W sobotę w kilku polskich miastach odbyły się protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Demonstrowano m.in. w Toruniu, Poznaniu, Szczecinie czy w Olsztynie. W miastach, gdzie swoje siedziby ma Prawo i Sprawiedliwość pod tymi budynkami zostawiano znicze i chryzantemy.

REKLAMA

W Toruniu cichy protest przy cmentarzu

W sobotę protest w Toruniu przybrał m.in. formę spaceru pod bramę zamkniętego cmentarza przy ul. Wybickiego. Tam demonstrujący swoje niezadowolenie z orzeczenia TK o aborcji zapalili setki zniczy i postawili przed bramą nekropolii wiele donic z kwiatami. Pojedyncze kwiaty wtykano w bramę. Zakupy robili u handlowców pracujących przy cmentarzu, a wsparcie ich ma być wyrazem solidarności z uwagi na straty, które poniosą w wyniku decyzji o zamknięciu nekropolii od 31 października do 2 listopada.

Przemawiające przez megafon kobiety prosiły o to, żeby nie wznosić okrzyków i zachować powagę oraz ciszę. Manifestanci dostosowali się do tego apelu.

W trakcie przemarszu przez miasto - tak jak w poprzednich dniach skandowano antyrządowe hasła: m.in. "kto nie skacze, ten za PiS-em", "precz z Kaczorem dyktatorem", "nie składamy parasolek", "rewolucja jest kobietą", "obalimy dyktaturę".

W Olsztynie bez większych utrudnień w ruchu

Z kolei w Olsztynie marsz rozpoczął się o godz. 17.00 przy Wysokiej Bramie. Uczestniczyło w nim ok. 100 osób.

Młodzi ludzie poruszali się po mieście - głównie w centrum Olsztyna - po chodnikach. Przez cały czas spacerowiczów pilnowali policjanci, którzy z głośników apelowali o spokój i zachowywanie bezpiecznych odległości. Nie zanotowano poważniejszych incydentów.

W Szczecinie manifestujący zebrali się na placu Solidarności na demonstracji "Nasze prawa - wspólna sprawa". Zgromadzeni skandowali "Myślę, czuję, decyduję, "Prawa kobiet prawami człowieka" czy "Prawo świeckie, nie kościelne".

Czarne pranie w poznańskim parku

W Poznaniu na placu Wolności odbyła się kolejna demonstracja przeciwników wyroku TK. W poprzednich dniach, w tym właśnie miejscu, gromadziło się kilka tysięcy osób.

W sobotę przed południem odbył się także happening na poznańskiej Cytadeli. Organizatorzy zachęcali, by w parku Cytadela zawiesić na znak protestu czarne pranie. Ubrania zawieszono na kilku sznurkach, przywiązanych do drzew. Późnym popołudniem, jak informowali organizatorzy, instalacja została jednak zniszczona przez nieznaną osobę.

"Dziady" na Żoliborzu

Z kolei na warszawskim Żoliborzu w pobliżu domu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego w sobotę wieczorem odbył się protest, w którego trakcie zaprezentowano inscenizację "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Chryzantemy i znicze przed siedzibami Prawa i Sprawiedliwości

Strajk Kobiet postanowił wesprzeć handlarzy, którzy przez zamknięte cmentarze, nie mieli szansy na zarobek ze sprzedaży przed nekropoliami chryzantem, czy zniczy.

"Kwiatami możemy ozdobić przestrzeń miejską, udekorować zapomniane pomniki/ miejsca pamięci, a także nasze sąsiedztwa, podwórka i balkony! A wieńce i znicze to sami najlepiej wiecie, gdzie..." - napisała w sieci Marta Lempart, jedna z liderek strajku.


Odzew pojawił się w wielu miastach Polski. Znicze i kwiaty pojawiły się m.in. przed siedzibą PiS-u w Krakowie. Wielki krzyż z chryzantem ułożono przed Kancelarią Premiera.


Protesty ws. decyzji TK w całej Polsce

Protesty przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego trwają od zeszłego czwartku. Wtedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W ramach trwających od ponad tygodnia protestów ws. orzeczenia TK dotyczącego aborcji w piątek w stolicy odbył się "Marsz na Warszawę".

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich jest właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; pozostałe to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.