Ze względu na duże straty osobowe poniesione na froncie na Ukrainie Kreml podjął decyzję, że nowa fala mobilizacji rezerwistów w Rosji rozpocznie się już 5 stycznia - oznajmił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Prezydent Rosji Władimir Putin podczas wideokonferencji zaprosił przywódcę Chin Xi Jinpinga do Moskwy wiosną przyszłego roku. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do Unii Europejskiej o kolejne pakiety sankcji przeciwko Rosji oraz dostawy sprzętu wojskowego i uzbrojenia dla Kijowa. Szef Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow powiedział, że walki w Ukrainie znajdują się w martwym punkcie. ISW odnotowało jednak sygnały, że Rosjanie mogą przygotowywać się do decydujących działań (prawdopodobnie o charakterze defensywnym) w obwodzie ługańskim, co sugeruje, że walki na Ukrainie niekoniecznie osiągnęły impas. Najważniejsze wydarzenia związane z 310. dniem wojny w Ukrainie zbieraliśmy dla Was w naszej relacji z 30.12.2022 r.
W Kijowie przed wojną mieszkało 3,8 mln ludzi, po inwazji było ich mniej niż milion, teraz jest 3,6 mln - powiedział mer Witalij Kliczko w opublikowanej rozmowie ze "Spieglem".
"Liczymy, ile telefonów komórkowych jest używanych w Kijowie. Przed wojną było tu 3,8 mln osób, w marcu - niecały milion, w lipcu - dwa, dwa i pół miliona, teraz 3,6 mln, z czego 300 tys. to zarejestrowani imigranci z innych regionów kraju. Miasto jest przeludnione" - podkreślił Kliczko.
Siły ukraińskie utrzymują swoje pozycje przeciwko wojskom rosyjskim we wschodniej części Donbasu i dokonują niewielkich postępów w niektórych obszarach - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Powiedział również, że Ukraina, narażona na fale rosyjskich ataków powietrznych, wzmocniła swoje zdolności przeciwlotnicze i wzmocni je jeszcze bardziej w nowym roku, aby "chronić zarówno siebie, jak i cały kontynent europejski".
Nie żyje Władimir Nesterow, były szef Państwowego Produkcyjno-Badawczego Centrum Kosmicznego im. M. Chruniczewa. Mężczyzna nazywany "jednym z najlepszych inżynierów Władimira Putina" zmarł nagle w wieku 74 lat. Przyczyna jego śmierci nie została podana.
Stopień wyniszczenia obu walczących na Ukrainie stron jest dla nich trudny do zniesienia, dlatego przypuszczam, że wojna skończy się za pół roku, latem 2023 r. - ocenił brytyjski historyk Ian Kershaw w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Sueddeutsche Zeitung". Zaznaczył jednak, że Putin nie jest w stanie wygrać tego konfliktu.
Rosyjscy oficerowie, którzy zakwestionowali rozkazy swoich przełożonych i odmówili walki na Ukrainie, zostali wtrąceni do więzienia w obwodzie ługańskim, a następnie zaginęli; nieposłusznych wojskowych prawdopodobnie zamordowano - powiadomiło Radio Swoboda za niezależnym serwisem Astra.
Rosja wyczerpuje już strategiczne rezerwy pocisków balistycznych krótkiego zasięgu typu Iskander i pocisków manewrujących Kalibr; wrogowi pozostało tylko około 11-13 proc. zapasów Iskanderów i niewiele więcej Kalibrów - poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
W tym roku nie tylko zachowaliśmy naszą obronę powietrzną - uczyniliśmy ją silniejszą, niż kiedykolwiek. W nowym roku ukraińska obrona powietrzna stanie się jeszcze silniejsza, jeszcze skuteczniejsza. Ukraińska obrona powietrzna może stać się najpotężniejszą w Europie, a to będzie gwarancją bezpieczeństwa nie tylko dla naszego państwa, ale i dla całego kontynentu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim codziennym przemówieniu do narodu.
Dziś w Kijowie mieszka prawie tyle samo ludzie, co przed rosyjską inwazją - 3,6 miliona - powiedział mer stolicy Witalij Kliczko w rozmowie z "Der Spiegel".
Według niego 300 tys. osób jest zarejestrowanych jako imigranci z innych regionów kraju.
Strategicznym celem Ukrainy jest to, by na koniec 2024 roku nasz kraj spełniał kryteria akcesji do Unii Europejskiej; przyjęliśmy już setki różnych aktów prawnych, a kolejne setki zamierzamy uchwalić w roku 2023 - zapowiedział w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
To, co zamierzaliśmy uczynić w ciągu kilku lat, udało nam się zrealizować w ciągu 10 miesięcy wojny - podkreślił szef rządu, odnosząc się do postępów integracji z UE w zakresie współpracy gospodarczej, energetycznej, transportowej, celnej i cyfrowej.
Jak dodał, działania podejmowane przez rząd w Kijowie mają doprowadzić do "pełnej harmonizacji ukraińskiego ustawodawstwa z (regulacjami) europejskimi".
Były naczelny rabin Moskwy Pinchas Goldschmidt w rozmowie z dziennikiem "Guardian" zaapelował do rosyjskich Żydów, by opuścili Rosję "póki jeszcze mogą" zanim niepowodzenia Kremla w wojnie na Ukrainie sprawią, że zrobi się z nich "kozły ofiarne".
Goldschmidt jako analogię przywołał okres schyłku życia Stalina, gdy Żydzi byli celem gniewu i niezadowolenia inicjowanego przez władze.
Kiedy spojrzymy wstecz na historię Rosji, zawsze, gdy system polityczny był zagrożony, widzieliśmy, jak władza próbowała przekierować gniew i niezadowolenie mas na społeczność żydowską - powiedział Goldschmidt w opublikowanym w piątek wywiadzie. Widzieliśmy to w czasach carskich i pod koniec reżimu stalinowskiego - przypomniał.
Widzimy rosnący antysemityzm, podczas gdy Rosja wraca do nowego rodzaju Związku Radzieckiego, i krok po kroku znów zapada żelazna kurtyna. Dlatego uważam, że najlepszą opcją dla rosyjskich Żydów jest wyjazd - dodał.
Na Białoruś przyleciało 6 rosyjskich wojskowych samolotów transportowych Ił-76MD - informuje grupa analityczna Biełoruski Hajun, śledząca ruchy wojsk w kraju. Nie wiadomo, co dokładnie jest na pokładach maszyn.
Na jednym takim samolocie może się zmieścić 245 osób.
Ze względu na duże straty osobowe poniesione na froncie na Ukrainie Kreml podjął decyzję, że nowa fala mobilizacji rezerwistów w Rosji rozpocznie się już 5 stycznia; zostanie to oficjalnie ogłoszone albo w tym dniu, albo cztery dni później - oznajmił w wywiadzie dla BBC szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow.
Trzeba jeszcze uwzględnić fakt, że poprzednia tura mobilizacji, którą niby zakończyli, w rzeczywistości wciąż trwa. W najlepsze wysyłają ludzi na wojnę - powiedział szef HUR.
Budanow dodał, że jeśli chodzi o poziom wyszkolenia rezerwistów, to kolejna fala rosyjskiej branki nie będzie się niczym różniła od poprzedniej, ogłoszonej wczesną jesienią.
W ciągu ostatnich kilku dni 52 rosyjskich żołnierzy poddało się na kierunku ługańskim - przekazał gubernator obwodu Serhej Hajdaj.
Jest mało prawdopodobne, aby ukraiński pocisk spadł na Białoruś przypadkowo - powiedział sekretarz stanu Rady Bezpieczeństwa tego kraju Aleksander Wołfowicz. Wcześniej szef rakietowych sił przeciwlotniczych Kirył Kazancew powiedział, że resort obrony rozważa "celową prowokację" ze strony Ukrainy, jako jedną z przyczyn upadku rakiety. Wczoraj w okolicy wsi w przygranicznym obwodzie brzeskim spadł pocisk ukraińskiego systemu S-300.
Otrzymaliśmy od polskiego rządu trzecią partię terminali Starlink; dziękujemy władzom w Warszawie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za pomoc, która została niezwłocznie przekazana w kryzysowej sytuacji - napisał w piątek na Telegramie premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Jak oznajmił szef ukraińskiego rządu, terminale "już dzisiaj trafią do punktów niezłomności (miejsc oferujących obywatelom możliwość ogrzania się, naładowania telefonu czy skorzystania z internetu - PAP), a także zostaną wykorzystane w celu wsparcia branż medycznej i energetycznej".
"Braterski polski naród" to "partnerzy i przyjaciele, którzy pomagają nam w walce o wolność" - podkreślił premier.
Ukraina rozumie, że nie może iść dzisiaj w dyplomację, że musi z bronią w ręku bronić swoją niepodległość - mówił w internetowym Radiu RMF24 Adam Eberhardt z Warsaw Enterprise Institute. W rozmowie z Tomaszem Terlikowskim podkreślał: "To będzie niezwykle krwawa wojna, jeszcze przez wiele miesięcy (...) Myślę, że Rosjanie szykują się teraz do kolejnej ofensywy".
Od początku rosyjskiej inwazji w Kijowie zginęło 120 mieszkańców, w tym pięcioro dzieci. Rannych zostało 495 osób, w tym około 30 dzieci.
Rosja przeprowadziła w tym roku 52 naloty na miasto, uszkadzając ponad 600 budynków.
Łączny czas trwania alarmów przeciwlotniczych w stolicy Ukrainy to 693 godziny i minuty. To prawie 29 dni. Mieszkańcy spędzili w tym roku cały miesiąc kalendarzowy w schornach i piwnicach - powiedział szef administracji wojskowej Kijowa Serhej Popko.
Minister gospodarki RFN Robert Habeck poinformował, że w związku z brutalnymi rosyjskimi atakami na ukraińską infrastrukturę cywilną jego resort zwrócił się do niemieckich firm o przekazanie Ukrainie niezbędnych urządzeń, takich jak transformatory. Firmy "zrobiły to na dużą skalę" - powiedział Habeck agencji dpa.
Ponadto od marca zorganizowano w Niemczech prawie 500 transportów pomocy żywnościowej dla Ukrainy.
Minister Habeck i minister rolnictwa RFN Cem Oezdemir podziękowali firmom za dary rzeczowe dla Ukrainy. Podkreślili, że ta pomoc będzie potrzebna także w 2023 roku - pisze w piątek portal dziennika "Handelsblatt".
3392 ukraińskich żołnierzy jest obecnie w rosyjskiej niewoli, a kolejne 15 000 osób uważa się za zaginione - powiedziała Alena Werbickaja, przedstawicielka prezydenta Ukrainy ds. zapewnienia praw żołnierzom.
Nie wiemy, co się z nimi (zaginionymi) stało. Czy także zostali rosyjskimi jeńcami wojennymi, czy zostali przymusowo usunięci z terytoriów okupowanych przez Rosję, czy może zostali dawno zabici. Taka niepewność jest szczególnie trudna dla krewnych - powiedziała.
Wojska rosyjskie ostrzelały miejscowości Kateryniwka i miasto Kupiańsk w obwodzie charkowskim. Zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne.
Rosję należy wtłoczyć w jej granice i zamknąć na kłódkę; uchyliliśmy drzwi rosyjskiej szafy i wszyscy zobaczyli, że nie ma w niej paradnego munduru, ani nawet trupa w mundurze, a tylko kupa rosyjskiego łajna - powiedział w wywiadzie opublikowanym w piątek przez portal RBK-Ukraina minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
Szef ukraińskiej dyplomacji oświadczył, że w najtrudniejszym w historii niepodległej Ukrainy roku jego kraj dokonał tego, czego większość zachodnich partnerów się po nim nie spodziewała - był w stanie nie tylko przeciwstawić się agresji ze strony Rosji, ale także przeprowadzić udaną kontrofensywę i zacząć mówić o zakończeniu wojny wyłącznie na własnych warunkach.
"Pokój za wszelką cenę" jest obecnie nie do przyjęcia (...) Zachodni przywódcy nie mówią już tylko o "potrzebie pokojowego rozwiązania", lecz o "zwycięstwie Ukrainy" - mówił. Zdaniem Kułeby jest to w dużej mierze zasługa aktywnej, czasem wręcz agresywnej ukraińskiej dyplomacji. Kułeba dodał, że wykluczone są wszelkie ustępstwa terytorialne względem Rosji.
Kolejny bezsensowny i masowy rosyjski atak rakietowy na Ukrainę, niszczący infrastrukturę i obiekty medyczne; wymierzony w cywilów i zabijający ich - napisał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell na Twitterze.
Rosyjskie zbrodnie wojenne nie pozostaną bezkarne - dodał, deklarując nieustanne wsparcie dla Kijowa.
W czwartek wojska rosyjskie przeprowadziły kolejny zmasowany atak rakietowy na terytorium Ukrainy. Pociski spadały m.in. na Kijów, Lwów, Odessę i Mikołajów.
Yet another senseless and massive Russian missiles attack on Ukraine, indiscriminately destroying infrastructure and medical facilities, deliberately targeting and killing civiliansThere will be no impunity for Russian war crimesOur support to Ukraine will continue, unabated
JosepBorrellFDecember 29, 2022
Mołdawia nie jest zagrożona rosyjską inwazją w 2023 roku pomimo trwającej na terytorium sąsiedniej Ukrainy wojny - powiedziała w piątek w publicznej telewizji mołdawska prezydent Maia Sandu.
W wywiadzie dla stacji Moldova 1 Sandu stwierdziła, że dzięki operacjom armii ukraińskiej udało się odepchnąć rosyjskie siły, a tym samym oddalić zagrożenie militarne od granic Mołdawii.
Aktualnie nie istnieją bezpośrednie zagrożenia dla bezpieczeństwa oraz integralności terytorialnej Mołdawii - oceniła prezydent.
Sandu podkreśliła jednak, że warunkiem oddalenia od Mołdawii zagrożeń jest walka z podsycanymi przez Rosję patologiami, takimi jak korupcja i działania destabilizujące jedność wśród obywateli kraju.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg dał do zrozumienia, że uważa ostatnie ukraińskie ataki na cele wojskowe w Rosji za całkowicie uzasadnione. Każdy kraj ma prawo do obrony. Także Ukraina - podkreślił.
Ciągła rotacja rosyjskich wyższych oficerów prawdopodobnie odzwierciedla wewnętrzne nieporozumienia w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej, dotyczące przyszłości działań wojennych na Ukrainie - ocenia brytyjskie ministerstwo obrony komentując doniesienia o zmianie dowódcy Zachodniej Grupy Wojsk Rosji (ZGW) na Ukrainie.
Ukraiński wywiad poinformował we wtorek o mianowaniu na stanowisko dowódcy Zachodniego Okręgu Wojskowego generała Jewgienija Nikiforowa, łączonego z Grupą Wagnera. Nikiforow ma być członkiem sojuszu utworzonego przez dowódcę rosyjskich wojsk okupacyjnych na Ukrainie generała Siergieja Surowikina oraz szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, będących rywalami rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu oraz szefa Sztabu Generalnego generała Walerija Gierasimowa.
Wczesnym rankiem 24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska wkroczyły na terytorium Ukrainy ze wszystkich stron, również z terytorium Białorusi. Siły rosyjskie prowadziły zmasowane ataki rakietowe, atakując również obiekty cywilne. Wojna w Ukrainie trwa już ponad 310 dni.
Według sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, trzeba przekonać Władimira Putina, że "nie osiągnie on swojego celu, jakim jest przejęcie kontroli nad Ukrainą".
"Wtedy mogłoby dojść do pokojowego, wynegocjowanego rozwiązania, które zapewniłoby Ukrainie przetrwanie jako niezależnego, demokratycznego państwa" - dodał szef Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Buty rosyjskich żołnierzy walczących w Ukrainie wykonane są ze skóry sprowadzanej z Indii; handel pomiędzy Rosją a Indiami wzrósł o ponad 400 proc. - podaje brytyjski dziennik "Guardian".
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że rosyjskie władze są "bardzo zaniepokojone" ukraińskim pociskiem przeciwlotniczym, który spadł na terenie sąsiedniej Białorusi. W zdarzeniu nikomu nic się nie stało.
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że w czwartek wojska rosyjskie przeprowadziły "zmasowany atak" na ukraińską infrastrukturę energetyczną i wojskowo-przemysłową przy użyciu wysoko precyzyjnej broni.
Stwierdzono, że uderzenia zakłóciły produkcję i naprawę sprzętu wojskowego oraz ruch wojsk rezerwowych.
Kiedy walczysz na wojnie, wszelka pomoc jest potrzeba na wczoraj - powiedział w wywiadzie dla brukselskiego portalu informacyjnego Politico szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
Zaapelował do UE o kolejne pakiety sankcji przeciwko Rosji oraz dostawy sprzętu wojskowego i uzbrojenia dla Kijowa.
Podczas dzisiejszej wideokonferencji prezydentów Rosji i Chin - Władimira Putina i Xi Jinpinga, ten pierwszy rozpoczął rozmowę od ośmiominutowej wypowiedzi, w której ocenił, że stosunki Rosji i Chin stają się coraz ważniejsze, i wyraził zamiar pogłębienia współpracy wojskowej pomiędzy obu krajami.
Odpowiedź Xi była cztery razy krótsza - podkreśliła agencja Reutera. Przywódca Chin wyraził skłonność do wzmocnienia strategicznej współpracy z Rosją wobec sytuacji międzynarodowej, którą określił jako "trudną".
78 proc. respondentów ma poczucie, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski - wynika z grudniowego sondażu CBOS. 18 proc. badanych jest innego zdania - 2 proc. uważa, że zdecydowanie nie zagraża, a 16 proc., że raczej nie zagraża.
Zdaniem 43 proc. ankietowanych, wojna nie rozprzestrzeni się na inne kraje.
Za listopadowym atakiem hakerskim na strony internetowe polskiego Sejmu stoi prorosyjska grupa NoName057(16) - potwierdziła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Atak był odpowiedzią na przyjęcie przez Sejm uchwały o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. Innym wykrytym działaniem cyberprzestępców było stworzenie strony z fałszywym dekretem prezydenta Andrzeja Dudy.
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił w najnowszym raporcie, że powtarzające się ukraińskie uderzenia na cele wojskowe na terytorium Rosji pokazują nieskuteczność rosyjskiej obrony powietrznej przed dronami. Think tank przewiduje ponadto, że tego typu ataki zaostrzą wewnętrzną krytykę w Rosji.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że spodziewa się złożenia wiosną 2023 roku wizyty w Moskwie przywódcy Chin Xi Jinpinga. Agencja Reutera pisze, że byłby to publiczny pokaz solidarności Pekinu wobec Rosji podczas trwającej pełnoskalowej wojny w Ukrainie.
Rosjanie często aktywizują się w krajach i okresach, które poprzedzają na przykład wybory parlamentarne. Rok 2023 będzie rokiem wielu wyzwań, również związanych z działaniem dezinformacyjnym ze strony rosyjskiej czy białoruskiej - ocenił w Studiu PAP minister w KPRM, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn.
Szef Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow powiedział w czwartek w wywiadzie dla BBC, że walki w Ukrainie znajdują się w martwym punkcie, ponieważ zarówno wojskom rosyjskim, jak i ukraińskim brakuje środków lub możliwości, aby przeprowadzić zdecydowane działania.
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną odnotował jednak sygnały, że siły rosyjskie mogą przygotowywać się do decydujących działań (prawdopodobnie o charakterze defensywnym) w obwodzie ługańskim, co sugeruje, że walki na Ukrainie niekoniecznie osiągnęły impas.
Rosjanie wystrzelili dziś 16 dronów irańskiej produkcji, których celem była infrastruktura energetyczna w Ukrainie.
Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, drony-kamikadze nadleciały z północy i południowego-wschodu. Siedem bezzałogowców obrało za cel Kijów, z których dwa udało się zestrzelić jeszcze na obrzeżach stolicy, a kolejne cztery nad miastem. Jeden uderzył w budynek administracyjny, powodując pożar. Na szczęście nie było tam ludzi. Kolejne pięć dronów ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła nad Dniepropietrowskiem. Widać je było również m.in. nad Charkowem i Zaporożem.
Oprócz tego siły rosyjskie - jak informuje portal Ukraińska Prawda - użyła tego poranka pocisków kierowanych, które uderzyły w kilka obiektów infrastruktury energetycznej. Większość z nich udało się jednak zestrzelić ukraińskiej obronie przeciwlotniczej. Nie ma informacji o poszkodowanych cywilach.
Największy jacht świata jest teraz hausbootem, czyli łodzią mieszkalną. Dzięki trikowi rosyjski oligarcha chce odzyskać, zarekwirowany w ramach sankcji, jacht.
Pojawiają się informacje o aktywnej obronie przeciwlotniczej w Sewastopolu na okupowanym od 2014 roku przez Rosjan Krymie.
The air defense system went on in the sky over #Sevastopol, #Crimea. pic.twitter.com/VNEKFDt1jw
nexta_tvDecember 30, 2022
W czwartek z Ukrainy do Polski przyjechało 27,2 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 31 tys. osób - podała Straż Graniczna.
Od 24 lutego, czyli dnia rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Straż Graniczna odnotowała 8,789 mln wjazdów do Polski i 6,999 mln wyjazdów na Ukrainę.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba pytany, czy sił ukraińskie otrzymają systemy rakietowe ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów, odpowiedział, że "tak, w następnym roku, choć zależy to od sytuacji na polu walki".
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał państwa członkowskie NATO do dostarczania Ukrainie większej ilości broni.
"Wzywam sojuszników do zrobienia więcej. W interesie nas wszystkich leży upewnienie się, że Ukraina zwycięży, a Putin nie wygra" - powiedział Stoltenberg, cytowany przez niemiecką agencję informacyjną DPA.
Dostarczona przez Francję wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet M270 MLRS w służbie Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rare video of a French-delivered M270A1 LRU MLRS in service of the Armed Forces of Ukraine. pic.twitter.com/TEeIpS1ebR
Defense_TalksDecember 30, 2022
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie wystrzeliły w czwartek w stronę Ukrainy 69 rakiet różnego typu. Odpalano je z bombowców strategicznych znajdujących się nad obwodem rostowskim, nad Morzem Kaspijskim, z okrętów - także podwodnych - stacjonujących na Morzu Czarnym.
Dodatkowo Rosjanie używali pocisków S-300. Ukraińskie siły powietrzne zestrzelić miały 54 rakiety - podkreślana jest duża skuteczność systemów obrony powietrznej, a jednocześnie dowództwo zwraca uwagę, że Ukraina cały czas ma niedobór tego rodzaju uzbrojenia.
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało, że w całym kraju udało się zestrzelić 16 dronów-kamikadze Shahed. Chodzi o obwody zaporoski oraz dniepropietrowski, a także o Kijów. W stolicy i okolicach zestrzelono wszystkie 7 dronów, których celem były obiekty infrastrukturalne. Szczątki tych maszyn zestrzelonych nieznacznie uszkodziły dwa budyni mieszkalne. Nie ma ofiar i rannych.
Rosja jest nadal państwem zasadniczo sowieckim. Odwoływanie się do prawosławia niewiele tu zmienia. Ideologii sowieckiej nie porzucono, ale sobie ją przyswojono - mówi Polskiej Agencji Prasowej historyk prof. Marek Kornat.
100 lat temu, 30 grudnia 1922 roku, powstał Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich.
Ukraińscy żołnierze obsługujący haubice M777 rozkładają nad swoimi stanowiskami ogniowymi siatki, które mają przeciwdziałać rosyjskiej amunicji krążącej.
And Ukrainian M777 howitzer crews are now using screens over their positions, presumably to counter Russian loitering munitions.https://t.co/NeMzz7YLvQ https://t.co/CMPypEzGTv pic.twitter.com/wUZEjRpAcY
RALee85December 30, 2022
Przełamaliśmy administracyjny impas, pozostając w prawie. Działania IPN w sferze dekomunizacji są pozytywnie postrzegane przez Polaków. Wiele samorządów pozytywnie zareagowało też na mój marcowy apel o dekomunizację przestrzeni publicznej - powiedział Polskiej Agencji Prasowej prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Ukraińskie siły obrony powietrznej zestrzeliły w nocy z czwartku na piątek 10 dronów nad obwodem zaporoskim i dniepropietrowskim - poinformowało ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych "Wschód".
"W ciągu nocy jednostki sił przeciwlotniczych Wostok we współpracy z obroną przeciwlotniczą wojsk lądowych zniszczyły dziewięć bezzałogowych statków powietrznych Shahed i jeden dron Merlin w obwodach dniepropietrowskim i zaporoskim" - powiadomiono w oświadczeniu na Facebooku.
Wcześniej pojawiły się doniesienia, że nad ranem w Zaporożu słychać było co najmniej trzy eksplozje. Alarmy przeciwlotnicze ogłaszano tej nocy w obwodach kijowskim, kirowogradzkim i czerkaskim.
Nad Kijowem strącono pięć dronów. Według informacji przekazanych przez władze, jeden z nich uszkodził budynek administracji. Nie ma informacji o zabitych lub rannych
Krótko po godz. 2:00 w nocy z czwartku na piątek w Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy, a władze wezwały mieszkańców do udania się do schronów. Gubernator obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba przekazał na Telegramie, że miasto atakowane jest przez drony.
"Nocny atak dronów Shahed. Rosja znów wzięła na celownik obiekty naszej infrastruktury. Siły obrony przeciwlotniczej odparły ataki. Wstępnie bez strat" - napisał Kułeba na swoim kanale w Telegramie.
Nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych bądź rannych. Kijowska Administracja Wojenna podała, że w przestrzeni powietrznej Kijowa pojawiło się pięć dronów i że wszystkie zostały strącone przez oddziały obrony przeciwlotniczej.
Jednocześnie pojawiły się informacje, że jeden z dronów jednak trafił w budynek administracyjny w dzielnicy Hołosijiwskiej, powodując częściowe zniszczenie budynku i uszkodzenia okien w pobliskim budynku mieszkalnym. Na miejscu ataku działają teraz służby ratunkowe.
Z opublikowanego pod koniec listopada badania instytutu INSA dla "Bild am Sonntag" wynikało, że solidarność z Ukraińcami w Niemczech utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednak obecnie zauważalnie spada. O ile na początku wojny 73 proc. osób w Niemczech opowiadało się za przyjęciem uchodźców z Ukrainy, pod koniec roku było to już tylko 58 proc. Z kolei 31 proc. osób było przeciwnych.
Do RFN od początku wojny do połowy listopada przybyło ok. miliona Ukraińców. MSW spodziewa się, że podczas zimowych miesięcy może dotrzeć dodatkowe pół miliona kobiet i dzieci z Ukrainy - dodatkowe miejsca noclegowe tworzone są cały czas (np. 10 tys. miejsc w Berlinie, w hangarach dawnego lotniska Tempelhof ).
Jak wynika z przeprowadzonego śledztwa ekspertów z ramienia ONZ, rosyjscy żołnierze gwałcili i torturowali dzieci w Ukrainie, przeprowadzali "dużą liczbę" egzekucji i popełniali inne zbrodnie wojenne - podał portal stacji NBC News.
W następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę władze państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - podjęły szereg zmian prawnych umożliwiających usuwanie z przestrzeni publicznej sowieckich pomników, jako symboli okupacji i zniewolenia, i grobów.
Nagranie przedstawiające zrzut amunicji z bezzałogowca na rosyjski czołg w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim.
Video of a Ukrainian SSO UAV dropping a munition on a Russian tank in the Bakhmut area.https://t.co/FCraIe52uv pic.twitter.com/uFRi7wc8F6
RALee85December 30, 2022
Jewgienij Prigożyn, szef prywatnej firmy wojskowej zwanej jako Grupa Wagnera, został człowiekiem roku wg Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), medialnej organizacji śledzącej przestępczość zorganizowaną i korupcję.
The @OCCRP has chosen Yevgeny #Prigozhin as 2022s "Person of the Year" in organized crime and corruption. He has earned this title for his efforts to "extend #Russia's vicious and corrupt reach, to steal for Vladimir #Putin, and to punish those who resist." pic.twitter.com/ALpVfHr1qM
nexta_tvDecember 30, 2022
Pierwsze pakiety "safe winter", czyli odzieży termoaktywnej, śpiworów, czapek czy kurtek, wyruszą dziś z Warszawy na Ukrainę. To dary, które udało się kupić m.in. dzięki Waszemu wsparciu akcji "Pomożemy Wam przetrwać tę zimę".
Razem z generałem Bogusławem Packiem chcemy pomóc tym, którzy nie mogli uciec z Ukrainy przed wojną. To między innymi seniorzy i ich opiekunowie.
Jeśli sytuacja będzie tego wymagała, ukraińskie siły zbrojne mogą znaleźć się także na terytorium Rosji - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla czasopisma "Kyiv Post".
Dodał, że Ukraina zareaguje również w przypadku rozpoczęcia działań wojennych z terytorium Białorusi.
Krótko po godzinie 2:00 w nocy z czwartku na piątek w Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy, a władze wezwały mieszkańców do udania się do schronów.
Gubernator obwodu kijowskiego Ołeksy Kułeba przekazał na Telegramie, że miasto atakowane jest przez drony.
Agencja Reutera poinformowała, powołując się świadka mieszkającego w odległości ok. 20 km na południe od Kijowa, że słychać było odgłosy wybuchów i ognia artylerii przeciwlotniczej.
Prezydent Joe Biden podpisał w czwartek ustawę budżetową na kolejny rok budżetowy, która przewiduje wydatki w wysokości prawie 1,7 bln dolarów, w tym 45 mld dolarów pomocy gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy i sojuszników z NATO.
Ustawę uchwaliły wcześniej obie izby Kongresu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł w czwartek wieczorem, że Rosjanie mogą dokonać jeszcze w tym roku nowego ataku rakietowego na dużą skalę, aby Ukraińcy powitali Nowy Rok w ciemnościach. Dodał, że jest przekonany, iż nie złamią ducha oporu Ukraińców.
Pozostały dwa dni tego roku. Być może wróg będzie znów próbował abyśmy powitali Nowy Rok w ciemnościach. Być może okupanci planują nowe uderzenia na nasze miasta. Ale niezależnie od tego co planują, wiemy o nas jedno: wytrzymamy. Wypędzimy ich. A oni poniosą karę za tę straszliwą wojnę, najcięższą karę - powiedział Wołodymyr Zełenski w relacji portalu Ukrainska Pravda.