"Szukamy ludzi, którzy chcą dać innym trochę swojego czasu" - mówią pracownicy Centrum Praw Kobiet. Trwa rekrutacja wolontariuszy, którzy będą chodzić na rozprawy sądowe pań, które w swoich domach doświadczyły przemocy. Najchętniej przyjmowane są... inne kobiety. "Jednym z ich zadań będzie obserwowanie prac wszystkich uczestników postępowania i zwracanie uwagi na to, czy ktoś nie kieruje się stereotypami" - wyjaśnia w rozmowie z RMF FM Urszula Nowakowska z Fundacji Centrum Praw Kobiet.
Michał Dobrołowicz, RMF FM: Jakie są obowiązki wolontariuszy?
Urszula Nowakowska, Centrum Praw Kobiet: To przede wszystkim obserwowanie prac wszystkich uczestników postępowania: w tym obrońców i sędziów na to, w jaki sposób w sądzie podejmowane są decyzje i jak formułowane są orzeczenia. Wiele kobiet mówiło nam o traumatycznych doświadczeniach związanych z rozprawą sądową, z tym, że czuły się jak oskarżone, a nie jak pokrzywdzone, więc chcemy poprzez monitoring zbadać dogłębnie sprawę nie tylko z punktu widzenia orzeczeń i postaw sędziów, ale przede wszystkim tego, jak ten problem wygląda w praktyce. Kolejnym zadaniem, które chcemy przypisać wolontariuszom jest wspieranie osób pokrzywdzonych: przed rozprawą i po rozprawie sądowej. Panie czują się wtedy często mocno zagubione, fizycznie zagrożone. Jest na nich duża presja. Zdarzały się sytuacje, że musiałyśmy pomagać wyjść z sądu tym kobietom tylnymi drzwiami, bo one obawiały się, że znów zostaną ofiarami przemocy.
Ile czasu zajmuje taki wolontariat?
To wszystko zależy od tego, ile czasu dana osoba będzie mogła nam poświęcić. Są osoby, które mogą być dyspozycyjne raz na miesiąc i takie osoby też chętnie przyjmujemy.
Jakie znaczenie dla sądu ma to, że kobiecie na sali sądowej towarzyszy inna kobieta?
Ma duże znaczenie. Nasze doświadczenie pokazuje, że to bardzo wpływa na to, jak sąd zachowuje się, jak zachowują się wszyscy uczestnicy postępowania. Kobiety czują się lepiej traktowane. Jest mniej ostrych sformułowań, zwrotów, które dotykają kobiety. Rola obserwatorek jest znaczna, kobieta mają większe sprawiedliwości, wsparcia i niekierowania się przez sąd stereotypami.
Informacje na temat wolontariatu i innych działań Fundacji można znaleźć na stronie internetowej: http://www.cpk.org.pl/