Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5569 nowych zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło 326 osób. Wtorek to drugi dzień testowania nauczycieli w Polsce. O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw Covid-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. W Niemczech lockdown może potrwać nawet do Wielkanocy - pisze "Bild". W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1243 zgony z powodu Covid-19, co jest drugim najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju. Najważniejsze informacje na temat przebiegu epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie znajdziecie w naszym raporcie dnia. Dane w nim były aktualizowane na bieżąco.
- Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5569 nowych zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło 326 osób
- O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw Covid-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego
- Sondaż dla RMF FM: Lekarze i personel medyczny, nauczyciele oraz seniorzy - te grupy najszybciej powinny zostać zaszczepione przeciwko koronawirusowi
- Wtorek jest drugim dniem testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych
- Pod względem liczby ofiar śmiertelnych USA plasują się na pierwszym miejscu wśród wszystkich krajów świata
- Pierwsze przypadki koronawirusa wśród goryli przebywających w niewoli
Ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek o zarejestrowanych podczas ostatniej doby 64 025 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i 1 110 zgonach z powodu Covid-19.
Zdaniem ministerstwa, Brazylia walczy z odrodzeniem się pandemii. Od jej początku zarejestrowano 8 195 637 przypadków zakażeń koronawirusem i 204 690 zgonów na Covid- 19.
Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych. Natomiast pod względem liczby zakażeń jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Indiach.
Od soboty wszyscy przyjeżdżający do Irlandii będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - ogłosił rząd tego kraju. We wtorek poinformowano też o 46 nowych zgonach z powodu Covid-19 - to najwyższy dobowy bilans od kwietnia.
Zmutowany wariant koronawirusa B.1.351 z Republiki Południowej Afryki został po raz pierwszy wykryty w Niemczech. Zakażenie potwierdzono u osoby z powiatu Zollernalb w Badenii-Wirtembergii - powiadomiło we wtorek ministerstwo spraw społecznych w Stuttgarcie.
W ciągu ostatniej doby we Francji zanotowano 19 753 nowe zakażenia koronawirusem, o 3582 więcej niż w ciągu poprzednich 24 godzin - podało ministerstwo zdrowia. Łącznie w kraju od początku pandemii zakaziło się 2 806 590 osób, co pod względem infekcji SARS-CoV-2 stawia Francję na szóstym miejscu w świecie.
Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział lockdown, który potrwa około miesiąca.
Choć Costa nie sprecyzował, od kiedy miałby obowiązywać nowy lockdown, portugalskie media, powołując się na źródła w rządzie, twierdzą, że obostrzenia mogłyby wejść w życie już w czwartek.
Prawdopodobnie ograniczeniu działalności placówek handlu i usług podczas nowego lockdownu nie będzie towarzyszyło zamknięcie szkół, jak w okresie marzec-kwiecień 2020 r. Pracy nie przerwą, według telewizji RTP, także uczelnie wyższe. Z kolei większość pracowników administracji publicznej ma zostać zobowiązanych do pracy zdalnej.
Granica Kanady z USA pozostanie zamknięta przez kolejny miesiąc, do 21 lutego - poinformował na konferencji prasowej premier Kanady Justin Trudeau.
Trudeau podkreślił, że przedłużenie obowiązującego od marca 2020 r. zamknięcia granicy z USA to ważna decyzja, "która pozwoli zapewnić bezpieczeństwo ludziom po obu stronach granicy". "Naszym priorytetem od początku pandemii była ochrona was i waszych rodzin" - dodał.
Minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair napisał na Twitterze, iż podstawą dalszych decyzji "będzie najlepsza dostępna wiedza medyczna".
Według firmy analitycznej Airfinity, do końca 2021 r. Stany Zjednoczone mogą wyprodukować prawie 4,7 mld dawek szczepionki przeciwko Covid-19, Indie - 3,1 mld, a Chiny - 1,9 mld. Niemcy mają zwiększyć swoje zdolności produkcyjne z 0,5 do 1,2 mld dawek.
Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer rozważa możliwość złożenia wniosku o zarejestrowanie w Rosji swej szczepionki przeciwko Covid-19, opracowanej wspólnie z BioNTech - podała rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na służby prasowe firmy.
W komunikacie Pfizer zapowiedział, że będzie nadal współpracował z organizacjami międzynarodowymi i rządami w celu umożliwienia dostępu do szczepionki tym grupom ludności, które jej najbardziej potrzebują. Stanie się to natychmiast, gdy tylko regulatorzy w poszczególnych państwach wydadzą odpowiednie zezwolenia.
W Rosji stosowane są do szczepień na Covid-19 wyłącznie preparaty krajowe: Sputnik V i EpiVacCorona.
Małżeństwo z Quebecu zostało ukarane grzywną za naruszenie obowiązującej w tej kanadyjskiej prowincji godziny policyjnej. Żona twierdziła, że wyprowadza na smyczy psa, ale na smyczy był jej mąż.
W Quebecu od soboty obowiązuje godzina policyjna między 20 wieczorem a 5 rano.
Odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska - oświadczył rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong.
"Minister zdrowia Adam Niedzielski w swoim wystąpieniu uznał, że powinienem złożyć dymisję, co w jego mniemaniu byłoby dowodem ‘umiejętności pokazania odwagi cywilnej’. W poczuciu odpowiedzialności za reformę uczelni i dając świadectwo odwagi cywilnej, odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska" - czytamy w oświadczeniu rektora WUM.
"Wbrew słowom ministra Niedzielskiego nigdy nie mijałem się z prawdą" - podkreślił.
Rada Ministrów przyjęła uchwałę, dzięki której gminy położone na terenach górskich, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią, mają otrzymać 1 mld zł wsparcia - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
W Bawarii od przyszłego poniedziałku noszenie masek FFP2 w lokalnym transporcie publicznym oraz w handlu detalicznym będzie obowiązkowe. Rząd kraju związkowego zdecydował o tym w Monachium - informuje agencja dpa.
Premier Bawarii Markus Soeder powiedział, że "normalne maski" mają chronić innych podczas pandemii koronawirusa. Maski FFP2 chronią również samego użytkownika. Celem wprowadzenia przepisu jest poprawa bezpieczeństwa w lokalnym transporcie publicznym oraz w sklepach.
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1243 zgony z powodu Covid-19, co jest drugim najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju. Wykryto 45 533 nowych zakażeń koronawirusem.
Jeżeli w ciągu kilku tygodni nie nastąpi odmrożenie gospodarki w ramach reżimu sanitarnego to z dnia na dzień możemy obudzić się z 20-sto procentowym bezrobociem - mówił Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak dodał, “rząd obudzi się z ręką nie w nocniku, a w szambie”. Wobec zapowiedzi coraz większej liczby przedsiębiorców, że – mimo zakazów – otworzą swoje interesy, Kaźmierczak zapewnił, że nie będzie nikogo namawiał do łamania prawa, a – jak do tej pory – naciskać na rząd, żeby wprowadzał potrzebne rozwiązania.
Szwajcarski regulator rynku leków Swissmedic poinformował, że zatwierdził szczepionkę firmy Moderna Inc przeciwko Covid-19, po wcześniejszym dopuszczeniu preparatu Pfizer-BioNTech. Do końca lutego Szwajcarzy pozyskają 1,5 mln dawek szczepionek od tych firm.
W Portugalii podczas ostatnich 24 godzin zanotowano największą od początku pandemii liczbę zmarłych z powodu koronawirusa - 155 osób, podał resort zdrowia w Lizbonie.
W Portugalii potwierdzono już w sumie 8080 ofiar śmiertelnych koronawirusa.
Szefowa wielkopolskiego sanepidu zleciła swoim podwładnym "wyzerowanie wszystkich zaległości" w systemie informatycznym, w którym widniały dane ponad tysiąca osób zakażonych Covid-19. Pracownicy sanepidu na wykonanie zadania dostali zaledwie kilka godzin. Część z nich w obawie przed utratą pracy - czym również miała im zagrozić przełożona - odznaczyła w systemie sprawy jako załatwione, mimo braku uprzedniego kontaktu telefonicznego z osobami przebywającymi na kwarantannie.
Rosyjscy kosmonauci, którzy w kwietniu polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), przyjęli pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa. Jak podały służby prasowe Centrum Przygotowań Kosmonautów, zaszczepiła się załoga zasadnicza i rezerwowa.
W Polsce zaszczepiło się już przeszło 300 tys. osób; to czwarty wynik w Unii Europejskiej - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk na Twitterze.
W Polsce zaszczepio si ju przeszo 300.000 osb. To czwarty wynik w UE :) #SzczepimySi pic.twitter.com/mWjTQxrfkW
michaldworczyk12 stycznia 2021
616 osób zmarło we Włoszech minionej doby na Covid-19, potwierdzono 14 242 kolejne zakażenia koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia. W ciągu doby wykonano 141 tys. testów. W porównaniu z poniedziałkiem wzrosła liczba zgonów i nowych infekcji.
Bilans zmarłych od początku pandemii w kraju wzrósł do 79 819. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wynosi około 2,3 mln.
Osiem polskich centrów krwiodawstwa otrzymało od Komisji Europejskiej 760 tysięcy euro na inwestycje związane z pobieraniem osocza od dawców, którzy przeszli Covid-19 - dowiedziała się brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Polska jest jednym z 14 krajów Unii Europejskiej, które dostały takie unijne granty.
Z powodu pandemii zmianie ulega obrzęd posypania głów popiołem w Środę Popielcową, która w tym roku przypada 17 lutego - takie zalecenie wydała watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Zgodnie ze wskazówkami Watykanu, ksiądz w chwili posypywania popiołem głów wiernych musi mieć maseczkę, rękawiczki i wcześniej zdezynfekowane ręce.
Odstąpiono od zasady wygłaszania formuły: "Pamiętaj, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" do każdej osoby w chwili tego obrzędu. Ma zostać ona wygłoszona od ołtarza do wszystkich wiernych, nie do każdego z osobna.
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi obecnie 11 kontroli dot. możliwych nieprawidłowości podczas szczepień przeciwko Covid-19 - dowiedział się reporter RMF FM Paweł Balinowski. Wyciągane są już również pierwsze konsekwencje: stanowisko straciła dyrektor szpitala w Zgorzelcu, gdzie poza kolejką zaszczepić się miał m.in. burmistrz miasta.
Czeska społeczność żydowska potępiła noszenie przez niektórych uczestników piątkowej demonstracji w Pradze żółtych sześcioramiennych gwiazd z napisem "Niezaszczepiony". "Użycie gwiazdy Dawida przy protestach przeciwko szczepieniom jest hańbą i obrazą pamięci ofiar Holokaustu" - napisał na Twitterze ambasador Izraela w Pradze.
Na tę chwilę nie ma takiej możliwości - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o możliwość wcześniejszego zaszczepienia nauczycieli klas I-III.
Mamy ograniczenia związane z liczbą dostaw szczepień. Te ograniczenia w tej chwili są takie, że optymistycznie zakładając, mamy mniej więcej 6 mln dawek do końca marca - wskazał minister.
O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw Covid-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Świadczenie kompensacyjne będzie się wahało w przedziale od 10 tys. zł - w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji, aż do 100 tys. zł.
W Polsce mieliśmy do tej pory w przypadku szczepienia przeciw koronawirusowi 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki.
Aby otrzymać szczepionki przeciwko Covid-19 szybciej i w większej ilości, Izrael zapłacił za nie ponad jedną trzecią więcej niż Unia Europejska i Stany Zjednoczone - wynika z danych, które podał publiczny nadawca Kan.
Izraelski rząd postawił sobie za cel zaszczepienie ponad pięciu z 9,3 milionów obywateli do końca marca. Średni koszt dwóch wymaganych dawek szczepionek, które Izrael kupił już od firm farmaceutycznych Pfizer/BioNtech i Moderna, ma wynosić 47 dolarów.
"Washington Post" poinformował w grudniu, że USA zapłaciły 19,5 dolara za jedną dawkę preparatu produkcji Pfizer/BioNTech, a UE 14,76 dolara. W przypadku szczepionek Moderny kwoty wynosiły odpowiednio 15 i 18 dolarów.
300 gości zastali policjanci i kontrolerzy sanepidu w hotelu we Władysławowie na Pomorzu. Właściciel tłumaczył, że w obiekcie rozgrywany jest turniej szachowy. Faktycznie: mundurowi zastali na miejscu również osoby grające w szachy.
KE poinformowała, że Europejska Agencja Leków (EMA) prowadzi wstępne rozmowy z rosyjskim producentem szczepionki przeciw Covid-19 - Sputnik V. Firma nie zdecydowała się jeszcze złożyć wniosku o dopuszczenie preparatu na rynek unijny.
Sanepid w Cieszynie ma podjąć decyzję w sprawie działalności jednej z tamtejszych restauracji. Została ona otwarta mimo obowiązujących zakazów związanych z pandemią koronawirusa.
Pierwsze 29 tys. szczepionek Moderny dotarło już do Polski. W najbliższych dniach będą wydawane do szpitali - poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Dodał, że szczepionki przeciw Covid-19 są już przekazywane także do szpitali tymczasowych.
257 834 szczepienia przeciw Covid-19 wykonano dotąd w Polsce. Do kraju trafiło 1 051 830 dawek - wynika z wykresu zamieszonego na Twitterze Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dawek zabezpieczonych na drugie szczepienie jest 587 085, a dostarczonych do punktów - 456 915. Zutylizowano 660 szczepionek. Niepożądane odczyny wystąpiły u 37 zaszczepionych.
Dzienny raport #SzczepimySi Liczba zaszczepionych przekroczya 250 tys. osb pic.twitter.com/lL81nkMULh
szczepimysie12 stycznia 2021
Obowiązek przedstawienia negatywnego testu na obecność koronawirusa przy wjeździe do Anglii wejdzie w życie w najbliższy piątek o godz. 4 rano - poinformowało brytyjskie ministerstwo transportu.
Test musi być wykonany w ciągu 72 godzin przed wyjazdem i nie zwalnia z obowiązku 10-dniowej izolacji. Można ją skrócić w przypadku wykonania w piątym dniu po przyjeździe odpłatnego testu.
Potrzeba jeszcze 8-10 tygodni twardych ograniczeń. Tak, według dziennika "Bild", mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel na spotkaniu swojej partii CDU. Gazeta wylicza, że zgodnie ze słowami szefowej rządu w Berlinie, lockdown miałby potrwać do Wielkanocy.
KE zakończyła rozmowy z firmą farmaceutyczną Valneva ws. zakupu jej szczepionki przeciw Covid-19. Zakłada zakup 30 milionów dawek, a w późniejszym etapie kolejnych 30 milionów.
Pierwszy z niemieckich landów wprowadził ułatwienia dla osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Mieszkańcy Saksonii-Anhalt, którzy zostali zaszczepieni, nie muszą przechodzić obowiązkowej kwarantanny po powrocie z tzw. obszarów ryzyka zakażeniem. Wśród nich jest też Polska. Warunek: od szczepienia do wyjazdu musi upłynąć co najmniej 14 dni. Kwarantanny nie muszą przechodzić też osoby, które przechorowały Covid-19 i mają to udokumentowane. Dotyczy to osób, które przeszły infekcję w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
W związku z nowymi przypadkami Covid-19 władze chińskiego miasta Langfang ogłosiły we wtorek tygodniową kwarantannę domową i plan przebadania wszystkich 4,9 mln mieszkańców. To kolejne objęte lockdownem miasto w otaczającej Pekin prowincji Hebei.
Wykrywane codziennie nowe lokalne zakażenia w pobliżu stolicy wywołują obawy o kolejną falę pandemii w kraju, w którym koronawirus od wielu miesięcy utrzymywany jest zasadniczo pod kontrolą.
Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 7,7 mln osób. Ostatniej doby wykonano 50,1 tys. testów, w tym prawie 16 tys. testów antygenowych - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.
U 47-letniej pacjentki w Rosji wykryto 18 mutacji koronawirusa w ciągu czterech miesięcy. Taką informację podał dziennik "Izwiestija", powołując się na przypadek opisany w materiale naukowym. Zdaniem badaczy wirus mutował, znajdując się długo w osłabionym organizmie.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5569 nowych zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło 326 osób.
Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 16 859 osób, u których potwierdzono zakażenie; 1637 jest pod respiratorami - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.
Z zestawienia ministerstwa wynika także, że na kwarantannie przebywa 169 588 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 5645 osób.
Resort poinformował też, że dotychczas wyzdrowiało 1 138 126 zakażonych koronawirusem.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/HTsZrdYEUB
MZ_GOV_PLJanuary 12, 2021
Na Ukrainie liczba zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem przekroczyła 20 tysięcy. Minionej doby zmarło 184 zainfekowanych. Od początku epidemii na Ukrainie wykryto 1 124 430 zakażeń SARS-CoV-2.
Do 24 stycznia na Ukrainie obowiązują zaostrzone ograniczenia, zgodnie z którymi restauracje, bary, kawiarnie mogą obsługiwać klientów tylko na wynos, mają być zamknięte kina i teatry, siłownie oraz centra handlowo-rozrywkowe.
Europejska Agencja Leków dostała wniosek o warunkowe dopuszczenie do użytku szczepionki przeciw Covid-19 AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego. Będzie on rozpatrywany w przyspieszonym trybie, a opinia o szczepionce może być wydana 29 stycznia.
Jeśli preparat AstraZeneca zostanie zatwierdzony, będzie trzecią szczepionką przeciw Covid-19 dopuszczoną do użytku w Unii Europejskiej. 21 grudnia EMA zdecydowała o warunkowej autoryzacji szczepionki firm Pfizer i BioNTech, a 6 stycznia - substancji firmy Moderna.
Z powodu pandemii koronawirusa w rosyjskim Kraju Chabarowskim na Dalekim Wschodzie odwołano w tym roku tradycyjne zanurzanie się w przeręblach w zbiornikach wodnych. Obrzęd ten związany jest z prawosławnym świętem Chrztu Pańskiego, obchodzonym 19 stycznia. To jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym. Trzykrotne zanurzenie się w lodowatej wodzie, w przerębli w kształcie krzyża symbolizuje oczyszczenie się z grzechów.
"Musimy pamiętać, że do Polski co tydzień przybywa ok. 300-350 tys. szczepionek i gdybyśmy chcieli wszystkich w tych 350 tys. zmieścić w jednym czy drugim tygodniu, to by się okazało, że musielibyśmy mieć cud porównywalny do rozmnożenia chleba" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM poseł PiS Bolesław Piecha, pytany o harmonogram szczepień. "Nie ma możliwości zaszczepienia wszystkich, wybrano taką a nie inną drogę, ja ją uważam za słuszną" - dodał.
Zapytany o przedsiębiorców, którzy już zapowiadają otwieranie swoich biznesów mimo obostrzeń, Piecha powiedział, że ograniczenie transmisji koronawirusa jest najważniejsze. "Dura lex, sed lex. Wytrzymajmy jeszcze trochę, to jest taki mój apel" - powiedział.
Od piątku osoby podróżujące do Nowej Zelandii będą musiały okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Test nie zwolni podróżnych z obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny.
Od listopada Nowa Zelandia nie odnotowała ani jednego przypadku infekcji koronawirusem poza ośrodkami izolacji dla podróżnych.
Łącznie od początku pandemii potwierdzono tam 2120 zakażeń koronawirusem, a na Covid-19 zmarło 25 osób.
Kancelaria premiera nawiązuje współpracę między innymi ze sportowcami i internetowymi influencerami, którzy będą promowali szczepienia przeciw Covid-19 - dowiedział się nasz dziennikarz.
Na liście osób, które będą zachęcały do zaszczepienia się, jest już ponad 50 osób, między innymi olimpijczycy, skoczkowie, piłkarze, siatkarze i koszykarze.
Seniorów do zaszczepienia się ma zachęcać między innymi 97-letni Witalis Skorupka, żołnierz AK, uczestnik Akcji Burza.
Turecki aktor Can Yaman został ukarany w Rzymie grzywną w wysokości 400 euro za naruszenie przepisów o walce z pandemią poprzez wywołanie zgromadzenia swoich fanów. Oblegali oni hotel w centrum Wiecznego Miasta, w którym się zatrzymał.
Na widok zabronionego w pandemii zgromadzenia interweniowała policja. Funkcjonariusze ustalili z dyrekcją hotelu, że Yaman wejdzie bocznymi drzwiami, aby nie doszło do niebezpiecznej sytuacji.
Jednak po godzinie, wbrew umowie, aktor wyszedł głównymi drzwiami, by rozdać autografy.
W poniedziałek Polsce wykonano ok. 45 tys. szczepień przeciw Covid-19. Obecnie szczepienia wykonuje się produktem o nazwie Comirnaty opracowanym przez konsorcjum firm Pfizer i BioNTech. We wtorek do kraju ma jednak trafić pierwsze 29 tys. szczepionek firmy Moderna.
Lekarze i personel medyczny, nauczyciele oraz seniorzy - te grupy najszybciej powinny zostać zaszczepione przeciwko koronawirusowi. To wniosek z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
W ciągu ubiegłej doby potwierdzono w Niemczech 12 802 zakażenia koronawirusem i 891 zgonów.
Do poniedziałku przed południem zaszczepiono w Niemczech przeciwko Covid-19 co najmniej 613 347 osób. Wskaźnik szczepień wynosi obecnie 7,4 na 1000 mieszkańców.
Obecnie w Niemczech obowiązuje lockdown, czyli zakaz opuszczania domów bez konieczności; otwarte są tylko sklepy z artykułami niezbędnymi do codziennego życia, a także apteki i banki. Zamknięte są szkoły, a niektórzy pracodawcy musieli zawiesić działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostały zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.
376 051 - tyle do poniedziałku wyniósł bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W ciągu doby w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 zmarły 2043 osoby.
Pod względem liczby ofiar śmiertelnych USA plasują się na pierwszym miejscu wśród wszystkich krajów świata. Stany Zjednoczone przodują także pod względem liczby wykrytych przypadków SARS-CoV-2 z ich liczbą przekraczającą 22,6 mln.
Stany Zjednoczone zaszczepiły do tej pory najwięcej osób ze wszystkich krajów Zachodu - do wtorku to blisko 9 milionów, czyli mniej więcej 2,72 procent populacji. Władze planują zaszczepić do końca kwietnia 100 milionów Amerykanów.
Osiem goryli w Safari Park w pobliżu San Diego w Kalifornii miało pozytywny test na obecność koronawirusa. Są to pierwsze przypadki tej choroby wśród goryli przebywających w niewoli oraz pierwszy znany przypadek przeniesienia SARS-CoV-2 na małpy człekokształtne.
Wtorek jest drugim dniem testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół na obecność SARS-CoV-2. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia.
Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa jest zainfekowany koronawirusem. Przechodzi chorobę bezobjawowo.
Portugalia jest na początku stycznia jednym z najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa państw Europy w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców. W poniedziałek zanotowano tam rekordową liczbę zgonów - 122, a także ponad 5 tys. zakażeń.
Do tej pory we Włoszech zaszczepiono przeciw Covid-19, według oficjalnych danych, ponad 654 tysiące osób. Co najmniej 100 tysięcy osób zaszczepiło się poza kolejką - podaje dziennik "La Repubblica". Wyjaśnia, że są wśród nich krewni pracowników służby zdrowia, adwokat, księża, lokalni politycy.
Na swoją kolej czekają cierpliwie 79-letni prezydent kraju Sergio Mattarella i 84-letni papież Franciszek.