Część pacjentów, którzy Covid-19 mają za sobą, trafia do szpitala z powodu powikłań. Najczęściej są to osoby, które ciężko przeszły zakażenie. "Krytycznie brakuje łóżek dla pacjentów, którzy są ozdrowieńcami, ale wymagają dalszego leczenia" - mówi RMF FM Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Pacjenci post-covidowi to coraz liczniejsza grupa osób, które wymagają hospitalizacji. Jak informują krakowskie szpitale takich pacjentów przybywa, kończą się też miejsca w lecznicach. Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wyjaśnia, że w tej grupie znajdują się osoby, które do szpitali trafiły w ciężkim stanie z powodu zakażenia koronawirusem.
"Takim pacjentom także wykonywane są testy na obecność zakażenia" - mówi dyrektor Marcin Jędrychowski.
Jak dodaje, coraz większa grupa osób, które po kilku tygodniach hospitalizacji nie są już chore na Covid-19, nadal wymaga hospitalizacji.
Pacjenci ci nie są już wówczas wliczani do systemu jako osoby hospitalizowane z powodu COVID-19, ale zajmują coraz więcej miejsc na oddziałach- dodaje szef szpitala.
Specjaliści szacują, że przynajmniej jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to:
- problemy z oddychaniem,
- zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe,
- zaburzenia lękowe i depresyjne.
W październiku 2021 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził zmiany w zasadach korzystania z rehabilitacji po Covid-19. Do programu rehabilitacji po Covid-19 można przystąpić nawet do 12 miesięcy od zakończenia leczenia choroby.
Zgodnie z październikowym zarządzeniem prezesa NFZ, rehabilitację po koronawirusie może prowadzić także ośrodek rehabilitacji dziennej. Znowelizowano również przepisy doprecyzowują również termin zakończenia leczenia Covid-19. Określają go jako:
- datę zakończenia izolacji domowej
- datę wypisu ze szpitala
- datę wypisu z izolatorium.
Kolejna zmiana dotyczyła wizyty terapeutycznej (rehabilitacja w trybach ambulatoryjnym i domowym). Liczba wizyt w programie podstawowym to teraz 2 razy w tygodniu do 6 tygodni. W programie rozszerzonym liczba wizyt jest ustalana indywidualnie, ale musi wynieść przynajmniej od 2 do 3 razy w tygodniu do 6 tygodni.
W zależności od stanu pacjenta rehabilitacja będzie prowadzona:
- w trybie stacjonarnym
- w trybie uzdrowiskowym
- ambulatoryjnie, czyli w gabinetach fizjoterapii zajmujących się rehabilitacją leczniczą
- w domu.
O trybie rehabilitacji decyduje lekarz.
Kompleksowy program rehabilitacji obejmuje m.in.:
- kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu
- inhalacje
- terenoterapię, treningi marszowe
- hydroterapię, fizykoterapię - według indywidualnych wskazań
- balneoterapię - według indywidualnych wskazań
- masaż - według indywidualnych wskazań
- edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia
- treningi relaksacyjne
- leczenie dietetyczne - według indywidualnych wskazań
- wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.
Rehabilitowany pacjent ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej. Korzysta także z badań diagnostycznych, leków i wyrobów medycznych, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia.