Czy kiedykolwiek będziemy mogli cofnąć się w czasie? Czy czas w różnych miejscach kosmosu upływa w tym samym tempie? W jaki sposób myśleć o wieczności? Między innymi na tego rodzaju pytania będą starali się odpowiedzieć goście zaczynającego się dziś Copernicus Festival.
Copernicus Festival to impreza, której celem jest popularyzacja nauki i filozofii, wyjaśnianie ich wpływu na życie społeczne oraz pokazywanie różnorodnych relacji między nimi a innymi dziedzinami kultury, w tym literaturą i sztuką.
W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, spotkania z prelegentami przeniesione zostały do sieci. Hasłem przewodnim tej edycji Copernicus Festival jest czas.
Na wieczorną Rozmowę na czasie zaproszono profesora Stefana Chwina - powieściopisarza, historyka literatury, eseistę, krytyka literackiego i wspaniałego wykładowcę.
W rozmowie z profesor Dominiką Dudek poruszył temat czasu. Wspólnie zastanowili się, czym są ciekawe czasy, czy czas może być bohaterem literackim i czy literatura i sztuka mogą być ocaleniem przed nieuchronną ciągłością utrat. Rozmowa zaczęła się o godz. 21:00
Więcej informacji można znaleźć na kanale You Tube Copernicus Center
Na żywo, o godz. 18 swój wykład wygłosił Joseph LeDoux "As Soon As There Is Life, ThereIs Danger: An Exploration of Where Conscious Feelings of Fear Come From". Rozmowę po wykładzie poprowadził Mateusz Hohol Youtube.com/CopernicusCenter
"Rozmowy na czasie" to festiwalowa adaptacja cyklu "Rozmów o człowieku", organizowanego przez Katedrę Psychiatrii Collegium Medicum UJ, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ i Polską Akademię Umiejętności. Profesor Dominika Dudek zaprosiła także: Czesława Langa "Jazda pod górkę", Normana Daviesa "Czy państwa są nieśmiertelne?", Paulinę Młynarską "Czas mroku, czas mocy", Tomasza Stawiszyńskiego "O zatrzymywaniu czasu"
Ponadto gośćmi festiwalu będą między innymi:
● Joseph LeDoux, zajmujący się ewolucyjnym i neurobiologicznym podłożem świadomości;
● duet Crazy Nauka (czyli Aleksandra i Piotr Stanisławscy), pogromcy mitów o eksploracji kosmosu;
● Norman Davies, największy ekspert i miłośnik polskiej historii;
● Ewa Lipska, która swoją poezją od lat próbuje uchwycić wielowymiarową naturę naszej rzeczywistości;
● Szymon Malinowski, fizyk atmosfery i ekspert od klimatu;
● Agata Kołodziejczyk i Matt Harasymczuk, fizyk atmosfery i ekspert od klimatu
● Michał Heller. Kosmolog, filozof i teolog
● Mateusz Bartel, arcymistrz szachowy
Zapraszamy na www.copernicusfestival.com i na kanał YouTube