Komisja Europejska pracuje już nad propozycjami nowych sankcji przeciwko Rosji, zgodnie z tym, co w sobotę zlecili jej przywódcy krajów UE. Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził nadzieję, że w sprawie sankcji Zachodu wobec Rosji i odpowiedzi na nie zwycięży zdrowy rozsądek i nastąpi powrót do współpracy w "zwykłym trybie".

REKLAMA

Rzecznik Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen oświadczyła, że prace nad propozycjami nowych sankcji zostały już rozpoczęte. Zaznaczyła, że opowiada się za politycznym rozwiązaniem sytuacji na Ukrainie, dlatego środki, które są przygotowywane, mają służyć deeskalacji konfliktu. Podkreśliła, że KE za każdym razem pracuje bardzo szybko nad propozycjami nowych sankcji. Tym razem, zgodnie z tym, co ustalono na sobotnim szczycie UE, KE ma je opracować w ciągu tygodnia. Komisja przedstawi swoje propozycje w tym czasie - zapewniła Ahrenkilde Hansen.

UE wezwała na szczycie Rosję do natychmiastowego wycofania wojsk i sprzętu bojowego z terytorium Ukrainy. Rada Europejska jest wysoce zaniepokojona intensywnymi walkami, przepływem żołnierzy i broni z Rosji (...), a także obecnością rosyjskich sił na Ukrainie - mówił na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu UE przewodniczący Rady Herman Van Rompuy.

Według niemieckiej kanclerz Angeli Merkel ewentualne nowe sankcje wobec Rosji obejmą dziedziny, w których UE już wprowadziła restrykcje. To dotyczy sektora finansowego, ale też innych dziedzin, jak np. energia - mówiła w sobotę Merkel.

Prezydent Rosji, Władymir Putin oświadczył, że liczy na to, że ani Rosja, ani jej partnerzy nie będą "ponosić ciężarów wzajemnych ukłuć".

Mam nadzieję, że w sprawie sankcji zwycięży zdrowy rozsądek- powiedział Putin.

Od 1 sierpnia UE wprowadziła sankcje sektorowe wobec Rosji w formie embarga na broń, ograniczeń w przepływie kapitału, zakazu eksportu niektórych technologii wykorzystywanych w eksploatacji ropy oraz zakazu sprzedaży sprzętu podwójnego zastosowania. Wcześniej sankcje wizowe i finansowe, nakładane w odpowiedzi na destabilizację przez Rosje wschodu Ukrainy, dotyczyły konkretnych osób lub przedsiębiorstw.

Z kolei Rosja wprowadziła na rok zakaz importu produktów rolno-spożywczych z krajów, które nałożyły sankcje albo przyłączyły się do nich.

(acz)