustawie. ""Rolnicy chcący kontynuować działalność zyskają możliwość pozyskiwania nieruchomości z całej Polski, czyli również spoza regionu objętego wykazami nieruchomości" - czytamy w oficjalnej odpowiedzi od spółki Centralny Port Komunikacyjny, jaką otrzymał nasz dziennikarz. "Przewidujemy też możliwość przedłużenia okresu wydania nieruchomości w wyniku decyzji lokalizacyjnej ponad ustawowych 120 dni (w przypadku podpisania stosownego porozumienia ze spółką CPK)" - zaznaczono.
Spółka podkreśla, że ten tryb będzie stosowany tylko wobec mieszkańców, których obejmie proces wywłaszczenia, czyli nie dojdą ze spółką CPK do porozumienia w ramach programu dobrowolnego nabywania nieruchomości. Co jednak bardzo ważne, mamy nadzieję, że zdecydowana większość transakcji odbędzie się w trybie dobrowolnych wykupów, bez konieczności wywłaszczeń - dodają przedstawiciele spółki.
Mieszkańcy gminy Baranów, z którymi rozmawiał nasz reporter, odpowiadają krótko: czekamy na konkrety. Nie wiemy, jak to się potoczy, na jakich zasadach wycenione będą nasze grunty, nieruchomości, na razie jest nerwówka - podkreślają. Rząd odpowiada, że ceny wyjściowe dla każdej nieruchomości będą przygotowywane przez rzeczoznawców majątkowych. "Według projektu nowelizacji, ekspertyza rynku nieruchomości będzie opiniowana przez zespół ekspercki przy udziale przedstawicieli gmin terenu inwestycji (Baranowa, Teresina i Wiskitek) oraz opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP)" - zapowiada spółka CPK.
Według rządowych planów, pierwszy samolot ma wylądować na płycie Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie za siedem lat - w 2027 roku.