We wtorek w Poznaniu rozpoczynają się targi Budma 2020. To ogromna impreza, w której udział weźmie blisko 1000 wystawców z ponad 30 krajów. Udział w targach zapowiedziało także kilkanaście firm z Chin. Z powodu epidemii koronawirusa w tym kraju w czasie trwania targów na MTP uruchomiony zostanie specjalny punkt medyczny.
We wtorek w Poznaniu rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma 2020. W tym roku swój udział w wydarzeniu zapowiedziało prawie 50 tys. fachowców, inwestorów, przedstawicieli handlu, generalnych wykonawców, inżynierów i architektów. Swoje stoiska na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie miało niemal 1000 wystawców z ponad 30 krajów świata, w tym z Chin.
Karolina Nawrot z Centrum Prasowego Grupy MTP przyznaje, że w związku z epidemią koronawirusa "znacząca liczba firm z Chin zrezygnowała z przyjazdu". Na ten moment udział planuje kilkanaście firm. Nie ma wśród nich firm pochodzących z miasta Wuhan - podkreśla.
Dodała, że "w związku z informacjami dotyczącymi zachorowań wywołanych koronawirusem 2019-nCoV, śledzimy na bieżąco komunikaty udostępniane przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) i działamy zgodnie z procedurami. Jesteśmy też w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu i wykonujemy jej zaleceniami".
Nawrot wskazała, że w trakcie rozpoczynających się we wtorek targów budowlanych, na terenie MTP będzie działał m.in. specjalny punkt medyczny. Jak tłumaczyła, jego personel będzie w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu oraz szpitalem.
Tegoroczne targi Budma potrwają do piątku 7 lutego.
Epidemia nowego koronawirusa wybuchła w grudniu ubiegłego roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. W Chinach wirusa wykryto u ok. 14 tys. osób, z czego ponad 300 zmarło.
Wirus przedostał się do wszystkich prowincji i regionów ChRL, a także do około 25 krajów świata, w tym do USA, Niemiec, Francji i Finlandii.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. W związku z tym zaleca wszystkim państwom, by podejmowały działania powstrzymujące rozprzestrzenianie się wirusa 2019-nCoV. Chodzi m.in. o monitorowanie sytuacji, wczesne wykrywanie przypadków zakażenia i identyfikowanie osób, które mogły mieć kontakt z zainfekowaną osobą.