Tematyka społeczna zdominowała naszą czwartkową debatę w ramach akcji Twoje Wybory w RMF FM i TVP Info. Nasi dziennikarze pytali lokalnych polityków o to, jak zatrzymać młodych ludzi w Wielkopolsce, ułatwić dostęp do żłobków, przedszkoli, mieszkań czy usprawnić komunikację.

REKLAMA

Gośćmi debaty byli: Ryszard Czarnecki (PiS), Krystyna Łybacka (SLD), Adam Szejnfeld (PO), Stanisław Kalemba (PSL) i Ryszard Grobelny – prezydent Poznania. Dyskusja rozpoczęła się od pytania: Jak zatrzymać młodych w Wielkopolsce? Ryszard Grobelny przekonywał, że sytuacja w Poznaniu i w regionie nie jest najgorsza. Inni uczestnicy polemizowali jednak z takim postawieniem sprawy.

Cieszę się, że prezydent Poznania jest pełen samozadowolenia, ale wielu Wielkopolan wyjechało - mówił Ryszard Czarnecki. To kwestia nie tylko pracy, ale też pewnych perspektyw. Przede wszystkim zmiany podatkowe, miejsca w żłobkach, przedszkolach... - wyliczał.

Około 10 procent populacji znajduje miejsca w żłobkach. Reszta może iść do prywatnych. Liczba miejsc w przedszkolach się zwiększyła. Ale problem jest nie tyle w liczbie miejsc, ale w ich lokalizacji - zauważyła Krystyna Łybacka.

Mamy najmniejsze bezrobocie z 16 województw. Inna sytuacja jest w subregionie poznańskim, konińskim, pilskim. Zrównoważony rozwój Wielkopolski to jest klucz do sprawy - ocenił reprezentant PSL w naszej debacie, Stanisław Kalemba.

Do zarzutów stawianych mu przez adwersarzy Ryszard Grobelny odniósł się krótko. Gdyby władze chciały zaufać samorządom i pomóc im rozwiązać te problemy to byłaby piękna wizja - stwierdził. Pytany o drogie bilety komunikacji miejskiej w Poznaniu odparł z kolei: Wszystkich poznaniaków zapraszam, żeby kupili bilet przystankowy i płacili za tyle przystanków, ile przejadą.

Nasi goście zastanawiali się też nad tym, czy Poznań jest miastem otwartym, w którym kultura i sztuka mogą się bez przeszkód rozwijać. Pretekstem do poruszenia tego wątku były m.in. kontrowersje wokół spektaklu: "Golgota Picnic". Poznań jest miastem, gdzie kultura rozwija się bardzo dobrze. Jest miastem, gdzie dzieje się bardzo wiele wspaniałych spektakli, mnóstwo imprez. Do Poznania warto przyjechać na wydarzenia kulturalne - przekonywał Grobelny. Laurka dla Poznania to zasługa mieszkańców, ale ja się wstydzę za władze miasta, które zamykają usta twórcom i słyszę, że "do tego konserwatywnego Poznania", bo to władze się boją - odpowiadała Krystyna Łybacka z SLD. Za pieniądze publiczne władze mają prawo wymagać, aby nie były ranione uczucia osób wierzących - przyznał Ryszard Czarnecki z PiS. Sytuacja, w której przekracza się granice kosztem cudzej wolności jest niedopuszczalna - podsumował.

ZOBACZ FILM Z DEBATY

Na koniec wszyscy uczestnicy dyskusji otrzymali przygotowany przez widzów TVP Info i słuchaczy RMF FM Pakt dla Wielkopolski.