„Wydaje się, że Iran modyfikuje swoje drony szturmowe dostarczane Rosji, by ich głowice mogły wyrządzić maksymalne szkody celom infrastrukturalnym na Ukrainie” – tak wynika z najnowszego raportu śledczego sporządzonego dla CNN.

REKLAMA

Portal amerykańskiej telewizji pisze, że Rosja otrzymała od Iranu już setki dronów Shahed-131. Te są wykorzystywane na froncie. Bezzałogowce atakują infrastrukturę energetyczną i w trwającej wojnie pozostawiły ogromną liczbę Ukraińców bez ogrzewania, elektryczności czy bieżącej wody podczas mroźnych zimowych miesięcy.

W październiku 2022 r. niewybuch głowicy jednego z irańskich Shahedów został znaleziony w regionie Odessy na południu Ukrainy. To pozwoliło na zbadanie jej przez brytyjską organizację śledczą Conflict Armament Research. "CAR przekazało swoje ustalenia najpierw CNN" - podaje portal.

Ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy niesamowicie skuteczne. Dlaczego?

Zawartość głowicy, która spada na atakowany cel i wybucha siejąc spustoszenie, dała ekspertom wytłumaczenie, dlaczego ostatnie ataki Rosjan na Ukrainie z użyciem tych maszyn były tak skuteczne.

Analitycy grupy Conflict Armament Research uważają, że głowice które mierzą prawie dwie stopy długości (ok. 60 cm - przyp. RMF FM) zostały pospiesznie zmodyfikowane słabo dopasowanymi warstwami dziesiątek małych metalowych fragmentów, które przy uderzeniu rozrzucają się na dużym promieniu - czytamy na stronie CNN.

Oprócz tych odłamków na obwodzie głowicy znajduje się również 18 mniejszych "ładunków", które po stopieniu w wyniku wybuchu mogą przebić pancerz i stworzyć coś w rodzaju efektu wybuchu "360 stopni" i niszczyć obiekty wokół.

Iran appears to be modifying the attack drones its providing to Russia so that the explosive warheads can inflict maximum damage on infrastructure targets inside Ukraine, according to a new investigative report obtained exclusively by CNN https://t.co/CpPvioGj95

CNNFebruary 9, 2023

Multum takich elementów zasadniczo maksymalizuje zdolność takiej "bomby" do niszczenia celów. Tymi stały się w ostatnich miesiącach elektrownie, linie przesyłowe i duże transformatory dużej mocy. Ich zastosowanie znacznie utrudnia również prace naprawcze - czytamy na portalu.

Damien Spleeters, jeden z ekspertów, którzy analizowali głowicę Shaheda przekazał telewizji, że badanie głowicy Shahed-131 - której elementy nigdy wcześniej nie były znane - pomogło analitykom lepiej zrozumieć, w jaki sposób Iran produkuje swoje bezzałogowce.

Było wiele spekulacji, że być może materiały wybuchowe są bardzo prymitywne (...) ale patrząc na zawartość głowicy, jesteśmy pewni, że mnóstwo uwagi poświęcono upewnieniu się, że może ona wyrządzić jak najwięcej szkód infrastrukturze na dużej powierzchni - mówił Spleeters.

W zeszłym miesiącu amerykański think tank, a dokładnie Instytut Studiów nad Wojną odkrył, że Rosjanie w atakach na infrastrukturę krytyczną Ukrainy do tego stopnia polegali na dronach, że zapasy tych maszyn już się wyczerpują - po kilku miesiącach od pierwszych dostaw z Iranu.

Ataki na ukraińskie elektrownie

Ukraiński operator systemu energii, Ukrenergo, poinformował w październiku, że około 40 proc. zaopatrzenia w energię elektryczną zostało wyłączone z powodu rosyjskich ataków.

Siergiej Kowalenko, dyrektor generalny dostawcy energii YASNO powiedział CNN w grudniu, że "Ukraińcy najprawdopodobniej będą musieli żyć z przerwami w dostawie prądu co najmniej do końca marca".