Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa zwróci się do biegłych o określenie terminu i okoliczności przesłuchania byłego ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Poinformowała o tym szefowa komisji Magdalena Sroka (PSL-TD)
Zbigniew Ziobro został wezwany na środowe posiedzenie komisji śledczej. Zmagający się z chorobą nowotworową polityk nie stawił się przed komisją, swoją nieobecność usprawiedliwił.
Komisja obradowała w środę na zamkniętym posiedzeniu. Na późniejszej konferencji prasowej poinformowano o wniosku do biegłych w sprawie przesłuchania Ziobry.
Sroka zaznaczyła, że były minister jest kluczowym świadkiem, ostatnim, którego komisja chce przesłuchać w części badania kwestii zakupu systemu Pegasus. Powiedziała też, że scenariusz, iż Ziobro nie zostanie przesłuchany jest "ostatnim" branym pod uwagę przez komisję.
Joanna Kluzik-Rostkowska (KO) oceniła, że to byłemu ministrowi powinno zależeć na stawieniu się przed komisją, gdzie mógłby przedstawić swoją wersję wydarzeń.
Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.
Dotychczas komisja przesłuchała m.in.: b. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, b. wiceszefa MS Michała Wosia, byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka oraz innych pracowników resortu sprawiedliwości.
Pegasus to system, który został stworzony przez izraelską firmę NSO Group do walki z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością. Przy pomocy Pegasusa można nie tylko podsłuchiwać rozmowy z zainfekowanego smartfona, ale też uzyskać dostęp do przechowywanych w nim innych danych, np. e-maili, zdjęć czy nagrań wideo oraz kamer i mikrofonów.