​Kanclerz Austrii Sebastian Kurz oświadczył w poniedziałek, że w razie utrzymania się znacznego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem może być konieczny drugi lockdown. Przez ubiegłą dobę wykryto w Austrii 2456 nowych infekcji, czyli ponad dwa razy więcej niż tydzień wcześniej.

REKLAMA

Im wyższe są liczby infekcji, tym większa jest potrzeba bardziej restrykcyjnych przedsięwzięć. Ostatecznym przedsięwzięciem jest drugi lockdown - powiedział Kurz po okolicznościowym posiedzeniu rządu w dniu święta narodowego, upamiętniającego dzień odzyskania przez Austrię suwerenności państwowej w 1955 roku.

Mamy mocno zwiększający się, ekspansywny wzrost. Sytuacja jest, także dla tych, którzy wciąż nie chcą w to wierzyć, bardzo, bardzo poważna, a żadne państwo na świecie, w tym Republika Austrii, nie dopuści do tego, by oddziały intensywnej terapii zostały obciążone ponad miarę i nie mogły już leczyć ludzi - podkreślił szef austriackiego rządu.

Jak jednocześnie dodał, nadal obowiązuje zasada, by wprowadzać tak mało ograniczeń, jak to możliwe.

Jak podało austriackie ministerstwo spraw wewnętrznych, w ciągu doby do godz. 9.30 rano w poniedziałek zarejestrowano w Austrii 2456 nowych pozytywnych wyników testów na koronawirusa, co zwiększyło łączną liczbę infekcji do 83 267. Tydzień wcześniej nowych przypadków zakażenia było 1121.

Od początku pandemii zmarły 992 zarażone koronawirusem osoby, w tym 13 w ciągu ubiegłej doby, a 59 036 wyzdrowiało. Spośród 1330 chorych leczonych obecnie w szpitalach, 188 przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

Austria i Holandia pomogą Czechom

Holandia przekaże Czechom 105 respiratorów, a Austria 15. Wraz z zadeklarowaną wcześniej partią 30 urządzeń z unijnej rezerwy rząd w Pradze zabezpieczył 150 maszyn, które mają ratować życie w tym najmocniej dotkniętym drugą falą koronawirusa kraju.

Komisja Europejska poinformowała w ubiegłym tygodniu, że w odpowiedzi na prośbę Czech wysyła pierwszą partię 30 respiratorów ze swej utworzonej w ostatnich miesiącach rezerwy. Bruksela zwróciła się przy tym do państw członkowskich o deklarację ws. możliwości przekazaniu przez nie dodatkowego sprzętu.

Na prośbę tą odpowiedziały Austria i Holandia. Ten pierwszy kraj poza respiratorami zaoferował również 30 wysokoprzepływowych urządzeń do tlenoterapii przez nos.

Sytuacja w Czechach jest najtrudniejsza w całej Europie. Z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że w kraju tym jest ponad 1300 przypadków Covid-19 na 100 tys. osób. Do tej pory w Czechach wykryto ponad ćwierć miliona zakażeń. Zmarło 2201 osób.