Niemcy i Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie bojowe wozy piechoty Marder i Bradley - wynika z opublikowanego na stronie Białego Domu komunikatu. Dodatkowo władze w Berlinie dostarczą Ukraińcom system obrony przeciwlotniczej Patriot. "Nie zamierzamy prowadzić z Rosją żadnych negocjacji w sprawie zaproponowanego przez Kreml rzekomego rozejmu z okazji prawosławnych świąt Bożego Narodzenia. Będziemy robić na swojej ziemi to, co uznamy za stosowne" - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Rosyjscy dowódcy wiedzą o przypadkach przemocy seksualnej, których dopuszczają się ich podwładni na Ukrainie, a niekiedy nawet zachęcają swoich żołnierzy do takich zachowań wobec ludności cywilnej - poinformował amerykański dziennik "New York Times". Czwartek jest 316. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą relacjonowaliśmy dla was w naszym raporcie dnia. Informacje w nim były aktualizowane na bieżąco.
Minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko poinformował o zakończeniu umowy najmu z Ukraińską Cerkwią Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) dotyczącej najważniejszej świątyni Ławry Peczerskiej w Kijowie - soboru Zaśnięcia Bogurodzicy.
Minister poinformował na serwisie Telegram, że sobór Zaśnięcia Bogurodzicy oraz druga świątynia - cerkiew Refektarzowa, "powracają do państwa po wynajmowaniu ich przez Ukraińską Cerkiew Prawosławną" (UCP). Oficjalnie zakończyła pracę komisja zdawczo-odbiorcza zajmująca się tymi dwiema świątyniami. Podsumowując pracę podpisano odpowiedni akt zdawczy budynków ze strony UCP. Choć na ostatnim posiedzeniu komisji nie zjawił się metropolita Pawło (zwierzchnik UCP - PAP), nie stanowi to przeszkody w odzyskaniu majątku państwowego - napisał Tkaczenko.
Wołodymyr Zełenski - komentując rosyjską propozycję rozejmu podczas prawosławnych świąt Bożego Narodzenia - powiedział, że jest ona manewrem w próbie zatrzymania natarcia sił ukraińskich w Donbasie. Dodał, że aby zakończyć wojnę, trzeba przerwać agresję.
To, co według opozycji było niemożliwe, stało się realne. Niemcy przekażą Ukrainie wyrzutnie Patriot - napisał wicepremier Mariusz Błaszczak na Twitterze. Kiedy proponowałem takie rozwiązanie, znawcy wojska z PO jak zwykle twierdzili, że się nie da. Mnie zależy na bezpieczeństwie Polski, a ta decyzja wpływa na jego zwiększenie - dodał.
To, co wedug opozycji byo niemoliwe, stao si realne. Niemcy przeka Ukrainie wyrzutnie Patriot. Kiedy proponowaem takie rozwizanie, "znawcy wojska" z PO jak zwykle twierdzili, e "si nie da". Mnie zaley na bezpieczestwie Polski, a ta decyzja wpywa na jego zwikszenie.
mblaszczakJanuary 5, 2023
Wołodymir Zełenski podziękował kanclerzowi Niemiec za decyzję o dostarczeniu Ukrainie baterii systemu obrony powietrznej Patriot, a także przekazane wcześniej systemy IRIS-T i Gepard. "Niemcy wnoszą ważny wkład w to, by wszystkie rosyjskie pociski rakietowe były zestrzeliwane" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.
W związku z kolejną turą mobilizacji w Rosji, która jest spodziewana w styczniu, władze na Kremlu już teraz starają się zapobiec masowym wyjazdom za granicę mężczyzn w wieku poborowym - oznajmił w wieczornym komunikacie na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Nie można wykluczyć wprowadzenia całkowitego zakazu przekraczania granicy dla mężczyzn z tych kategorii wiekowych - dodał Sztab.
Pod koniec grudnia identyczne doniesienia przekazał minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Przedstawiciel rządu zwrócił się w wystąpieniu wideo do obywateli Rosji, ostrzegając ich, że na początku stycznia Kreml ogłosi stan wojenny i rozpocznie kolejną falę mobilizacji na wojnę przeciwko Ukrainie. Według Reznikowa planowane jest zamknięcie granic nie tylko Rosji, ale również Białorusi.
Wśród rosyjskich więźniów, którzy po półrocznej służbie na Ukrainie powracają do kraju i zostają ułaskawieni, są osoby skazane za najcięższe zbrodnie, w tym morderstwa - poinformowała rosyjskojęzyczna redakcja BBC.
Mieszkańcy rodzinnych miejscowości skazańców obawiają się konsekwencji wypuszczenia ich na wolność.
Reżimy autorytarne zacieśniły współpracę. Kilka tygodni przed inwazją Rosji na Ukrainę prezydent Putin i prezydent Xi spotkali się w Pekinie i ogłosili strategiczne partnerstwo. Rosja i Chiny prowadzą wspólnie coraz więcej szkoleń i działań militarnych - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Niemcy i Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie bojowe wozy piechoty Marder i Bradley - wynika z opublikowanego na stronie Białego Domu komunikatu. Dodatkowo władze w Berlinie dostarczą Ukraińcom system obrony przeciwlotniczej Patriot.
Belgia znajduje się w ogonie krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, które organizują dostawy sprzętu wojskowego na Ukrainę - podał dziennik "Le Soir", powołując się na raport organizacji GRIP.
Militarna pomoc Belgii wynosi niecałe 10 mln dolarów.
Szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock powiedziała w Londynie podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ W. Brytanii Jamesem Cleverly, że w sprawie czołgów dla Ukrainy Berlin będzie "działać razem z partnerami".
Nie wyjaśniła jaki rodzaj broni Niemcy mogą wysłać na Ukrainę.
Nie zamierzamy prowadzić z Rosją żadnych negocjacji w sprawie zaproponowanego przez Kreml rzekomego rozejmu z okazji prawosławnych świąt Bożego Narodzenia. Będziemy robić na swojej ziemi to, co uznamy za stosowne - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.
Sekretarz generalny ONZ António Guterres z zadowoleniem przyjąłby jakiekolwiek zawieszenie broni w Ukrainie podczas prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia, "wiedząc jednak, że nie zastąpi to sprawiedliwego pokoju zgodnego z Kartą Narodów Zjednoczonych i prawem międzynarodowym" - powiedział rzecznik ONZ Stéphane Dujarric, cytowany przez agencję Reutera.
Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie zawierał ok. 50 bojowych wozów piechoty Bradley - poinformował Reuters, powołując się na dwóch członków amerykańskiej administracji ds. obronności.
Z Lublina wyjechał transport dziesięciu agregatów prądotwórczych wartych 135 tys. zł. Sprzęt trafi m.in. do Sum i Odessy.
Od początku wojny miasto przekazało już około 100 transportów z pomocą humanitarną do miast ukraińskich.
Niemcy są bliskie podjęcia decyzji o przekazaniu Ukrainie bojowych wozów piechoty, które pomogłyby w walce z siłami rosyjskimi - poinformował Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła. Po tym, jak Francja zdecydowała się przekazać Ukraińcom opancerzone pojazdy kołowe AMX-10 RC, a Stany Zjednoczone rozważają wysłanie bojowych wozów piechoty Bradley, rośnie presja na kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by postąpił podobnie do sojuszników.
Rosyjscy dowódcy wiedzą o przypadkach przemocy seksualnej, których dopuszczają się ich podwładni na Ukrainie, a niekiedy nawet zachęcają swoich żołnierzy do takich zachowań wobec ludności cywilnej - poinformował amerykański dziennik "New York Times", cytując ustalenia ukraińskiej prokuratury.
"Żaden inny członek niemieckiego rządu nie sprawia kanclerzowi Olafowi Scholzowi tylu kłopotów, co minister obrony Christine Lambrecht" - ocenia portal ntv. Przewiduje jednak, że bez względu na to, jak bardzo Lambrecht może zaszkodzić rządowi, Scholz raczej jej nie zdymisjonuje, co wynika z jego stylu urzędowania.
Portal przypomina najnowszą wpadkę z udziałem minister obrony: jej opublikowany w sylwestra film na Instagramie, który pokazał "zdumiewający brak wrażliwości i umiejętności korzystania z mediów".
Realitt mal wieder besser als jede Satire. #Lambrecht pic.twitter.com/gPUbkIfskY
jdsutthoffJanuary 1, 2023
Film uzupełnił rozpowszechniany przez media i opozycję wizerunek minister, która nie radzi sobie na swoim stanowisku - szczególnie wobec wartej 100 mld euro modernizacji Bundeswehry oraz konieczności wsparcia militarnego Niemiec dla atakowanej przez Rosję Ukrainy. "Mimo to jest jednak mało prawdopodobne, aby Christine Lambrecht opuściła rząd w najbliższej przyszłości, a przyczyną tego jest Olaf Scholz" - pisze ntv.
Putin chce zyskać na czasie. Tak naprawdę ma ogromne problemy z dostarczeniem zaopatrzenia dla swoich wojsk, które są na pierwszej linii frontu, w związku z czym (poprzez proponowany przez Rosję "świąteczny rozejm" - przyp. red.) być może będzie chciał uzyskać dostęp do tego, żeby dostarczyć paliwo, amunicję, a także wymienić ludzi. Mam nadzieję, że Ukraińcy się na to po prostu nie zgodzą - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM komandor rezerwy Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.
"'Czasowy rozejm' między Ukrainą i Rosją jest możliwy tylko wtedy, gdy Rosja wycofa się z okupowanych terytoriów ukraińskich; w przeciwieństwie do niej Ukraina nie atakuje cudzych ziem" - oświadczył w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Dodał, że ogłoszenie przez Rosję rozejmu z okazji prawosławnego Bożego Narodzenia jest gestem czysto propagandowym.
Dyżur bojowy rosyjskiej fregaty Admirał Gorszkow na Atlantyku, ogłoszony osobiście przez Władimira Putina, to ruch propagandowy, służący odwróceniu uwagi od porażek Kremla podczas wojny z Ukrainą - oceniła ukraińska marynarka wojenna.
Reżimy autorytarne zacieśniły współpracę. Kilka tygodni przed inwazją Rosji na Ukrainę prezydent Putin i prezydent Xi spotkali się w Pekinie i ogłosili strategiczne partnerstwo. Rosja i Chiny prowadzą wspólnie coraz więcej szkoleń i działań militarnych - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział ukraińskiemu przywódcy Wołodymyrowi Zełenskiemu w rozmowie telefonicznej, że Ankara gotowa jest podjąć się roli mediatora w ramach negocjacji pokojowych z Rosją - podały służby prasowe tureckiego prezydenta.
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił ministrowi obrony Federacji Rosyjskiej Siergiejowi Szojgu wprowadzenie bożonarodzeniowego zawieszenia broni na całej linii frontu w Ukrainie. Walki mają zostać przerwane w piątkowe południe, a zawieszenie broni powinno obowiązywać do godziny 24:00 7 stycznia.
W Mińsku zatrzymano duchownego prawosławnego, który modlił się za obrońców Ukrainy - podało Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna".
Duchowny Dyjanisij Karastalow został zatrzymany przez funkcjonariuszy z jednostki ds. walki z przestępczością zorganizowaną.
Straty osobowe rosyjskich grup szturmowych pod Bachmutem wynoszą około 80 proc. Dowódcy wroga nie przejmują się nawet swoimi rannymi żołnierzami, pozostawiając ich na polu walki na pewną śmierć - powiadomił oficer ukraińskiej Gwardii Narodowej Wołodymyr Nazarenko, cytowany przez portal TSN.
Białoruś przygotowuje się do wspólnych ćwiczeń sił powietrznych z Rosją - podała agencja Reutera, powołując się na oświadczenie resortu obrony w Mińsku. Ministerstwo nie podało daty ani szczegółów ćwiczeń.
"Na Białoruś nadal przybywać będzie personel Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, uzbrojenie, sprzęt wojskowy i specjalny" - głosi komunikat resortu.
Doniesienia o wspólnych ćwiczeniach sił powietrznych napływają w czasie, gdy władze ukraińskie i eksperci zachodni nadal uznają za realny scenariusz ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi. Ocenia się przy tym, że taki atak nie nastąpi raczej w najbliższych miesiącach.
Białoruś wspiera Rosję w wojnie, udostępniając jej swoje terytorium i lotniska. Według niezależnych mediów, przekazuje też Rosji amunicję i sprzęt wojskowy.
Jewgienij Prigożyn, szef największej prywatnej firmy wojskowej w Rosji zwanej Grupą Wagnera, pożegnał w czwartek pierwszych skazańców, którzy odzyskali wolność po odbyciu sześciomiesięcznej służby w formacji walczącej w Ukrainie. Prigożyn powiedział byłym więźniom, by po powrocie do cywila m.in. nie gwałcili kobiet.
12-letni chłopiec i jego rodzice zginęli w ostrzale rosyjskim w Berysławiu w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko.
W zakładzie produkcyjnym sprzętu rolniczego należącym do firmy Belarus MTZ w Petersburgu wybuchł pożar, zginęły co najmniej dwie osoby - poinformował euuroweeklynews.com
Wiadomo, że w momencie pożaru w budynku znajdowali się ludzie. Z pożarem walczy siedem wozów strażackich. Pożar objął ok. 420 m. kw. - poinformował portal, opierając się na źródłach rosyjskich.
Belarus MTZ to wywodząca się z czasów ZSRR firma produkująca sprzęt rolniczy i ogrodniczy - od kosiarek po przyczepy, traktory i koparki.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział Władimirowi Putinowi, że w celu doprowadzenia do pokoju w Ukrainie konieczne jest "jednostronne zawieszenie broni" - podała agencja Reutera, powołując się na biuro tureckiego prezydenta. Putin miał natomiast wyrazić "otwartość na poważny dialog", pod warunkiem, że "władze w Kijowie wezmą pod uwagę nowe realia terytorialne".
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział wysłanie Ukrainie lekkich czołgów, co prezydent Ukrainy postrzega jako ważny sygnał dla pozostałych krajów Zachodu.
To sprawia też, że presja na kanclerza Scholza w sprawie wysłania czołgów staje się coraz mocniejsza - komentuje portal dziennika "Tagesschau".
Rosyjscy żołnierze potajemnie przewożą paliwo, umieszczając je w wozach transportujących rzekomo drewno - poinformował ukraiński dziennikarz Andrij Caplijenko.
Dziennikarz umieścił na koncie na Telegramie zdjęcia ciężarówki transportującej drewno. Pod zewnętrzną warstwą załadowanego towaru przypominającego ułożone na przyczepie kłody widać jednak ukryte zbiorniki na paliwo.
Dowodzona i finansowana przez bliskiego Władimirowi Putinowi biznesmena Jewgienija Prigożyna prywatna firma wojskowa, znana jako Grupa Wagnera, rekrutuje w Czeczenii więźniów politycznych - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
Jak poinformował HUR, większość z tych więźniów została skazana pod sfabrykowanymi zarzutami za działalność polityczną.
Rząd federalny zaktualizował listę pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie. Wsparcie objęło m.in. granaty ręczne, koce i grzejniki, a także ciężki sprzęt i pojazdy.
Niemcy nadal jednak odmawiają przekazania Ukrainie czołgów, za co spotykają się z dużą krytyką - informuje portal ntv.
"Rosyjska Cerkiew Prawosławna nie jest autorytetem dla prawosławia na świecie i działa jak propagandzista wojny, a tym samym jego oświadczenie o rzekomym świątecznym rozejmie to cyniczna pułapka i element pogardy" - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w swoim wpisie na Twitterze.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało białoruskie władze do uwolnienia Alesia Bialackiego wraz z pozostałymi więźniami politycznymi.
Dziś w Mińsku rozpoczął się proces Bialackiego - noblisty i obrońcy praw człowieka.
Ukraińscy żołnierze biorą udział w ćwiczeniach wojskowych przy granicy z Białorusią - poinformowała brytyjska telewizja Sky News.
Ukraina obawia się, że Białoruś może bezpośrednio zaangażować się w trwającą od 24 lutego 2022 roku rosyjską inwazję.
Wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko poinformowała, że ukraiński PKB spadł w 2022 roku o 30,4 proc. Według agencji Reutera to największy spadek od ponad 30 lat i wywołany został przez rosyjską inwazję.
Agencja Interfax-Ukraina podała, że w roku 2023 ukraiński resort gospodarki podtrzymuje prognozę wzrostu PKB na poziomie 3,2 proc., podczas gdy według scenariusza bazowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego ukraińska gospodarka wzrośnie w tym roku o 1 proc. MFW rozważa jednak także dwa inne scenariusze: negatywny - ze spadkiem PKB o 12,5 proc., czyli do 57 proc. poziomu sprzed wojny, oraz pozytywny - z jego wzrostem o 10 proc., czyli do 75 proc. poziomu sprzed wojny.
Najostrzejsze walki trwają w okolicach Bachmutu w Donbasie. Tam Rosjanie wciąż koncentrują pokaźne siły. Starają się przejąć to strategiczne miasto. Walki o nie trwają już ponad miesiąc. Właśnie tam armia Putina ponosi najcięższe straty. Ukraińcy mówią, że Bachmut jest ich fortecą. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin rosyjskie wojsko bez efektów przeprowadzili też dwie ofensywy - w stronę Awdijewki oraz Kupiańska.
Wojska rosyjskie straciły w ciągu ostatniej doby około 810 żołnierzy, a także trzy czołgi, samolot i helikopter - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Są to jedne z najwyższych dobowych strat agresora od 24 lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Ministerstwo obrony Norwegii przekazało Ukrainie 10 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej. Amunicja może być użyta w samobieżnych haubicach M109, które Ukraina wcześniej otrzymała od Norwegii.
Rosyjskie ataki na cele cywilne i infrastrukturę krytyczną w coraz większym stopniu opierają się na dronach produkcji irańskiej, a ich zapasy są obecnie prawdopodobnie bardzo uszczuplone - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Rosja, podkreślono w raporcie ISW, będzie dążyć do dalszej współpracy dwustronnej z Iranem. Irańskie media państwowe podały 28 grudnia, że Teheran otrzyma wkrótce od Moskwy 24 myśliwce Su-35, prawdopodobnie w zamian za produkowane przez Iran drony i rakiety balistyczne. Urzędnicy amerykańscy poinformowali natomiast 9 grudnia, że w zamian za systemy broni irańskiej Rosja zapewnia Teheranowi bezprecedensowy poziom wsparcia wojskowego i technicznego - poinformował Instytut Studiów nad Wojną.
Na rozkaz Putina na Atlantyk został wysłany okręt wojenny, wyposażony w system pocisków hipersonicznych Cyrkon. To supernowoczesna broń. Pociski hipersoniczne mogą momentalnie znaleźć się w pobliżu celu, oddalonego nawet o 1000 km.
Patriarcha moskiewski Cyryl wezwał do bożonarodzeniowego rozejmu w wojnie z Ukrainą. Takie informacje podały kremlowskie agencje informacyjne.
Według zwierzchnika rosyjskiej cerkwi prawosławnej, walki powinny zostać przerwane jutro w południe, a zawieszenie broni - jak proponuje - powinno obowiązywać do godziny 24:00 7 stycznia.
Na razie nie ma oficjalnej reakcji Kremla oraz Kijowa na tę propozycję.
Po dwóch grudniowych atakach na bazę Engels, należącą do rosyjskich sił powietrznych, Rosjanie najprawdopodobniej postanowili przenieść swe samoloty głównie na lotniska położone w większej odległości od Ukrainy - przekazał brytyjski resort obrony.
Rosyjskie lotnictwo dalekiego zasięgu nadal będzie mogło atakować Ukrainę przy pomocy pocisków manewrujących, ponieważ ta broń ma zasięg 5 tys. km, do czego należy dodać zasięg lotu bombowców - przekazano w najnowszej brytyjskiej aktualizacji wywiadowczej.
Ukraina zestrzeliła w tym tygodniu 80 irańskich dronów. Według ukraińskich wojskowych, którzy rozmawiali z Politico, w dużej mierze jest to zasługa niemieckiego systemu Gepard, pojazdu, który może wysyłać podwójne strumienie pocisków. W ciągu ostatniego roku Berlin wysłał na Ukrainę 30 pojazdów Gepard, a w tym roku w drodze jest jeszcze siedem.
Według rzecznika ukraińskich sił powietrznych Jurija Ihnata od września ukraińska obrona powietrzna zniszczyła 540 irańskich dronów kamikadze.
W środę w wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Wołodymyr Zełenski chwalił obronę Bachmutu.
Pragnę wyrazić uznanie dla naszych bojowników na kierunku Bachmut, w szczególności jednostce specjalnej GUR "Szaman", a także straży granicznej oddziału ługańskiego, które wraz z bojownikami Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy, zadały przeciwnikowi liczne straty i wyparły okupantów z ich pozycji na obrzeżach Bachmutu - powiedział Zełenski.
Każde takie zwycięstwo, stwierdził prezydent, i każdy dzień niepowodzenia wroga na kierunku Bachmut i ogólnie w Donbasie jest znaczącym osłabieniem państwa agresora.
Prezydent USA Joe Biden rozważa przekazanie Ukrainie wozów bojowych Bradley. O takiej możliwości informował w ubiegłym tygodniu Bloomberg. Portal podawał wówczas, że przygotowanie ich do użytku i wyszkolenie ukraińskich załóg może zająć kilka miesięcy.