Rosyjskie embargo na polskie owoce i warzywa, budowa elektrowni atomowej, rozwój infrastruktury drogowej, wydłużenie tygodnia pracy do sześciu dni - nad tymi tematami dyskutowali pomorscy politycy w czasie wyborczej debaty RMF FM i TVP Info w Gdańsku. "W przypadku energii jądrowej czy łupków strasznie ważną sprawą jest przekonanie ludzi, że to nie jest groźne" - mówił Janusz Lewandowski z PO. Prof. Andrzej Ceynowa z SLD podkreślał natomiast, że porównywanie energii pozyskiwanej np. z wiatraków i elektrowni atomowej jest bezsensowne - według niego, oba źródła powinny się uzupełniać. Przeczytajcie, o czym jeszcze dyskutowali politycy!
Andrzej Jaworski (Prawo i Sprawiedliwość)
Prof. Andrzej Ceynowa (Sojusz Lewicy Demokratycznej)
Krzysztof Trawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Robert Biedroń (Twój Ruch)
Jednym z tematów debaty była możliwość powstania na Pomorzu elektrowni atomowej.
Kraj wydobywa się z epoki węgla, a w planach mieszczą się dwie elektrownie jądrowe. One mają nam dawać na początek 15 procent energii. W przypadku energii jądrowej czy łupków strasznie ważną sprawą jest przekonanie ludzi, że to nie jest groźne - mówił Janusz Lewandowski.
Andrzej Jaworski podkreślał, że budowa elektrowni atomowej może być rozważana dopiero wtedy, gdy poznamy wszystkie "za" i "przeciw". Teraz tego nie znamy - zauważył.
Robert Biedroń poruszył natomiast kwestię odnawialnych źródeł energii. Na Pomorzu mógłby powstać Instytut Odnawialnych Źródeł Energii - zaproponował.
Prof. Andrzej Ceynowa zaznaczał jednak, że porównywanie energii z wiatraków i elektrowni atomowej jest bezsensowne. Według niego, oba źródła powinny się uzupełniać.
W czasie debaty poruszono również temat embarga, jakie Rosja nałożyła na polskie owoce i warzywa.
Myślę, że strategia UE była nieprzemyślana. W naszym interesie jest, aby mieszkańcy Kaliningradu tu przyjeżdżali, a jest ich o wiele mniej. Nie możemy sobie pozwolić, żeby tracić tych klientów - mówił Robert Biedroń.
Wyraźnie widać, że jest pewna panika. Ceny strasznie spadły. Interwencja UE trwa dość długo i może być spóźniona - podkreślał z kolei Krzysztof Trawicki. Jak trzeba pomachać szabelką, to jesteśmy pierwsi, a gdzie jest teraz unijna solidarność? - pytał retorycznie.
Kiedyś inni nadstawiali głowę, żeby nam pomóc. Teraz jakaś cena z naszej strony musi być. Sankcje nie były nieprzemyślane, one były tygodniami analizowane. Interesem Polski jest Ukraina dążąca do UE - odpowiadał Janusz Lewandowski. Podkreślał również, że jedyna broń przeciw Rosji, jaką mamy, to broń handlowa. Ale ona jest obosieczna - przyznał.
Andrzej Jaworski postulował w czasie debaty szybką budowę autostrady na południe, która połączyłaby Pomorze z południową Polską.
Robert Biedroń podkreślał, że środkowe Pomorze ma kiepskie połączenie z Trójmiastem - jak mówił, ze Słupska do Gdańska jechał aż dwie godziny. Zauważył również, że "Trójmiasto wysysa cały potencjał Pomorza": Tak jest, bo mniejszym miastom obcinamy tlen. Tniemy np. połączenia kolejowe, nie można dojechać do mniejszych ośrodków, więc inwestor nie będzie tam inwestować.
Trzeba być ślepym, żeby nie widzieć olbrzymiego postępu - mówił z kolei o drogowej komunikacji Janusz Lewandowski.
Pan do Brukseli lata samolotem i nie zna polskich dróg - odpowiedział europosłowi Andrzej Jaworski.
Prof. Ceynowa przypomniał natomiast, że w Chinach 1000 km można pokonać szybciej niż 350 km z Gdańska do Warszawy.
Politycy rozmawiali również na temat pomysłu PO zmian w kodeksie pracy, które umożliwiłyby wydłużenie tygodnia pracy do sześciu dni.
Kraje zachodnie zapłacą za skracanie dnia pracy. W projekcie PO chodzi o to, żeby ludzie, którzy chcą więcej zarobić, mogli więcej zarobić. Jeśli to się będzie działo w porozumieniu pracownika z pracodawcą, to w porządku - przekonywał Janusz Lewandowski.
Pracownik często nie może negocjować z pracodawcą, ten go często stawia pod ścianą - zauważył w odpowiedzi Andrzej Jaworski.
My stanowczo mówimy, że pięciodniowy tydzień pracy to jest coś niezmiennego - podkreślił z kolei Krzysztof Trawicki.
Cotygodniowe debaty polityków są elementem związanego z listopadowymi wyborami samorządowymi, multimedialnego projektu: Twoje wybory w RMF FM i TVP Info. W ramach tej akcji przybliżamy Wam - równocześnie w radiu, telewizji i internecie - problemy lokalnych społeczności w najróżniejszych zakątkach kraju, wskazujemy najistotniejsze sprawy do rozwiązania i przepytujemy najważniejszych polityków w regionach.
Co czwartek dziennikarze RMF FM i TVP Info odwiedzają inne polskie miasto.
Problemy Pomorza zgłaszaliście za pomocą specjalnej platformy - Samorządowej Mapy Życzeń - i w mailach do redakcji. Na podstawie Waszych głosów, a także rozmów naszego dziennikarza w regionie wybraliśmy 10 postulatów. Wy, głosując w naszej sondzie, wybraliście te, które uważacie za najważniejsze, a wskazane przez Was punkty trafiły do Paktu dla Regionu.
Dokument ten wręczyliśmy politykom, którzy wzięli udział w debacie.
W kolejnych tygodniach nasz wyborczy konwój zawita do kolejnych regionów [SPRAWDŹ LISTĘ!].
Przez cały czas na RMF 24 czekamy natomiast na Wasze opinie - za pośrednictwem Samorządowej Mapy Życzeń możecie zgłosić problemy, z którymi boryka się Wasz region, zaznaczyć, czego oczekujecie od nowych samorządowców. By to zrobić, wybierzcie ten region na Samorządowej Mapie Życzeń i wpiszcie swój postulat. Każdą z kwestii wpisujcie osobno, zaznaczając miasto, którego sprawa ta dotyczy.
(edbie)