Szwedzka Królewska Akademia Nauk ogłosiła nazwisko laureatki ufundowanej przez szwedzki Bank Centralny nagrody im. Alfreda Nobla. Claudia Goldin jest trzecią w historii kobietą wyróżnioną tą prestiżową nagrodą.

REKLAMA

Claudia Goldin otrzymała nagrodę za działalność, która pozwoliła na lepsze zrozumienie sytuacji kobiet na rynku pracy. Goldin przez lata badała i opracowała kwestię zarobków i wyników kobiet na rynku pracy na przestrzeni wieków. Wyniki jej prac pozwoliły na wysnucie nowatorskich wniosków i wyznaczenie kierunków zmian.

BREAKING NEWSThe Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2023 Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel to Claudia Goldin for having advanced our understanding of womens labour market outcomes."#NobelPrize pic.twitter.com/FRAayC3Jwb

NobelPrizeOctober 9, 2023

Podstawą jej analiz jest fakt, że wybory kobiet często były i nadal są determinowane przez małżeństwo oraz odpowiedzialność za dom i rodzinę.

Jej spostrzeżenia okazały się uniwersalne, sięgają daleko poza granice Stanów Zjednoczonych, a podobne wzorce zaobserwowano w wielu innych krajach

Claudia Goldin to 77-letnia ekonomistka amerykańska, profesor ekonomii Uniwersytetu Harvarda i przewodnicząca Amerykańskiego Towarzystwa Ekonomicznego w kadencji 2013-14.Jest specjalistką historii gospodarczej Stanów Zjednoczonych, oraz wiodącą badaczką empirycznej mikroekonomii dyskryminacji, różnic preferencji i nierówności ekonomicznych związanych z płcią.

Zrozumienie roli kobiet na rynku pracy jest ważne. Dzięki pionierskim badaniom Goldin wiemy znacznie więcej o czynnikach leżących u podstaw sytuacji kobiet, oraz o tym, jakie przeszkody należy usunąć w przyszłości - podkreślił przewodniczący komitetu noblowskiego Jakob Svensson.

To trzeci raz w historii, kiedy to wyróżnienie zostało przyznane kobiecie.

Badania Claudii Goldin

Goldin przeanalizowała dane z amerykańskich archiwów w okresie ponad 200 lat i wyjaśniła, w jaki sposób różnice w płacach i wskaźnikach zatrudnienia zmieniały się na przestrzeni dziejów. Pokazała, dlaczego udział kobiet w rynku pracy nie rósł w tym okresie od razu, lecz tworzył krzywą przypominającą literę "U". Jak wykazała prof. Goldin, odsetek zamężnych kobiet, które pracowały zawodowo, spadł w związku z przejściem od społeczeństwa rolniczego do przemysłowego na początku XIX wieku, ale zaczął rosnąć wraz z powstaniem i rozwojem usług na początku XX wieku.

Prof. Goldin pokazała, że dostęp do antykoncepcji przyspieszył rewolucyjną zmianę, dając kobietom nowe możliwości planowania kariery zawodowej. Jednak mimo postępu, wzrostu gospodarczego i stałego wzrostu odsetka kobiet pracujących zawodowo w XX wieku, minęło sporo czasu zanim różnica w dochodach kobiet i mężczyzn zaczęła się zmniejszać.

Sekretarz Hans Ellegren przekazał dziennikarzom, że rozmawiał telefonicznie z laureatką przed ogłoszeniem werdyktu. Była zaskoczona i bardzo, bardzo szczęśliwa - ujawnił.

Nagroda im. Nobla z ekonomii

Fundatorem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii jest Bank Szwecji i jest to jedyna dodatkowa Nagroda Nobla, o jakiej Alfred Nobel nie wspomina w swoim testamencie. Jest to najbardziej prestiżowa nagroda, jaką można przyznać ekonomiście.

Wyróżnienie to przyznawane jest od 1969 roku. Przez te lata nagrody dostały tylko dwie kobiety: Elinor Ostrom w 2009 roku i Esther Duflo w 2019 roku.

Laureaci Nagrody Nobla za działalność w sferze ekonomii otrzymują - podobnie jak nagrodzeni z innych dziedzin - nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

W tym roku wartość słynnej nagrody wzrosła do najwyższego w historii poziomu 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł).