Kolejny dzień ataków rakietowych Rosji na Ukrainę. Na skutek ostrzału w całym kraju mogą występować przerwy w dostawach prądu. W Ukrainie zginęło dwóch Polaków - poinformowali dziennikarze z Polski, którzy są na miejscu. Według dziennika „Wall Street Journal”, który powołuje się na przedstawicieli amerykańskiej administracji, USA potajemnie zmodyfikowały przekazane Ukrainie wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS, by uniemożliwić używanie ich do wystrzeliwania rakiet dalszego zasięgu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został wybrany przez brytyjski dziennik "Financial Times" człowiekiem roku 2022. "Jestem bardziej odpowiedzialny niż odważny... Po prostu nie lubię zawodzić ludzi" - powiedział. Najważniejsze wydarzenia związane z 285. dniem wojny w Ukrainie znajdziecie w naszej relacji z 05.12.2022 r.
Według szefa wspieranej przez Rosję administracji Doniecka cztery osoby zginęły w wyniku ukraińskiego ostrzału miasta. "W wyniku dzisiejszego ostrzału centralnych obszarów Doniecka zginęły cztery osoby. Czterech cywilów zostało rannych w różnym stopniu ciężkości" - poinformował Aleksiej Kulemzin w Telegramie.
Bezpośrednio po zmasowanym ataku rakietowym Rosji, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow rozmawiał telefonicznie z szefem Pentagonu Lloydem Austinem o dalszych krokach, mających na celu wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. "Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność Lloydowi Austinowi, który autentycznie troszczy się o sytuację na Ukrainie. Podczas naszej dzisiejszej rozmowy telefonicznej, tuż po zmasowanym ataku rakietowym Rosji, omówiliśmy dalsze kroki mające na celu wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy. Dziękuję USA za nieustające wsparcie!" - napisał Reznikow na Twitterze.
I would like to express my deep gratitude to the @SecDef , who sincerely cares about the situation in . During our call today, just after rus massive missile attack, we discussed further steps to strengthen Air Defense. Thank you for your continued support! pic.twitter.com/gyIqXjkr2c
oleksiireznikovDecember 5, 2022
W Bachmucie w obwodzie donieckim, który znajduje się na linii frontu, pozostaje 12 tys. mieszkańców; miasto jest bez prądu i gazu - powiadomił wieczorem szef władz obwodu donieckiego. "Większość mieszkańców Bachmutu wyjechała, ewakuowała się, ponieważ istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. Obecnie jest tam ok. 12 tys. mieszkańców - mówimy o mieście, w którym 24 lutego mieszkało 81 tys. ludzi" - powiedział na antenie ukraińskiej telewizji szef władz obwodu Pawło Kyryłenko. Cytuje go agencja Interfax-Ukraina.
"Podpisywanie czegokolwiek z tymi terrorystami nie przyniesie pokoju; tylko demontaż terrorystycznych możliwości Rosji, wyzwolenie całej Ukrainy i pociągnięcie morderców do odpowiedzialności może przynieść pokój" - oświadczył wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski. "Dzisiejszym atakiem rakietowym Rosja uczciła kolejną rocznicę podpisania Memorandum Budapeszteńskiego. Los tego dokumentu odpowiada na wiele pytań, które padają dzisiaj na temat Rosji" - powiedział prezydent Ukrainy, komentując kolejny zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę.
USA potajemnie zmodyfikowały przekazane Ukrainie wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS, by uniemożliwić używanie ich do wystrzeliwania rakiet dalszego zasięgu - podał "Wall Street Journal", powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.
Modyfikacji dokonano, by uniknąć ryzyka "szerszej wojny z Rosją". Na skutek dokonanych zmian, wyrzutnie HIMARS przekazane Kijowowi nie są zdolne do wystrzeliwania rakiet takich jak ATACMS o zasięgu do 300 km.
Ambasador Niemiec w Stanach Zjednoczonych Emily Haber przyznała w artykule na łamach "Washington Post", że w ostatnich latach jej kraj popełnił błędy w polityce wobec Rosji.
Jak tłumaczyła, poprawa stosunków Berlina z Moskwą przez ostatnie kilkadziesiąt lat ugruntowała po stronie niemieckiej przekonanie, że wzajemne zależności doprowadzą do stabilności, przejrzystości, a ostatecznie - do zmian systemowych. Takie myślenie "okazało się błędne" - stwierdziła.
Operator energetyczny Ukrenerho ogłosił awaryjne wyłączenia energii elektrycznej we wszystkich obwodach Ukrainy z powodu zmniejszenia mocy wytwórczych, spowodowanego rosyjskim ostrzałem rakietowym - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. "Ze względu na skutki ostrzału niektóre elektrownie przez pewien czas nie będą mogły pracować z pełną mocą. To, w połączeniu z nasileniem się mrozu w ciągu najbliższej doby, doprowadzi do zwiększenia deficytu mocy w systemie. W celu zachowania równowagi między produkcją a zużyciem energii we wszystkich regionach Ukrainy zostanie wprowadzony tryb awaryjnego wyłączenia" - czytamy w komunikacie.
"Według propagandy rosyjskiej, Rosja nie atakuje, a zawsze się broni. Rosja broni się przeciwko inwazji NATO, które doszło do granic Ukrainy. Oczywiście to nie jest prawdą, ale to jest prawda społeczeństwa rosyjskiego i ta prawda jest nieustannie, dzień po dniu utrzymywana" - powiedziała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Krystyna Kurczab-Redlich. Według dziennikarki "Putin nigdy nie ustępuje". "Jako szczeniak, chuligan walczący na podwórku zawsze rzucał się na swoich przeciwników, dopóki nie był totalnie pobity, nie ustępował" - argumentowała autorka bestsellerowej biografii rosyjskiego przywódcy.
Dwóch obywateli Polski zginęło na froncie wojny Ukrainy z Rosją - poinformowano w poniedziałek w mediach społecznościowych. Jeden z nich to Janusz Szeremeta, pseudonim "Kozak" - potwierdziła PAP dziennikarka "Wprost" Karolina Baca-Pogorzelska.
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła większość rakiet, a energetycy już pracują nad przywróceniem dostaw prądu; nasz naród nigdy się nie poddaje - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po kolejnym zmasowanym ostrzale rakietowym Ukrainy.
"Chcę podziękować siłom obrony powietrznej, energetykom i naszemu narodowi. Obrona powietrzna zestrzeliła większość rakiet, energetycy już zaczęli przywracać dostawy prądu. Nasz naród nigdy się nie poddaje. Chwała Ukrainie" - zaznaczył Zełenski.
Prezydent Rosji Władimir Putin przejechał się w poniedziałek mercedesem po Moście Krymskim, który w październiku został uszkodzony w wyniku eksplozji ciężarówki.
Mołdawski operator energetyczny Moldelectrica poinformował o zakłóceniach w dostawach prądu, wywołanych poniedziałkowymi rosyjskimi atakami rakietowymi na Ukrainę; w strefie przygranicznej znaleziono rakietę - poinformował mołdawski portal noi.md.
Władze Odessy, na południu Ukrainy, powiadamiają, że z powodu rosyjskiego ataku rakietowego wyłączono prąd w stacjach wodociągowych; w całym mieście czasowo nie ma wody. W obwodzie sumskim, na północy kraju, powiadomiono o przerwie w dostawach prądu.
W wyniku ostrzału częściowo pozbawiony prądu został Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim - powiadomiły tamtejsze władze. W powietrzu wciąż są rosyjskie rakiety; istnieje groźba powtórnych ataków - podały władze miasta.
Witalij Kim, szef władz obwodu mikołajowskiego, powiadomił w Telegramie, że należy spodziewać się jeszcze "trzeciej fali ostrzału".
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został uznany przez brytyjski dziennik "Financial Times" człowiekiem roku 2022. "Jestem bardziej odpowiedzialny niż odważny... Po prostu nie lubię zawodzić ludzi" - powiedział laureat.
Przyznał też, że zamiast odpierać napaść Rosji, wolałby teraz wraz z synem łowić ryby w Dnieprze. "To swojskie przesłanie jest charakterystyczne dla przywódcy, który wciąż przedstawia się jako normalny człowiek o skromnych gustach i głębokim poczuciu człowieczeństwa, cechach, które przyniosły mu podziw Ukraińców i ich zwolenników za granicą" - zauważa "FT".
#Ukrainian President #Zelenskyy is the person of the year according to @FT. pic.twitter.com/qKJH0JssOH
nexta_tv5 grudnia 2022
W wyniku trwającego zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę w kilku obwodach słychać było eksplozje; w obwodzie zaporoskim zginęły dwie osoby, zrujnowane zostały budynki cywilne - poinformował zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. "Obwód zaporoski, wieś Nowosofijiwka. Zrujnowano kilka prywatnych domów, są ranni" - napisał w serwisie Telegram. "Dwoje ludzie zginęło, dwoje zostało rannych" - dodał w kolejnym wpisie.
Ukraińskie media i sieci społecznościowe donoszą o wybuchach w Odessie oraz obwodach: zaporoskim, kijowskim, winnickim i czerkaskim. Piszą również o strąceniu kilku rosyjskich pocisków przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
Kreml poprzez konsulów honorowych Rosji szerzy dezinformację, w tym m.in. rozsiewa fake newsy dotyczące wojny na Ukrainie - donoszą hiszpańskie media, powołując się na śledztwo grupy mediów z 46 państw świata. Według uczestniczących w śledztwie hiszpańskich dzienników “El Periodico" i “El Pais" oraz telewizji La Sexta w ostatnich latach osoby reprezentujące Rosję na stanowiskach konsulów honorowych były szczególnie aktywne w regionie Bałkanów, m.in. w Macedonii Północnej i Czarnogórze.
W ocenie Hiszpanów głównym zadaniem konsulów honorowych Rosji w krajach Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej jest od kilku lat rozsiewanie propagandy Kremla służącej utrudnieniu integracji z UE państw tych regionów.
Zakaz sprowadzania rosyjskiej ropy do Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii oraz maksymalna cena na ropę w wysokość 60 dolarów powinien zaboleć Rosję - uważa Marcin Roszkowski, szef Instytutu Jagiellońskiego. "Bloomberg podaje, że popytna rosyjską ropę spadł o 80 proc." - mówi, przypominając, że w pierwszych miesiącach wojny Rosja notowała rekordowe wpływy dzięki cenom gazu. "Sankcje zaczynają działać" - dodaje.
Wchodzi w życie embargo na sprowadzanie rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej drogą morską. Od tego samego dnia obowiązuje uzgodniony przez UE, G7 i Australię na 60 dolarów za baryłkę limit ceny rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską. Ograniczenia mają utrudnić Rosji finansowanie wojny na Ukrainie, przy zachowaniu stabilności dostaw energii na świecie.
Niemcy nie robią wystarczająco dużo, żeby pomóc Ukrainie, są na 18 miejscu wśród krajów wspierających Kijów - pisze portal tygodnika "Spiegel".
0,17 procent produktu krajowego brutto (PKB) Niemiec płynie na Ukrainę. Stawia to Niemcy na 18 miejscu wśród krajów wspierających Ukrainę. Od stycznia 2022 roku na Ukrainę wpłynęło prawie 7 miliardów euro pomocy. Dla porównania: 100 miliardów jest do dyspozycji na odbudowę Bundeswehry, a 200 miliardów na odciążenie obywateli Niemiec od wysokich cen energii spowodowanych wojną - przypomina "Spiegel".
W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło pięcioro mieszkańców Ukrainy, natomiast siedem osób odniosło obrażenia - poinformował na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Po dwie osoby zginęły w obwodach dniepropietrowskim i chersońskim, odnotowano również jedną ofiarę śmiertelną w regionie charkowskim. Ranni cywile pochodzą z tych samych części Ukrainy, a także z obwodu donieckiego - oznajmił Tymoszenko.
Wcześniej w poniedziałek szef władz regionu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko powiadomił w mediach społecznościowych, że w nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie wojska trafiły trzema pociskami rakietowymi w zakład przemysłowy w Krzywym Rogu. W wyniku ataku zginął pracownik ostrzelanej firmy.
Na Charkowszczyźnie zginęła mieszkanka wyzwolonego Kupiańska. Siły agresora zaatakowały miasto z systemów rakietowych S-300 - przekazał gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Doszło do dwóch niemal jednoczesnych eksplozji na lotniskach pod Riazaniem i miastem Engels, w europejskiej części Rosji; w wyniku wybuchów zginęły co najmniej trzy osoby, uszkodzono też kilka samolotów wojskowych - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza.
Baza lotnicza w pobliżu miasta Engels jest wykorzystywana przez rosyjskie wojska do atakowania celów cywilnych na Ukrainie. Z lotniska startują bombowce Tu-95, które następnie wystrzeliwują rakietowe pociski manewrujące w kierunku sąsiedniego kraju.
“Potworności wojny, każdej wojny obrażają najświętsze imię Boga. A obrażają go tym bardziej, gdy jego imię jest używane, by usprawiedliwić tę niewysłowioną rzeź" - napisał papież Franciszek we wstępie do książki "Encyklika o pokoju na Ukrainie". To zbiór jego wypowiedzi od chwili rozpoczęcia rosyjskiej agresji na ten kraj. Jak dodał, "na wojnie wszyscy jesteśmy pokonani".
Liczba lotów bojowych przeprowadzanych przez rosyjskie samoloty nad Ukrainą zmniejszyła się znacząco w porównaniu z pierwszymi tygodniami wojny, a Rosja straciła do tej pory ponad 60 samolotów - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Spadek liczby lotów jest prawdopodobnie wynikiem utrzymującego się wysokiego zagrożenia ze strony ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, ograniczenia godzin lotu dostępnych dla rosyjskich samolotów oraz pogarszającej się pogody. Ponieważ taktyka rosyjskiego ataku naziemnego w dużej mierze opiera się na rozpoznaniu wizualnym i amunicji niekierowanej, rosyjskie siły powietrzne prawdopodobnie utrzymają niski poziom operacji ataku naziemnego w czasie złej zimowej pogody - dodano.
Władze USA błędnie oceniają, że zimą dojdzie do spowolnienia działań zbrojnych podczas wojny Ukrainy z Rosją; wsparcie Zachodu dla ukraińskich operacji kontrofensywnych w okresie zimowym będzie miało kluczowe znaczenie dla dalszych losów konfliktu - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
O tym, że strona ukraińska zamierza zimą kontynuować swoje ofensywy, świadczą też deklaracje władz cywilnych i wojskowych w Kijowie. W poniedziałek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewaty zapowiedział, że zimowe natarcia to warunek, by uniemożliwić przeciwnikowi odzyskanie inicjatywy na polu walki. Czas działa tutaj na korzyść Ukrainy, ponieważ - w ocenie Czerewatego - słabo wyszkoleni rosyjscy rezerwiści i więźniowie rekrutowani przez tzw. grupę Wagnera są nieprzygotowani do prowadzenia działań w trudnych zimowych warunkach - podkreślił ISW.
Jak dodano w analizie, Ukraińcy są świadomi faktu, że od sierpnia posiadają inicjatywę na froncie, dlatego jakiekolwiek wyhamowanie operacji ofensywnych zimą dałoby Rosjanom trzy-cztery miesiące na odbudowanie swoich zdolności bojowych. Biorąc pod uwagę te oceny, władze w Kijowie wiedzą, że nie mogą sobie na to pozwolić.
Samozwańcza administracja z nadania Moskwy wzmacnia środki kontroli na okupowanych terenach południa Ukrainy, szczególnie w rejonie (powiecie) skadowskim w obwodzie chersońskim. Wprowadzono tam godzinę policyjną i zabroniono cywilom przemieszczania się pomiędzy miejscowościami. Poruszanie się w granicach poszczególnych miejscowości jest dozwolone tylko w ciągu dnia - powiadomiła ukraińska armia.
Rosyjskie wojska koncentrują się na obronie i ostrzeliwują tereny wyzwolone przez Ukraińców. Szczególnie wiele takich uderzeń odnotowuje się w zachodniej części obwodu chersońskiego na południu kraju. W niedzielę najeźdźcy zaatakowali z wyrzutni artyleryjskich około 20 miejscowości na Chersońszczyźnie.
Jak powiadomił ukraiński sztab, w ciągu minionej doby ukraińskie siły zniszczyły zgrupowanie wojskowe przeciwnika w pobliżu okupowanej Jakymiwki w obwodzie zaporoskim. Zginęło ponad 10 żołnierzy najeźdźcy, a około 30 zostało rannych. Potwierdzono również m.in. zestrzelenie rosyjskiego śmigłowca szturmowego Ka-52.
W niedzielę rosyjskie wojska przeprowadziły siedem ataków rakietowych i 32 ostrzały lotnicze na pozycje ukraińskich wojsk oraz cele cywilne w miejscowościach położonych w pobliżu linii frontu - oznajmił w porannym komunikacie sztab generalny armii Ukrainy.
Jedynym kierunkiem operacyjnym, na którym siły agresora prowadzą działania ofensywne, jest Donbas - zwłaszcza okolice miast Bachmut i Makijiwka w obwodzie donieckim oraz zachodnia część regionu ługańskiego, w pobliżu ważnego pod względem strategicznym szlaku komunikacyjnego Swatowe - Kreminna - czytamy w raporcie sztabu na Facebooku
"Tej zimy Ukraina powinna stać się jednym wielkim punktem niezłomności" - powiedział Wołodymyr Zełenski. Wzywając rodaków do cierpliwości i pomagania sobie nawzajem, powiedział, że jeśli Ukraińcy wytrwają, to "obronią wszystko".
Według StateWatch, ukraińskiego think-tanku, w irańskich dronach Shahed 136 kupowanych przez Rosję do ataków na Ukrainę są kanadyjskie części anten produkowane przez firmę z Ottawy Tallysman Wireless. Firma podkreśla, że nie sprzedawała produkowanych przez siebie części ani Iranowi, ani Rosji, poinformował "The Globe and Mail".
Drony Shahed 136 są przez Rosję używane do ataków na wrażliwą infrastrukturę cywilną i cele wojskowe, ulegają zniszczeniu w chwili wybuchu przenoszonego ładunku. W połowie listopada br. Shahed Aviation Industries produkująca drony Shahed-136 została objęta kanadyjskimi sankcjami.
Portal ZN informuje, że słychać eksplozje w Krzywym Rogu. Kanał "Air Alerts Map", monitorujący aktywność wroga w Hołej Prystani donosi, że zarejestrowano tam wystrzelenie rosyjskiej rakiety.
Zaporoże znalazło się pod zmasowanym ostrzałem wroga, okupanci używają systemu S-300, uderzyli w infrastrukturę przemysłową i energetyczną miasta - poinformował Anatolij Kurtiew, sekretarz Rady Miejskiej Zaporoża.
"Tym razem okupanci uderzyli swoimi przeklętymi pociskami w infrastrukturę przemysłową i energetyczną miasta. Wiadomo, że jedno z prywatnych przedsiębiorstw zostało uszkodzone" - przekazał portalowi ZN Anatolij Kurtiew, sekretarz Rady Miejskiej Zaporoża.
Poniedziałek to 285. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wizytę w Kijowie złoży dziś wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Volker Tuerk.