Wciąż nie ma jednomyślności w Unii Europejskiej w sprawie powołania i kształtu unijnej misji wojskowej na Ukrainie – ustaliła dziennikarka RMF FM. Chodzi o pomysł Polski, krajów bałtyckich, Rumunii i Słowacji, by w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji stworzyć misję szkoleniową dla ukraińskich wojskowych. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell apelował niedawno o przyspieszenie prac, tak, aby decyzja zapadła jak najszybciej.

REKLAMA

Jak usłyszała dziennikarka RMF FM, "w UE trwa żywiołowa dyskusja na poziomie grup roboczych". Potrzebna jest jednak decyzja polityczna. Na stole leżą 4 warianty.

Wariant maksimum to utworzenie wojskowej misji szkoleniowo-doradczej na kształt np. unijnej misji w Malii, która pomaga szkolić malijskie siły zbrojne. Najsłabszy to dodatkowa komórka łącznikową przy delegacji KE w Kijowie.

Kwestia utworzenia na Ukrainie wojskowej misji doradczo-szkoleniowej ciągnie się już od kilku miesięcy. Obecna sytuacja jest dodatkowym czynnikiem nadającym pilność tej sprawie - powiedział RMF FM dyplomata z otoczenia szefa unijnej dyplomacji.

Na uruchomienie takiej misji najbardziej naciska sześć krajów, w tym Polska, które wspierane są przez państwa skandynawskie. Mniej entuzjastyczne są państwa południa. Wątpliwości mają także Niemcy i Francja.

Jestem na 100 proc. pewny, że taka misja na Ukrainie powstanie, ale nie wiadomo jeszcze w jakiej formie - powiedział RMF FM dyplomata jednego z krajów, które lansują projekt utworzenia unijnej misji wojskowej na Ukrainie.

Są państwa, które popierają konkretny wariant lub dopuszczają kilka z nich. Są też tacy, którzy wariant maksimum warunkują dochodzeniem do niego etapami - powiedział rozmówca dziennikarki RMF FM.

Chodzi bardziej o "szkolenie szkoleniowców", niż szkolenie sił specjalnych, jak np. misja szkolenia komandosów w Mozambiku - wyjaśnia inny z rozmówców.

"Mam nadzieję, że decyzja zapadnie szybko"

Szefowie dyplomacji krajów UE rozmawiali na temat wojskowej misji szkoleniowej na Ukrainie w ostatni poniedziałek. Pracujemy nad misją, żeby pomóc Ukrainie zreformować szkolenie wojskowe. Mam nadzieję, że decyzja zapadnie szybko. Kontynuujemy prace przygotowawcze - powiedział Borrell.

Szef unijnej dyplomacji zaapelował o przyspieszenie prac. Decyzja w sprawie misji UE musi zapaść jednomyślnie.

Na razie dyskusja jest kontynuowana, bo nie ma jeszcze jednomyślności co do kształtu tej misji, jej zakresu, kompetencji czy mandatu. Wciąż są różnice zdań - przekazał dyplomata.