​"Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii" - ogłosił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. United Surveys w sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" sprawdził, czy Polacy podzielają zdanie szefa resortu zdrowia.

REKLAMA

W sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" United Surveys zapytał Polaków, czy ich zdaniem sytuacja w kraju, w zakresie walki z pandemią koronawirusa Covid-19, jest opanowana.

Zdecydowana większość, bo niemal 77 proc. respondentów uważa, że pandemia Covid-19 w Polsce nie została opanowana. Z tego 35,8 proc. pytanych jest zdania, że sytuacja w kraju, z zakresie walki z pandemią koronawirusa raczej nie jest opanowana, a 40,8 proc. - że zdecydowanie nie jest opanowana.

Zaledwie 5,7 proc. badanych odpowiedziało, że sytuacja, w zakresie walki z pandemią jest zdecydowanie opanowana, 13,6 proc. wskazało odpowiedź - raczej jest opanowana. 4,1 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat.


Pytanie zostało zadane pod koniec zeszłego tygodnia, więc nie uwzględniało ogłoszonego w środę przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego "początku końca pandemii".

"Po dwóch latach walki z pandemią wszyscy już mają dość. W Polsce jest i tak w miarę spokojnie, proszę zobaczyć, co się dzieje np. w Kanadzie, gdzie dochodzi do rozruchów na ulicach" - komentuje wyniki sondażu źródło "Dziennika Gazety Prawnej" w rządzie.

Według rozmówcy "DGP" większym problemem jest to, że ludzie albo nie chcą się testować, albo robią to poza systemem, kupując testy na własną rękę i poddając się samoizolacji bez nadzoru służb sanitarnych. "Najpewniej mamy dziś powyżej 100 tys. przypadków dziennie" - ocenił.

Rząd decyduje się na zmiany dotyczące kwarantanny i izolacji. Uczniowie wracają do szkół


W środę, podczas konferencji prasowej, minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że w najbliższym czasie przewidywany jest znaczny spadek zakażeń koronawirusem Covid-19.

Spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże i w lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli ponosić odważne, pełne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji, znoszenia regulacji, czy wprowadzenia regulacji bardziej łagodnych, żebyśmy w wiosnę mogli wejść w normalnym trybie funkcjonowania - ogłosił Niedzielski.

Już teraz rząd zdecydował się zrezygnować i złagodzić część obowiązujących obostrzeń. Zgodnie z ogłoszonymi zmianami, od 15 lutego izolacja osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem Covid-19 zostaje skrócona do 7 dni od dnia otrzymania pozytywnego testu. Tyle samo będzie trwała kwarantanna dla domowników osoby zakażonej. Całkowicie zniesiona zostaje kwarantanna dla osób, które miały kontakt z zakażonym Covid-19.

Kolejna zmiana dotyczy przywrócenia pięciu tysięcy łóżek covidowych do normalnego leczenia.

Ogłoszone zmiany objęły również uczniów. Nauka zdalna w szkołach zostanie zakończona tydzień wcześniej, niż pierwotnie zakładano. Uczniowie do szkół wrócą już 21 lutego.